Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać kartę graficzną? NVIDIA czy AMD? Która lepsza?

Wybór karty graficznej jest trudny, bo zarówno NVIDIA GeForce jak i AMD Radeon oferują świetne modele GPU.

Kupno karty graficznej, czy to do nowego zestawu składanego od podstaw czy do komputera wymagającego rozbudowy, sprowadza się do odpowiedzenia na jedno podstawowe pytanie: do czego będzie wykorzystywana? Karta graficzna do gier będzie musiała spełnić wysokie wymagania nowoczesnych produkcji, natomiast komputer do biura czy laptop do oglądania filmów potrzebują jedynie GPU, które będzie w stanie po prostu wyświetlić obraz w pożądanej przez nas rozdzielczości.

Polecane karty graficzne

Należy pamiętać, że nie ma idealnej, uniwersalnej karty graficznej, która będzie niedroga, a jednocześnie pozwoli uruchomić każdą najnowszą grę na rynku. Dlatego udzielnie odpowiedzi na to pytanie i ustalenie budżetu, pozwoli na zawężenie kręgu modeli branych pod uwagę. Tych, jak nietrudno się domyślić, jest naprawdę sporo.

Obecnie na rynku dominują dwie firmy produkujące karty graficzne – są to NVIDIA oraz AMD. Pamiętać należy jednak o tym, że niektórzy producenci sprzętu decydują się na wypuszczenie swoich wersji poszczególnych modeli, które zostały zmienione pod względem technicznym. Dzięki temu możemy znaleźć różne wersje tej samej karty graficznej.

Jaką kartę graficzną wybrać — NVIDIA czy AMD?

Najlepsza karta graficzna jest przede wszystkim dopasowana do potrzeb i gustu użytkownika. Dlatego też wybór producenta już na starcie okazuje się tak ważny. Od niego zależy, jakie będą warunki, które spełnia karta graficzna GeForce lub Radeon. Wśród nich na pewno wyróżnić można odpowiednią wydajność, określoną wynikami w benchmarkach na optymalnym lub wysokim poziomie. Nieoceniona w praktyce jest stabilność pracy, dzięki czemu procesor graficzny nie nagrzewa się i pracuje dosyć cicho.

Użytkownicy profesjonalnych sprzętów szczególnie doceniają bezawaryjny charakter kart z bezproblemową technologią. Dobrze, jeśli procesor graficzny będzie dodatkowo kompatybilny z innymi systemami oraz technologiami, na przykład gogle VR. Końcowa cena zależy od tego, w jaki sposób wykorzystasz swój komputer. Do codziennych zadań i okazjonalnej rozrywki wystarczy karta graficzna Radeon lub GeForce ze średniej półki. Przy profesjonalnych grach, rozdzielczości w 4K czy zaawansowanych programach graficznych trzeba liczyć się ze znacznie większymi kwotami.

Ranking kart graficznych wskazuje, że najlepiej wybierać karty wyposażone w pamięć GDDR5, czyli jeden z nowszych typów o wysokiej częstotliwości taktowania. Różnicę między tym modelem a słabszymi można odczuć szczególnie podczas gier lub przesyłu dużej ilości danych. Oprócz tego spotyka się pamięć DDR3, GDDR3 oraz GDDR6 z zastosowaniem ich w takich typach, jak na przykład karta graficzna GTX.

Technologię synchronizacji obrazu

Dawniej wiele zależało od synchronizacji obrazu w monitorze, ponieważ panele obsługujące AMD FreeSync wymagały karty Radeon. Aktualnie większość kart NVIDIA także wspiera to rozwiązanie, dzięki czemu wyeliminowano ograniczenia. Przed każdym zakupem należy jednak upewnić się, jaki masz typ monitora, czy synchronizacja FreeSync przeszła certyfikację. W przypadku producenta NVIDIA dedykowaną technologią jest G-Sync.

Co istotne, pamiętaj o tym, że podzespoły zarówno NVIDIA, jak i AMD możesz podłączyć w jednym zestawie. Nie będą one ze sobą kolidować ani w żaden sposób blokować swojej pracy, dzięki czemu masz opcję korzystania z dwóch rozwiązań jednocześnie. Jest to szczególnie przydatne w słabszych urządzeniach, które wymagają dodatkowego wsparcia. Miej jednak na uwadze, że ich pamięć nie ulega sumowaniu.

Wielkość karty graficznej i chipu

Nie każdą kartę graficzną można zamontować w danej obudowie komputera. Wiele modeli microATX i iTX ma ograniczoną przestrzeń, przez co nie da się tam zainstalować pełnowymiarowego elementu karty. W takich przypadkach stworzono miniaturowe wersje VGA, które dostępne są w podobnych cenach i jednakowej wydajności. Dużym atutem jest wygląd i design karty graficznej, zwłaszcza jeśli obudowa komputera jest przeszklona. Walory estetyczne udaje się prosto zwiększyć dzięki zastosowaniu podświetlenia LED lub ciekawych zdobień.

