Udostępnij
Skomentuj

Jaki uchwyt do telewizora? Jak wybrać? Jak zamontować?

Montaż telewizora na specjalnym uchwycie to dobre rozwiązanie. Sprawdź dostępne na rynku rodzaje mocowań.

Urządzając dom, wiele osób staje przed dylematem: czy telewizor powiesić na ścianie, co zapewni więcej przestrzeni w salonie, czy też wręcz przeciwnie – odbiornik powinien stać na komodzie. To, na co się warto zdecydować, w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji oraz stylu, w jakim jest urządzone mieszkanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając uchwyt do telewizora?

Jest coraz więcej nowoczesnych, inteligentnych mieszkań, w których każdy mały zakątek musi być odpowiednio zagospodarowany. Ten trend dotyczy również umieszczania sprzętu RTV. Ponieważ popularne plazmy mają w większości płaskie panele, wygodniej jest umieścić je na ścianach i skorzystać z takiego sprzętu jak uchwyt ścienny do TV. Uchwyty do telewizorów (np. uchwyt Maclean Techly czy uchwyt Hama) występują w wielu wersjach, można je zamontować również na suficie lub ukryć w meblach.

Wieszak na telewizor posiada rozstawy uniwersalne. Nie powinny sprawiać żadnych problemów przy montażu. Kolejna istotna rzecz to wybór odpowiedniej wysokości. Środkowa linia Twojego sprzętu powinna optymalnie znajdować się powyżej wysokości oczu (w wypadku montowania go na ścianie). Oczywiście możliwości zależą od wielkości pomieszczenia oraz od stopnia jego zagospodarowania przedmiotami. Jest to więc ważne, żeby wzrok się nie przemęczał.

Na rynku dostępne są uchwyty z regulacją w poziomie oraz pionie i są one idealnym rozwiązaniem dla salonów z aneksem czy pokojów dziecięcych. Takie ustawienie pozwala na oglądanie telewizji pod odpowiednim kątem i kierunkiem. Kolejną ważną sprawą jest dokonanie wyboru ściany, na której zostanie umieszczony uchwyt na telewizor. W przypadku tych z cegły czy z betonu nie napotkasz żadnego problemu, lecz gdy rzecz się tyczy ścianki działowej, to musisz zwrócić uwagę na odpowiednie kołki oraz poprawne rozłożenie ciężaru.

W ten sposób zminimalizujesz ryzyko upadku sprzętu. Na tym etapie prac będziesz potrzebować:

  • wiertarki,
  • poziomicy,
  • ołówka,
  • taśmy malarskiej,
  • reklamówki bądź worka foliowego,
  • odpowiedniego wiertła pod rozmiar kołków,
  • klucza do montażu śrub,
  • młotka.

Kiedy już wszystko zgromadzisz i przygotujesz stanowisko pracy, dokonaj pomiarów TV oraz zmierz wysokość, na jakiej zostanie ono przymocowane tak, aby pasowało do pomieszczenia. Jak już pisaliśmy, najważniejsze jest, by zachować bezpieczeństwo wzroku. Przed samym wierceniem, przymierz najpierw uchwyt na TV i sprawdź, czy nie koliduje z niczym w czasie jego odchylania. Na tym etapie pamiętaj, żeby użyć poziomicy. Kolejny krok to zaznaczenie ołówkiem otworów do wywiercenia.

Następnie przyklej folię pod miejsce drenowania ściany w ten sposób, by większość pyłu trafiła do worka. Chwyć uchwyt ścienny do telewizora i ustaw go tak, aby pasował do kołków. Upewnij się, że dobrze znasz markę i rozmiar modelu, zanim wybierzesz uchwyt. Musisz wybrać rozmiar oraz upewnić się, że ma on odpowiednią wagę dla Twojej marki (np. uchwyt do telewizora Samsung). Warto zaznaczyć, że wieszak na telewizor może mieć wbudowaną poziomicę, która ułatwi Ci pracę.

Jak prawidłowo zamontować uchwyt do telewizora?

Aby przejść do głównego montażu, należy najpierw wywiercić otwory pilotażowe w ścianie tam, gdzie zrobiłeś wcześniej ślady ołówkiem. Przymocuj do niej śruby, pozostawiając je lekko poluzowane – możesz je później dokręcić, gdy wiesz, że na pewno się tam sprawdzą. Następnie zamocuj wsporniki wiszące do telewizora, np. gdy posiadasz uchwyt do telewizora 55 cali. Następnie chwyć wsporniki do zawieszania i przymocuj je z tyłu. Nie bądź zbyt niedbały – Twoje TV to delikatne urządzenie.

Możesz wszystko zrobić sam, ale nie zalecamy tego ze względów bezpieczeństwa. Większość wsporników umożliwia pochylenie w celu dostosowania do odblasków, co jest świetne, jeśli umieszczasz uchwyt do telewizora ruchomy. Dokręć dolne śruby długim śrubokrętem, a gdy wszystko będzie na swoim miejscu, prawdopodobnie na telewizorze zostaną tłuste odciski. Po całym tym procesie – chwyć po prostu szmatkę i wytrzyj go do czysta. Podłącz sprzęt – i gotowe!

Jeśli zaś w Twoim domu brakuje miejsca na ścianie lub chcesz, aby TV wisiało na środku pokoju z dala od ścian, musisz użyć uchwytu sufitowego do telewizora. Można go kupić u większości głównych sprzedawców detalicznych, ale należy najpierw sprawdzić specyfikacje z etykiety, aby upewnić się, że Twój uchwyt do telewizora obrotowy jest z nim zgodny. Dzięki kilku narzędziom, niewielkiemu wysiłkowi i dodatkowemu zestawowi rąk, które pomogą Ci zawiesić sprzęt, wkrótce będziesz cieszyć się nim na suficie.

