Udostępnij
Skomentuj

Czym różni się notebook od netbooka? Wady i zalety

Zastanawiasz się, co lepsze, laptop czy notebook? A może ultrabook lub netbook? Podpowiadamy, co wybrać!

Obecnie nazewnictwo związane z przenośnymi komputerami jest bardzo szerokie. Co więcej, pula nazw dotyczących laptopów powiększa się, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z terminologią oraz cechami poszczególnych typów. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam dokonać wyboru zakupowego.

Polecane laptopy

Wszystko dzięki nie tylko znajomości poszczególnych pojęć, ale także wszelkich różnic, jakie występują między poszczególnymi urządzeniami. Jak się bowiem okazuje, nie każdy laptop dysponuje tą samą konstrukcją. Poniżej prezentujemy wyjaśnienia, które pozwolą uporządkować przedstawione kwestie.

Czym się różni laptop od notebooka?

Czym się różni notebook od laptopa? Jeszcze kilka lat temu podział był wyraźny, dziś jednak wiele osób myli te urządzenia ze sobą. Jak wiadomo, laptop to komputer w wersji przenośnej – z jego pomocą można pracować w podróży oraz w innym dowolnie wybranym miejscu. Natomiast notebook to laptop, ale o jeszcze mniejszych, kompaktowych wymiarach. Obecnie jednak produkowane są zarówno mikro laptopy, jak i notebooki o przekątnej ekranu wynoszącej 17 cali i więcej, także podział pomiędzy tymi dwoma rodzajami sprzętu elektronicznego się zatarł.

Co to jest netbook? Czym się różni od notebooka?

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z komputerami typu netbook. Są one przenośne i mają niewielkie rozmiary. Przekątna ekranu netbooka może wynosić od 9 do 13 cali, a ich wydajność jest niewielka. To typowe urządzenia do przeglądania stron internetowych i tworzenia różnego rodzaju dokumentów. W porównaniu netbook a notebook mamy więc zestawienie: kompaktowość, ale ograniczone możliwości vs. duży rozmiar, ale wyższa wydajność i lepsze parametry techniczne.

Wady i zalety netbooków

Jeśli chodzi o netbooki, ich największa zaleta to niska cena i kompaktowe rozmiary. Asus, netbooki Dell lub też netbooki Samsung mogą kosztować od 500 do 1000 złotych. W tym przedziale cenowym da się kupić urządzenie z dyskiem twardym o pojemności 200 GB i pamięcią Ram 4 GB. Procesor, w który został wyposażony netbook nie będzie mocny, jednak przeznaczeniem tego komputera nie jest obsługa skomplikowanych programów. Dla potrzeb użytkownika netbooka będzie więc w zupełności wystarczający.

Na rynku są dostępne także netbooki HP oraz netbooki Acer. Wiele z nich posiada szybki dysk SSD oraz kilka złączy USB. W cenie do 1000 złotych można nabyć kompaktowy komputer, posiadający nawet dodatkowe udogodnienia, np. dotykowy ekran. Nowoczesne tanie netbooki posiadają także moduły łączności bezprzewodowej WiFi oraz zainstalowane oprogramowanie systemowe Windows 10. Brak mocnych parametrów technicznych wynagradza mocna i wydajna bateria, na której można pracować nawet 12 godzin.

Co to jest ultrabook? Czym różni się od notebooka?

Trzeci typ komputerów, jaki można spotkać na rynku to ultrabook. Pomysłodawcą tej nazwy jest Intel. Najlepsze ultrabooki mają niewielką wagę, są cienkie i mogą bardzo długo pracować na baterii (minimum 9 godzin). Ich charakterystyczną cechą jest dość dobra wydajność oraz dotykowy ekran. Zgodnie z nazwą, są to urządzenia ultranowoczesne, ultra cienkie, ultralekkie i ultra wydajne, co sprawia, że stanowią one idealne narzędzia biznesowe.

Wady i zalety ultrabooka

Ostatni z wymienionych typów urządzeń, czyli ultrasmukły laptop to duży kompromis pomiędzy netbookami i notebookami. Dell Ultrabook lub też Asus Ultrabook ma lekką i smukłą obudowę, wpadający w oko design oraz wytrzymałą baterię. Sprzęt wyróżniają także energooszczędne podzespoły, które dostosowują swoje działanie do aktualnie wykonywanych zadań. Jego wadą jest natomiast niższa wydajność niż w laptopach i komputerach stacjonarnych. O ile jednak z ultrabooka nie korzysta gamer lub grafik komputerowy, o tyle taki komputer będzie bardzo satysfakcjonującym zakupem.

Czym różni się laptop od notebooka?

Obecnie pojęcia laptop i notebook są często traktowane wymiennie, nawet przez producentów. Największą zaletą tych sprzętów jest wydajność. Laptopy HP czy też laptopy DELL są znane z tego, że można je wykorzystać nie tylko jako narzędzia biznesowe, ale i także do rozrywki – np. do grania w gry komputerowe. Rozbudowane parametry techniczne idą jednak w parze z gabarytami – ich rozmiar i waga są dosyć spore.

Na rynku są dostępne małe laptopy, takie jak np. notebook 13 cali. Wersje te są bardziej kompaktowe i mobilne, jednak wiele osób uważa, że ich obsługa jest niewygodna. Sprzęt alternatywny dla stacjonarnych komputerów jest energooszczędny i pobiera mniej prądu, posiada także solidną i wytrzymałą obudowę. Do większości laptopów typu notebook można dokupić dodatkowe elementy, np. zapasową baterię lub stację dokującą i tym samym jeszcze bardziej zwiększyć ich użyteczność.