Kultura pracy karty graficznej wiąże się z tym, jaki jest poziom głośności jej wentylatorów znajdujących się w górnej części. Łatwo się domyślić, że im są cichsze, tym przyjemniejsze dla użytkownika oraz otoczenia. Dlatego karta graficzna NVIDIA lub AMD produkuje się ze skutecznym układem chłodzenia, na przykład układem półpasywnym. Jego fenomen polega na tym, że w początkowej fazie gier lub pracy wentylatory nie są aktywne, ponieważ za rozpraszanie ciepła odpowiada radiator. Wentylatory zaczynają swoją pracę, dopiero gdy karta graficzna osiągnie daną temperaturę.

Porty i złącza karty graficznej

Jeżeli planujesz korzystać z więcej niż jednego monitora, technologii VR lub synchronizacji obrazu, pamiętaj o tym, jak ważną rolę odgrywają solidne złącza. Dobry port HDMI umożliwi Ci przesyłanie obrazu wysokiej rozdzielczości, nawet jeśli dotyczy wyświetlacza VR. DisplayPort jest za to portem kompatybilnym zarówno do kart NVIDIA z synchronizacją G-Sync, jak i AMD z FreeSync. Do portów DVI oraz VGA podłączysz w każdym momencie monitory starszej generacji.

Taktowanie w karcie graficznej

W karcie graficznej spotkasz się z określeniem wartości taktowania rdzenia oraz taktowania pamięci. Informacja ta ma sens tylko wtedy, gdy możesz porównać podobne modele kart graficznych. Ich lepsze odmiany o podkręconej wydajności oznaczone są jako OC, Overclocked, Superclocked. Czasami pojawiają się również specjalne nazwy, takie jak AMP, DC lub Lightning.

Wartość taktowania zarówno rdzenia, jak i pamięci pozwala określić wydajność przede wszystkim w grach. Im większa wartość, tym lepsze doświadczenia z rozgrywki. Wybór karty graficznej powinien być jednak dobrze przemyślany, aby uwzględnić, czy warto inwestować o wiele większe kwoty w modele z podkręconym taktowaniem. W niektórych przypadkach za tę samą cenę otrzymasz kartę z wyższej półki, zamiast dopłacać do poprzedniej.

Najnowsze modele procesorów graficznych wyposażone są w technologię Boost. Używa się jej podczas znacznego obciążenia procesora, aby automatycznie zwiększyć taktowanie rdzenia graficznego. Wiąże się to jednak z obowiązkowym zwiększeniem chłodzenia, które gwarantuje bezpieczeństwo i eliminuje ryzyko przegrzania karty. Profesjonalne modele kart wyposażone są w zaawansowany układ chłodzenia i wentylacji.

Multi-GPU kart graficznych

Multi-GPU to inaczej możliwość połączenia dwóch, a nawet więcej modeli kart graficznych. Dzięki temu znacznie wzrasta wydajność i szybkość renderowania obrazu, pomimo że moc kart graficznych nie rośnie wraz z ich ilością. U producenta NVIDIA technologię tę nazwano SLI, za to AMD określa ją jako CrossFire. W niektórych przypadkach lepszym wyjściem jest połączenie dwóch kart ze średniej półki cenowej, zamiast kupowania droższego i w teorii lepszego modelu.

Jaką kartę graficzną wybrać dedykowaną czy zintegrowaną?

Wybór odpowiedniej karty graficznej, jak już wyżej wspomniano, opiera się przede wszystkim na jej zastosowaniu. Podobnie jest w przypadku dylematu między kartą dedykowaną a zintegrowaną. Warto na to spojrzeć, rozróżniając, czym się charakteryzują karty graficzne AMD lub NVIDIA do gier komputerowych i innych celów, ponieważ nie każdy układ pozwala na wydajną pracę. W dylemacie karta graficzna dedykowana czy zintegrowana duże znaczenie ma także cena.

Karta graficzna zintegrowana

Najczęściej spotykana w urządzeniach budżetowych, które nie wymagają zbyt zaawansowanych rozwiązań. Współczesne układy zintegrowane są na dosyć dobrym i wydajnym poziomie, jednak nadal nie dorównują wersji dedykowanej. Wystarczą za to do codziennych prac biurowych, mało wymagających gier czy też korzystania ze sprawnej przeglądarki internetowej i innego oprogramowania. Dostępne są w najniższej cenie, a co za tym idzie, pobierają także mniej energii i wolniej zużywają baterię.

