Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać kamerę sportową? Wybieramy sprzęt dla aktywnych

Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas zakupu urządzeń cyfrowych dla miłośników sportu.

Do uwieczniania sportowych wyczynów na desce czy rowerze, nie wystarczy zwykła kamera cyfrowa, która po intensywnym użytkowaniu może dość szybko odmówić posłuszeństwa. Szczególnie jeśli filmowanie pozostaje w rękach osoby uprawiającej sporty ekstremalne, a nie postronnej. Dlatego też wybór kamery nie powinien być przypadkowy.

Warto zastanowić się nie tylko jak wytrzymałe powinno być urządzenie, ale także w jakich warunkach będzie wykorzystywane. Oczywiście do tego wszystkiego dochodzą również wszelkiego rodzaju parametry techniczne, odpowiadające za jakość nagrań.

Polecane kamery sportowe

Jaka kamera sportowa najlepsza? Na co zwracać uwagę?

Dobrej jakości kamera musi spełnić wiele istotnych kryteriów, o których nie zdajemy sobie sprawy na co dzień. Musimy je przeanalizować w odniesieniu do tego, w jaki sposób sprzęt będzie użytkowany i w jakich warunkach.

  • Obudowa. Najważniejszą kwestią przy kupnie kamery dla sportowców jest obudowa. Musi być ona wytrzymała i odporna na wstrząsy. Osoby, które dodatkowo surfują (a więc mają styczność z wodą), powinny dowiedzieć się ,czy kamera jest wodoodporna lub ma w zestawie odpowiednią obudowę/etui.

Niektóre z nich umożliwiają nurkowanie z kamerą nawet na głębokość do 100 m. Warto podkreślić również to, że producenci często dostarczają w komplecie dodatkowe obudowy, które sprawdzają się w różnych ekstremalnych warunkach. Kolejnym ważnym aspektem każdej dobrze zaprojektowanej i przemyślanej obudowy jest komfort obsługi, niezależnie czy w rękawiczkach czy bez. W każdej sytuacji kamera powinna umożliwiać łatwy dostęp do najważniejszych opcji i przycisków. Żeby mieć pewność, że wybrana przez nas kamera dobrze sprawdzi się w zróżnicowanych warunkach, warto przeanalizować rozmaite recenzje i testy, które wszystko to doskonale pokazują.

  • Rodzaj mocowania. Na wybór kamery duży wpływ ma uprawiana dyscyplina. W ofercie producentów można spotkać kamery na kask, które sprawdzą się podczas jazdy na rowerze czy kamery na narty, przypinane do gogli. To, jaki sport preferujemy, determinuje i ogranicza wybór mocowania, a tym samym rodzaju kamery.

Podobnie jak w przypadku obudowy, niektóre kamery zawierają w zestawie dodatkowe mocowania, dzięki którym można przyczepić urządzenie do wielu miejsc, np. ramy roweru, kasku, plecaka czy karoserii samochodu. Takie wyposażenie staje się powoli standardem i można je znaleźć nawet w tańszych kamerach.

  • Rozdzielczość. Przechodzimy do parametrów odpowiedzialnych za jakość nagrań. Kamery, podobnie jak aparaty, różnią się między sobą rozdzielczością nagrywanego obrazu. Do zamieszczania filmów w Internecie w formie amatorskich nagrań, wystarczy kamera o rozdzielczości Tego typu sprzęty są stosunkowo tanie – ich ceny zaczynają się od mniej więcej 100 złotych.

W przypadku nagrywania filmów profesjonalnych, w celach zarobkowych. warto zdecydować się na sprzęt Full HD lub 4K. Taka kamera będzie droższa, jednak zapewni wysoką jakość obrazu, odzwierciedlającą wiele szczegółów, które mogą umknąć przy niższych rozdzielczościach. Należy pamiętać, że im wyższa rozdzielczość filmu, tym więcej miejsca zajmuje on na karcie pamięci.

Obecnie największą popularnością cieszą się kamery sportowe 4K, które gwarantują najwyższą jakość nagrań. Musimy jednak pamiętać o tym, że rozdzielczość ta często jest przez producentów używana w celach marketingowych, dlatego też wiele tanich kamer jest oznaczanych jako 4K, choć z tą jakością ma niewiele wspólnego. Warto więc decydować się na kamery obsługujące natywne 4K.

  • Ilość klatek. Płynność filmów nagrywanych podczas jazdy na rowerze czy szaleńczego zjazdu na nartach jest niezwykle ważna. Kamera powinna umożliwić oddanie dynamiki scen. Dlatego też osoby, które uprawiają sporty bardzo dynamiczne, powinny szukać modeli oferujących nie tylko wyższą rozdzielczość, ale przede wszystkim płynność filmu, przy co najmniej 30 klatkach na sekundę.
  • Obiektyw. Duża część modeli kamer dla aktywnych jest wyposażonych w szerokokątne obiektywy, umożliwiające uchwycenie szerokich ujęć, krajobrazów, a więc całego otoczenia. I takich też urządzeń warto szukać, aby podczas zjazdu na nartach czy na trasie rowerowej nie stracić istotnych szczegółów.

Tym bardziej, że w takich chwilach nie ma możliwości kadrowania i szukania interesujących ujęć. Należy jedynie przygotować się, że obraz uzyskany z wielu obiektywów szerokokątnego będzie charakteryzował się tzw. efektem „rybiego oka”. Unikniemy go decydując się na kamery z obiektywami rektalinearnymi.

