Udostępnij
Skomentuj

Ranking obiektywów 2024. TOP 10 najlepszych obiektywów

Zastanawiasz się nad zakupem obiektywu? Sprawdź, które modele cieszą się najlepszymi opiniami użytkowników.

Ranking obiektywów 2024

Wybór odpowiedniego obiektywu do aparatu jest trudnym zadaniem, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią. Na rynku bowiem znajduje się wiele modeli, przydatnych w momencie, gdy chcesz rozwijać swoje umiejętności. Również profesjonaliści szukają sprawdzonych rozwiązań, które poprawią jakość ich pracy. Ranking obiektywów pomoże Ci zapoznać się z najczęściej wybieranymi modelami w ostatnich miesiącach, a także najlepiej ocenianymi przez użytkowników.

Jednym z podstawowych kryteriów, wpływających na wybór sprzętu fotograficznego, jest budżet, jakim dysponujesz. Do Ciebie należy określenie, ile jesteś w stanie przeznaczyć na zakup nowego obiektywu. Mając niewiele funduszy, będziesz wybierał raczej te z niższej półki cenowej, natomiast gdy zgromadzone środki finansowe na to pozwolą, warto rozważyć zakup droższych akcesoriów. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze wyższa cena równa się wyższej jakości.

Podczas dokonywania wyboru należy wziąć pod uwagę producenta obiektywu. Ważne jest, aby dany produkt był kompatybilny z korpusem Twojego aparatu. Oto kilka systemów, w jakie może być wyposażony Twój obiektyw: Pentax, Sony lub Canon. Wybór odpowiedniego ma wpływ na stabilność konstrukcji. Jest to kluczowa właściwość, dlatego firmy dbają o nią w szczególności. Daje to gwarancję komfortu pracy oraz wygodę użytkowania. Warto być wymagającym pod tym względem, aby korzystanie z aparatu z dobrze dobranym obiektywem było przyjemnością.

Ranking obiektywów 2024

Klienci bardzo często szukają obiektywów, które będą lekkie. Jest to ważne, szczególnie w przypadku zawodowych fotografów. Profesjonalny osprzęt potrzebny podczas sesji, zwłaszcza plenerowych, potrafi ważyć nawet kilka kilogramów. Dzięki niewielkiej wadze obiektywu praca będzie przyjemniejsza – mniejsze zmęczenie mięśni podczas trzymania aparatu w ręce sprawi, że łatwiej złapiesz stabilizację obrazu.

Użytkownicy poszukują również sprzętu uniwersalnego, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Taki będzie odpowiednim wyborem dla osób początkujących, zaczynających dopiero swoją przygodę z fotografią. Dzięki temu będziesz mógł zrobić zdjęcie dobrej jakości w każdych warunkach, zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Przy użyciu obiektywów standardowych obraz jest najbardziej zbliżony do tego, co widzi ludzkie oko.

Jaki obiektyw fotograficzny wybrać?

Zakup obiektywu powinien być dokładnie przemyślany. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, czym inwestycja jest umotywowana. Jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego, zdecyduj się na akcesoria, których jeszcze nie miałeś. Natomiast jeśli zależy Ci na doskonaleniu konkretnych umiejętności, możesz zainwestować w lepszy sprzęt. Wśród obiektywów dostępnych na rynku znajdziesz kilka rodzajów. Każdy z nich będzie przydatny do wykonywania fotografii innego typu. Dobierz odpowiedni wariant dopasowany do własnych preferencji.