W większości przypadków laptopy ze zintegrowaną kartą graficzną wybierają osoby pracujące w biurze, a także rodzice chcący kupić swojemu dziecku podstawowego laptopa. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się również jako laptop mobilny do pracy w terenie. Jego konstrukcja jest bardzo lekka, a ponadto optymalna wytrzymałość baterii gwarantuje dłuższy czas pracy niż w przypadku modeli dedykowanych.

Karta graficzna dedykowana

Charakteryzuje się zupełnie innym sposobem działania i technologią, która zmienia sprzęt na wydajny i dostosowany do możliwości gamingowych. Karta graficzna dedykowana w laptopach nie odbiega znacznie od kart stosowanych w komputerach stacjonarnych. Ich układ jest odrębnym elementem, dzięki czemu znacznie wzrasta wydajność i bezpieczeństwo pozostałych komponentów. Osiągi graficzne zależą przede wszystkim od danego modelu, jednak zarówno NVIDIA, jak i AMD mają profesjonalne rozwiązania dla zaawansowanych graczy.

Dedykowana karta graficzna sprawdzi się również dla osób zajmujących się projektowaniem lub produkcją filmową. Tego typu praca wiąże się z dużymi plikami graficznymi, a ich obróbka i przeglądanie wymaga dobrego procesora i sporej pamięci RAM. Do laptopów i komputerów stacjonarnych rekomendowane są dedykowane karty graficzne, które jednak wiążą się z większą ceną, lecz za lepszą jakość i wydajność.

Najważniejsze cechy karty graficznej do komputera

  • Ekran. Przy wyborze karty graficznej warto sprawdzić natywną rozdzielczość ekranu, a następnie upewnić się, jak wydajny jest układ przy takich ustawieniach. Jest to ważne, szczególnie dla estetów i prawdziwych wielbicieli komputerowej rozrywki, którzy chcą uniknąć pogorszenia jakości obrazu podczas gry i cieszyć się detalami na najwyższym poziomie.
  • Zasilacz. Zmiana karty graficznej na wydajniejszą, szczególnie na tą z najwyższej półki, może sprawić, że stary zasilacz nie dostarczy wystarczającej mocy lub nie wytrzyma obciążenia. Dlatego też przygotowując zestaw gamingowy, należy zwrócić uwagę na pobór mocy nowego układu graficznego, a tym samym na to, jaką mocą dysponuje obecny zasilacz. Przy najwydajniejszych kartach może być potrzebny zasilacz o minimalnej mocy 600 W. Powinien on być również wykonany z bardzo dobrej jakości materiałów.
  • Pamięć. Ważna jest nie tylko ilość, ale także rodzaj pamięci. W kartach graficznych można spotkać pamięć DDR3, GDDR3 oraz GDDR5.

Generalnie najlepiej decydować się na karty wyposażone w pamięci GDDR5 – jest to bowiem najnowszy typ, który zapewnia wysoką częstotliwość taktowania. Ma to istotne znaczenie w grach, gdy konieczne jest przesyłanie dużych ilości danych. 

Co to jest VRAM?

Inaczej Video RAM - to dwuportowa pamięć RAM. Kiedyś VRAM używana była do przechowywania danych ramki obrazu. Pamięć VRAM powstała w 1980 roku. W pamięci VRAM znajdują się dwa zestawy kontaktów do przesyłu danych. Pierwszy zestaw to port DRAM, drugi przeznaczony jest do odczytu w układzie graficznym.

  • Chłodzenie. Przy wydajnych kartach graficznych jest to bardzo istotny element. Producenci starają się stosować rozwiązania, które zapobiegną osiąganiu zbyt wysokich temperatur przez kartę. Jednak nie zawsze tak jest. Dlatego przed wybraniem konkretnego modelu karty graficznej warto sprawdzić lub dowiedzieć się, jakie chłodzenie zostało zastosowane, jakiej jest jakości oraz czy jest wystarczające do mocy akceleratora graficznego. 
  • Wielkość karty. Układy graficzne przygotowane z myślą o prawdziwych entuzjastach są dużych rozmiarów, przez co nie zawsze zmieszczą się w posiadanej stacji roboczej. Wyróżnia się karty o niskim profilu (charakteryzują się niższą wydajnością, ale zmieszczą się w małych skrzynkach, nettopach itp.) oraz o pełnym profilu – wykorzystuje się w typowych komputerach desktopowych. Karty o pełnym profilu (wyższe) mogą być również dłuższe, dlatego przed zakupem konieczne jest sprawdzenie ilości miejsca w obudowie oraz wymiarów samego układu graficznego. 
  • Obsługa wielu monitorów. Profesjonaliści i osoby lubiące oglądać obraz na dużej przestrzeni mogą być zainteresowane wykorzystaniem co najmniej dwóch monitorów. Aby było to możliwe, karta graficzna musi być wyposażona w technologię obsługującą kilka ekranów. Każdy producent opracował własne rozwiązanie.