Ciekawym i przydatnym rozwiązaniem jest możliwość nagrywania filmu pod różnym kątem. Niektóre modele pozwalają na obrócenie obiektywu o taki kąt, by dobrze ustawić orientację obrazu, a jednocześnie móc przymocować kamerę niemal w dowolnym miejscu – nawet trudno dostępnym.

  • Zdjęcia. Przydatną funkcją kamery jest możliwość zrobienia zdjęć zamiast kręcenia filmu. Jednak dopiero urządzenia z wyższej półki, wyposażone w lepsze matryce o wyższej rozdzielczości, oferują zadowalającą jakość. Pozostałe kamery mogą rozczarować wykonanymi zdjęciami.
  • Ekran LCD. Obecnie większość kamer ma wbudowany ekran. Wyświetlacz przydaje się nie tylko przy podglądzie nagranego filmu, ale również podczas konfiguracji i ustawiania poszczególnych opcji urządzenia.

Kamery sportowe – dodatkowe funkcje i wyposażenie

W niektórych modelach kamer można spotkać interesujące rozwiązania dodatkowe, które rozszerzają ich możliwości oraz sprawiają, że korzystanie ze sprzętu jest wygodniejsze. Tyczy się to zarówno funkcji, jak i dodatkowe wyposażenia.

  • GPS – przyda się przede wszystkim narciarzom, rowerzystom czy motocyklistom. Dzięki modułowi GPS, kamera dodatkowo oznaczy pokonaną trasę.
  • WiFi – umożliwia połączenie z urządzeniem mobilnym, na przykład tabletem, i przesłanie nagranego obrazu.
  • Funkcja rejestracji w formie pętli - przydaje się przy nagrywaniu materiałów wysokiej jakości lub podczas jazdy samochodem/motocyklem. Kamera nadpisuje nowszym nagraniem stary materiał (oczywiście tylko w przypadku, gdy zabraknie miejsca na karcie).
  • Strumieniowanie na żywo - Najlepsze kamery sportowe pozwalają na prowadzenie transmisji live. Funkcja ta kierowana jest przede wszystkim do osób prowadzących własny kanał wideo.
  • Pilot zdalnego sterowania - umożliwia bezprzewodową komunikację z urządzeniem, dzięki czemu łatwiej obsługiwać kamerę zamontowaną np. na kasku.
  • Mocowania - w zależności od producenta, jak i samej ceny kamery, można w zestawie otrzymać pojedyncze uchwyty albo cały komplet mocowań umożliwiający przytwierdzenie kamerki do różnego rodzaju miejsc.
  • Wodoodporne etui - przydatny dodatek dla wszystkich fanów sportów wodnych.
  • Mikrofon należy pamiętać, że nie wszystkie kamery sportowe są wyposażone w mikrofony. Jeżeli więc zależy nam na nagraniach z dźwiękiem, powinniśmy sprawdzić, czy jest on obecny i jakie są jego parametry techniczne.

Polecane kamery sportowe

Wybór konkretnego modelu będzie uzależniony od wielu kwestii. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim to, jaką dyscyplinę sportu uprawiamy. Nieco innego sprzętu potrzebują biegacze niż na przykład surferzy.

Na rynku dostępne są jednak modele, które sprawdzają się w wielu sytuacjach. Przykładem na to może być GoPro HERO7, a więc najnowsza odmiana sprzętu kierowanego do wszystkich miłośników sportu. Przygotowane zostały urządzenia obsługujące rozdzielczości 1440 x 1080 i 4K. Użytkownicy mogą liczyć również na nagrywanie w 60 klatkach na sekundę, połączenie Wi-Fi, moduł GPS (tylko w niektórych modelach), dobrej jakości mikrofon, wyświetlacz LCD i port USB typu C.

Producent zadbał także o wodoodporną obudowę i wiele funkcji dodatkowych, związanych chociażby z komendami głosowymi, stabilizacją obrazu, automatyczną optymalizacją zdjęć oraz efektem slow-motion.

Ile kosztuje kamera sportowa?

Ostateczna cena sprzętu zależy od wszystkich omówionych wyżej kwestii. Modele GoPro HERO7 oferowane są obecnie w przedziale cenowym od 999 do 1899 złotych. Najtańsze kamery sportowe zakupimy obecnie za około 100 złotych, natomiast te najdroższe kosztować mogą nawet kilka tysięcy złotych.

Udostępnij
4,1
6 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Imo najważniejsza w kamerce jest optyka/procesor + czy nagrywa natywnie w 4k i czy jest stabilizacja. Na bank bym brał sjcama SJ7 lub Lamaxa x10. Ale którą to nie wiem, trzeba testy pooglądać.
Ja chce wziąć x8.1 ale czekam na jakieś fajne promo na morelkach :) Czasami maja tego producenta w fajnych promocjach. X10 nagrywa w 4K a x8.1 więc jest tańsza a mi na 4K nie zależy.
Wszystko piękie, ale to dopiero W9 zrobili coś mocnego i praktycznie będące na poziomie GoPro. Wcześniej nie posiadali kamery z dotykiem, bez konieczności zakładania obudowy... taka prawda, fajnie że teraz dogonili bo będzie ciekawiej dla Nas.
Specjalista Morele | 07:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.