Biorąc pod uwagę ogniskową, obiektywy można podzielić na:

  • obiektyw szerokokątny – nazywany również krótkoogniskowym. Ten wariant sprzętu da Ci możliwość uchwycenia szerokiego kąta widzenia (od 60 do 180 st.). Dla aparatów małoobrazkowych ogniskowa obiektywu wynosi 35 mm lub mniej. Ten rodzaj obiektywu najlepiej sprawdzi się podczas fotografowania krajobrazów, architektury oraz robienia reportaży.
  • obiektyw standardowy – jego punkt widzenia jest najbardziej zbliżony do tego, co widzi oko. Dla aparatów małoobrazkowych i cyfrowych lustrzanek standardowym jest obiektyw 50 mm. Kąt widzenia wynosi 40 st. w poziomie i 27 st. w pionie. Wykorzystywany jest do fotografii ulicznej, reportaży, portretów, fotografii studyjnej i martwej natury.
  • teleobiektyw – to rodzaj obiektywu wąskoogniskowego. Używa się go do robienia zdjęć obiektom, które znajdują się w dużej odległości, bez utraty jakości i detalu. Działa na podobnej zasadzie co lornetka. Ogniskowa w teleobiektywach jest większa niż 50 mm. Wśród nich znajdują się warianty o ogniskowej 85 mm, 135 mm oraz 200 mm. Najczęściej wykorzystywany jest do wykonywania portretów w plenerze, fotografii ślubnej, zdjęć modowych, detali, a także fotografii eventowej oraz studyjnej.

Obiektywy można podzielić również ze względu na ich budowę. W takiej klasyfikacji wyróżnia się:

  • obiektyw stałoogniskowy – charakteryzuje się brakiem możliwości zmiany ogniskowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu zdjęcia są jaśniejsze, mają mniej wad optycznych oraz lepszą rozdzielczość. Ich atutem jest cena, są stosunkowo tanie.
  • obiektyw zmiennoogniskowy – charakteryzuje się możliwością zmiany ogniskowej. Dzięki temu da się regulować kąt widzenia oraz przybliżać i oddalać obraz. Daje to wiele możliwości podczas codziennego użytkowania. Ten obiektyw jest cięższy niż stałoogniskowy.

Każdy obiektyw – szerokokątny, standardowy oraz teleobiektyw – występuje zarówno w wersji stało-, jak i zmiennoogniskowej. Warto dodać, że wśród obiektywów szerokokątnych stałoogniskowych wyróżnia się dwa typy: prostokątny (odwzorowanie klasyczne: linie proste w rzeczywistości przedstawiane są jako linie proste na zdjęciu) oraz rybie oko (obiektyw fotograficzny rejestrujący obraz wypukły, podobny do patrzenia przez wizjer, linie proste ukazane są jako zniekształcone, ugięte). Oba sprawdzają się podczas wykonywania fotografii krajobrazowej, choć efekty będą zupełnie różne.

Wśród rodzajów obiektywów można wyróżnić również obiektyw anamorficzny, który jest nowością na rynku. Jego wyjątkowość polega na tym, że daje na matrycę skompresowany obraz, który w postprodukcji staje się panoramą. Sekretem takiego efektu są specjalne soczewki. Tak uzyskany efekt sprawi, że otrzymasz wrażenie zdjęcia wykonanego obiektywem szerokokątnym przy zachowaniu najwyższej ostrości oraz szczegółów zdjęcia.

Najlepsze obiektywy – czyli jakie?

Najlepszy obiektyw fotograficzny to taki, który swoimi parametrami odpowiada Twoim preferencjom, potrzebom oraz wymaganiom. Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na jasność przesłony oraz na ogniskową. Są to dwa parametry, które niejako determinują jakość robionych zdjęć. Warto również zwrócić uwagę na wykonanie oraz renomę producenta. W niektórych przypadkach będzie się to wiązało z wyższą ceną.

Za najlepsze obiektywy portretowe uważa się te z jasną przesłoną. Ogniskowa obiektywu nie musi wynosić 85 mm. Przy dobrych umiejętnościach możesz uzyskać niesamowity efekt, używając ogniskowej 35 mm, jak i 135 mm. Do wykonywania tego rodzaju fotografii sprawdzą się na przykład akcesoria zmiennoogniskowe Sigma. Obiektywy dzięki możliwości przybliżania i oddalania obrazu pomogą w uchwyceniu dobrej ostrości i detali na zdjęciu. Wśród obiektywów stałoogniskowych na uwagę zasługuje obiektyw Nikon. Szczególnie sprawdzi się podczas wykonywania zdjęć w świetle zastanym.