Co wybrać? Notebooka czy netbooka? A może ultrabooka?

Co więc wybrać, lepszy notebook czy netbook? Warto zainwestować w ultrabooka? Tak naprawdę wybór zależy przede wszystkim od potrzeb użytkownika. W przypadku notebooków jest to najbardziej zróżnicowana kategoria spośród wszystkich komputerów przenośnych. Zaliczają się tutaj zarówno laptopy służące do pracy, jak i sprzęt komputerowy gamingowy, którego moc podzespołów można porównać z pecetami stacjonarnymi.

Ciekawym rozwiązaniem są laptopy dotykowe, wyposażone w ekran z matrycą IPS Full HD. Skorzystasz z nich w pracy lub w celach rozrywkowych, np. do oglądania filmów lub przeglądania stron internetowych. Inna opcja to laptop 2w1 – czyli hybryda notebooka i ultrabooka, wyposażona w szybki dysk SSD, 14-calową matrycę oraz mocny procesor, zapakowane w kompaktową obudowę. Cena takiego urządzenia może wynieść od około 1000 do 2000 złotych.

Jeśli chodzi o netbooki, tutaj panuje zdecydowanie mniejsza różnorodność. Są to komputery dedykowane pracy mobilnej, które nie muszą obsługiwać skomplikowanych programów. Komputery typu netbook bardzo chwalą sobie osoby pracujące zdalnie – np. w zawodzie programisty, tłumacza lub marketingowca. Dla nich najważniejsze jest połączenie z internetem, sprawne przeglądanie stron internetowych oraz płynne działanie podstawowych narzędzi pracy.

Jeśli jednak zależy Ci na kompaktowym rozmiarze i bardzo wydajnych parametrach, najlepszym rozwiązaniem będzie ultrabook, czyli zaawansowany komputer biznesowy. To komputer, który bez problemu obsłuży skomplikowane programy graficzne i statystyczne. W parze z biznesowym charakterem idzie niebanalny design oraz szereg różnych ciekawych rozwiązań, takich jak:

  • dotykowy ekran,
  • ekran obrotowy, wyjmowany, typu slider lub odchylany o 360°,
  • czytnik linii papilarnych.

Co wybrać? Ultrabook czy laptop 2w1?

Czy laptop tablet przebija najlepsze ultrabooki? Urządzenie hybrydowe, które łączy w sobie zalety wielu różnych rodzajów komputerów, może stanowić dobrą alternatywę dla ultracienkich komputerów przenośnych. Niektóre z modeli mogą być używane w trybie tabletu, inne mają w pełni obracalny ekran. Wszystkie je łączy wydajność lepsza niż w netbookach, ale gorsza niż w tradycyjnych laptopach. Zwolennicy ultrabooków uważają jednak, że laptopom 2w1 daleko do najlepszych ultracienkich maszyn, przede wszystkim pod względem wydajności.

Jaką firmę ultrabooka, netbooka i notebooka wybrać?

O ile wybór pomiędzy ultrabookiem, netbookiem i notebookiem może wydawać się niełatwy, o tyle wybór marki komputera przenośnego jest już znacznie prostszy. Pod uwagę warto brać urządzenia wyprodukowane przez przodujące w branży marki. Najbezpieczniejsze pod względem parametrów technicznych i awaryjności będą więc:

  • Dell utrabook lub netbook Dell,
  • Asus ultrabook lub Asus netbook,
  • notebook/laptop lub netbook HP,
  • netbook lub notebook/laptop Acer,
  • notebook lub netbook Lenovo,
  • notebook lub netbook Samsung.

W asortymencie marki Dell oraz Samsung znajdują się urządzenia z wyższej półki cenowej, specjalizują się one przede wszystkim w laptopach. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku laptopów HP. Oferta ultrabooków jest dość niewielka, ponieważ firma zajmuje się głównie produkcją komputerów przenośnych o większych rozmiarach, przeznaczonych do pracy lub do domu, np. jako laptopy gamingowe. Szeroką gamę urządzeń typu laptopy 3w1 lub ultrabooki prezentują natomiast Asus i Lenovo.

Udostępnij
4,9
6 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Skąd takie info odnośnie Laptop/Notebook, że niby rozmiar czyni różnicę tych urządzeń. Na informatyce przedmiot Urządzenia technik komputerowych, dowiedziałem się czym się różni laptop od notebooka. Na pewno nie rozmiarem,a tym, że laptop to urządzenie zintegrowane w całości. Notebook natomiast posiadał "moduły" części wymienne. Np. laptop był do kupienia tylko z CPU 486dx2 66MHz, natomiast notebook, można było w sklepie wymieniać co by się chciało mieć w takim komputerze. Czyli do wyboru były 286, 386, 486, z koprocesorem, czy bez. W sumie wszystko co robi się ze stacjonarkami. Były podzespoły np. HDD, RAM, które dało się wymieniać w laptopie, ale wtedy jasno pisało, czy kompatybilne jest z owym urządzeniem. Pamiętam - napisy "compatible with laptop / notebook" Reasumując Laptop nie miał żadnej normalizacji. Notebook owszem. Co do rozmiaru wystarczy wpisać w wyszukiwarce notebook i podać wymiary, wtedy upewnimy się, że każdy laptop ma odpowiednik w rozmiarze notebooka. Taki notebook był oczywiście dużo droższy.
oj Kolego.... zupełnie na odwrót...
Specjalista Morele | 11:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.