W przypadku AMD jest to technologia Eyefinity, która pozwala na obsługę do sześciu monitorów w trybie wieloekranowym, natomiast Nvidia wykorzystuje technologię 3D Vision Surround – obsługuje do trzech monitorów w trybie wieloekranowym. 

Jedynym warunkiem jest wystarczająca ilość wyjść w karcie (DisplayPort) pozwalających podłączyć monitor.

Jaką kartę graficzną wybrać? – zastosowane porty

Oprócz typowych złączy umożliwiających podłączeni karty graficznej, producenci dołączają szereg portów multimedialnych, takich jak na przykład:

  • HDMI– pozwala na przesył obrazu i dźwięku wysokiej jakości. Przyda się osobom, które podłączają stację roboczą do telewizora wyposażonego w ten port.
  • DisplayPort– umożliwia podłączenie komputera do monitora, systemu kina domowego lub projektora.
  • D-Sub– podstawowy, analogowy port pozwalający podłączyć monitor CRT lub LCD w przypadku braku możliwości wykorzystania kabla DVI.
  • DVI – w nowszych kartach zastępuje port D-Sub i umożliwia podłączenie monitora LCD lub CRT.

Obsługiwane standardy i efekty graficzne w kartach graficznych

Na tę sekcję powinny zwrócić szczególną uwagę osoby zainteresowane kupnem karty graficznej do wymagających gier. Obsługa przynajmniej kilku poniższych technologii zapewni bardzo dobry obraz i wodotryski przygotowane przez twórców gier:

  • DirectX 12 – najnowsza wersja biblioteki odpowiadającej za wyświetlanie grafiki 2D oraz 3D.
  • efekty fizyczne PhysX – poprawia jakość grafiki poprzez naturalne odwzorowanie fizyki.
  • teselacja – odpowiada za lepsze odwzorowanie postaci, samochodów, przedmiotów.
  • wygładzanie krawędzi – eliminuje tzw. ząbki krawędzi.
  • Ray tracing – technika śledzenia promieni symulująca odbicia światła w świecie rzeczywistym.
  • DLSS – generowanie dodatkowych klatek na sekundę z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji.
  • NVIDIA Reflex – optymalizacja pod kątem responsywności i jak najniższych opóźnień, istotna w grach turniejowych.

Porównując modele kart graficznych, musimy zwrócić uwagę także na jej najważniejsze parametry. To one bowiem decydują o możliwościach poszczególnych jednostek.

  • SP (StreamProcessors) – są to procesory strumieniowe i odpowiadają za wydajność karty graficznej. Im jest ich więcej, tym lepiej.
  • TDP (Thermal Design Power) – określa maksymalny pobór mocy przez układ graficzny.
  • Częstotliwość taktowania rdzenia – podawana jest dla trybu bazowego, a także dla trybu boost.
  • Ilość i taktowanie pamięci.
bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Dyski SSD - Monitory 4K - RTX 4080 - RTX 3060 - RTX 3050

Udostępnij
4,1
11 ocen
6 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Zapomniano o użytkownikach co chcą edytować i renderować filmy wideo. Komputer nie służy tylko do grania i oglądania filmów. ;)
Dokładnie o to samo chciałem się zapytać. Dla mnie gry mogą  nie istnieć ... ale edycja filmów to i owszem.
Doceniam trud włożony w napisanie artykuły i jest on Bardzo pomocny jednakże nie znalazłem w nim odpowiedzi na pytanie zawarte w nagłówku artykułu a właśnie po to go czytałem
Nie wiem jaką kartę wybrać. Zastanawiam się nad zakupem MSI GeForce GTX 1060 AERO lub Radeon RX 570 AORUS 4GB. Nie umiem znaleźć testu wydajności Radeona. Geforce np. w Battlefield 4 osiąga 94 Kl/s. Ile ma Radeon?
Radeon ma niższe parametry w Battlefield 4 niż MSI GeForce GTX 1060 AERO. Obecnie po zakupie MSI GeForce 1060 w Morele.net możesz otrzymać zupełnie za darmo Mysz MSI Clutch 40 oraz podkładkę - akcesoria o wartości 200zł. Wystarczy po zakupie zarejestrować zakup na stronie http://promocje.msi.com/promotions/rozswietl-swieta-vga/.
Słabo. W proponowanych kartach w przedziałach cenowych nie ma ani jednej na ukladzie AMD. Po tytule "Która lepsza" spodziewałem się dowiedzieć o wadach i zaletach porównywalnych w mocy produktów na układach graficznych konkurentów.
Specjalista Morele | 22:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.