Obiektywy makro są dość drogie. Ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą nawet na kilku tysiącach. Są to specjalistyczne akcesoria, które wymagają bardzo dużej ostrości od najmniejszej wartości przesłony. Możesz zainwestować w droższy obiektyw Canon, którego jakość na pewno Cię nie zwiedzie. Jednak jest to dość duży wydatek. Gdy ograniczają Cię kwestie budżetowe, zdecyduj się na tańsze produkty od niezależnych firm specjalizujących się w akcesoriach do aparatów, na przykład obiektyw Tamron. Jakość wykonywanych zdjęć będzie podobna.

Bezlusterkowce, czyli aparaty cyfrowe, w których do podglądu kadru używa się wbudowanego monitora, a nie układu wizjera z lustrem, również mają wymienną optykę. Ten typ urządzenia bardzo dobrze sprawdza się jako zamiennik lustrzanki z wielu powodów, np. jest od niej lżejszy. Możesz go używać do robienia zdjęć krajobrazów lub portretów, jeśli tylko zainwestujesz w odpowiednie obiektywy. Fujifilm ma w swojej ofercie dobrej jakości aparaty, do których możesz dokupić np. dobry szerokokątny stałoogniskowy obiektyw Samyang.

Warto również zwrócić uwagę na to, aby zmienna optyka była wyposażona w dodatkowe przydatne funkcje. Dzięki temu inwestujesz w coś więcej niż tylko obiektyw. Olympus ma na przykład w swojej ofercie sprzęt ze stabilizacją obrazu, co przyda się szczególnie podczas długiego naświetlania oraz robienia zdjęć z ręki. Dodatkowe parametry najczęściej dotyczą typu silnika autofocusu. W zależności od producenta na obiektywie mogą pojawić się różne oznaczenia, np. VR w obiektywach Nikon oznacza stabilizację obrazu, w obiektywach Sigma oznaczone jest jako OS.

Zalety i wady obiektywów

Każdy rodzaj obiektywów będzie miał swoje zalety i wady. Na przykład teleobiektyw będzie duży i ciężki, za to dzięki niemu zrobisz zdjęcie obiektom znajdującym się w dużej odległości bez konieczności przemieszczania się. Obiektyw szerokokątny umożliwi robienie zdjęć w niewielkich pomieszczeniach, ale jest dość drogi i powoduje dystorsje obrazu. Obiektywy standardowe są uniwersalne, przystępne cenowo oraz mają nieduże gabaryty, natomiast ich wykonanie jest przeciętne, podobnie jak jakość zrobionych nim zdjęć.

Jeżeli decydujesz się na zakup nowego obiektywu do swojego aparatu, musisz liczyć się z dość wysokimi kosztami. Jeśli nie zajmujesz się fotografią profesjonalnie, a jedynie hobbystycznie, lepiej wybierz sprzęt niezależnych producentów, wtedy wydatek będzie trochę mniejszy. Takim sposobem, zamiast inwestować na przykład w jeden obiektyw Sony, możesz zakupić i wypróbować dwa tańsze. Jednak nie ma się co oszukiwać, fotografia nie jest tanią pasją.

W zależności od tego, jaki wybierzesz, będziesz musiał zmierzyć się z pewnymi niedogodnościami. Dlatego warto mieć świadomość, że wybór obiektywu niesie za sobą nie tylko same korzyści, lecz także pewne słabe punkty. Dlatego decyzję o wyborze odpowiedniego sprzętu dla siebie warto podejmować świadomie, analizując plusy i minusy danego rozwiązania. W podjęciu ostatecznej decyzji może również przyjść z pomocą ranking obiektywów, w którym znajdziesz najczęściej wybierane i polecane urządzenia, z których korzystają zarówno specjaliści, jak i amatorzy.

Udostępnij
4,9
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.