Jednak zanim to się stanie, przygotuj wpierw odpowiedni ekwipunek. Większość części i wyposażenia do Twojego projektu można kupić w dużym sklepie detalicznym lub w lokalnym sklepie z narzędziami. Uchwyt pod telewizor często jest dostarczany z dodatkowymi materiałami, takimi jak elementy mocujące, podkładki i klucze imbusowe, dlatego przed zakupem sprawdź listę dołączonych części. Będziesz dodatkowo potrzebował:

  • wiertła,
  • elementów złącznych (takich jak śruby),
  • drabiny,
  • śrubokrętu,
  • klucza nasadowego,
  • wykrywacza szpilek.

Zacznij od tego, by sprawdzić szczeliny montażowe z tyłu telewizora. Każda marka będzie miała inne rozmieszczenie otworów. W większości sytuacji znajdziesz je ułożone w kwadratowy lub prostokątny wzór. Mają one zwykle wgłębienie z gwintem na śruby. Może znajdować się tam kilka gniazd. Jeśli masz trudności ze stwierdzeniem, za pomocą których zainstalujesz np. uchwyt do telewizora 43 cale, zapoznaj się z tymi informacjami w instrukcji obsługi swojego modelu.

Następnie przymocuj wsporniki montażowe znajdujące się w tylnej części TV. Uchwyt do telewizora 32 cale to często długi metalowy element z otworami na śruby. Ustaw wsporniki tak, aby otwory na śruby pokrywały się ze szczelinami. Użyj łączników dostarczonych z wieszakiem na TV, by przymocować oba wsporniki. Będzie to zależeć od rodzaju używanego mocowania, ale w większości przypadków konieczne będzie założenie podkładki lub przekładki na śrubę przed użyciem jej do przymocowania.

Większość uchwytów sufitowych ma różne rozmiary elementów złącznych dla różnych części składowych (np. Vesa 300 × 300). Skorzystaj z instrukcji montażu, aby określić, którego łącznika użyć. Przed dokręceniem detali mocujących wsporników telewizora upewnij się, że są równo wyrównane. W przypadku nierówności sprzęt może bowiem zostać przekrzywiony. Następnie sprawdź, czy są one dobrze zamocowane. Po wkręceniu śrub i ich zamontowaniu użyj rąk, aby dotknąć wsporników.

Oba powinny być mocno przymocowane do telewizora bez luźnych drgań i szczelin. W razie potrzeby dokręć śruby mocujące TV. Zachowaj ostrożność podczas tej czynności. Poluzowane śruby mogą z czasem spowodować odłączenie się telewizora od mocowania. Kolejny krok to dodanie pozostałych części wspornika. Niektóre mocowania wykorzystują lekkie metalowe słupki na górze lub na dole, aby zapewnić dodatkowe wsparcie.

Twój uchwyt do telewizora 75 cali może mieć również część, która jest przymocowana między wspornikami. Środkowa jest często przeznaczona do podparcia lub do przechylania bądź obracania TV. Proste uchwyty one for all mogą mieć tylko wsporniki montażowe z tyłu. Jeśli np. tak jest w przypadku, gdy masz uchwyt do telewizora 50 cali, pomiń ten krok i przejdź do mocowania płyty sufitowej. Po zamontowaniu, wszystkie części uchwytu powinny się mocno trzymać. Na wszelki wypadek lekko potrząśnij dłonią jego wystające części.

Jeśli wszystko wydaje się solidne i dobrze zamocowane, możesz przejść dalej. Zlokalizuj kołki w suficie. Ustaw drabinę poniżej miejsca, w którym zamierzasz zamontować telewizor. Chwyć wykrywacz klocków i wspinaj się po niej, aż dotrzesz do sufitu. Przy włączonym wykrywaczu ćwieków przesuwaj go w tę i z powrotem, aż je znajdziesz. Użyj ołówka, aby zaznaczyć położenie kołków. Niezainstalowanie mocowania sufitowego na kołkach może być bardzo niebezpieczne.

Bez kołków wspierających Twój uchwyt do telewizora 65 cali może oderwać się od sufitu i spowodować jego uszkodzenie bądź wręcz bezpowrotne zniszczenie sprzętu. Jeśli nie masz wykrywacza szpilek, istnieją inne sposoby ich znalezienia (w tym prosty test na stukanie lub sondowanie). Sprawdź stabilność swojej drabiny przed wejściem na nią. Jeśli jest trochę chwiejna, niech ktoś ją przytrzyma, gdy będziesz na niej stać.

Jaki uchwyt do TV?

Telewizor jest urządzeniem, które zajmuje centralne miejsce w jadalni, salonie czy sypialni. Czas spędzany przed ekranem dostarcza rozrywki i pozwala zrelaksować się po ciężkim dniu pracy, dlatego ważne, by oglądanie ulubionego serialu czy filmu było jak najbardziej komfortowe. Warto więc zadbać o odpowiednie umiejscowienie odbiornika w mieszkaniu. Opcji masz naprawdę dużo – możesz między innymi postawić telewizor na komodzie lub szafce RTV, umieścić go w specjalnie zaprojektowanej, rozsuwanej szufladzie lub zamocować na ścianie przy użyciu specjalnego uchwytu.

Ostatnia z przedstawionych wyżej opcji cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością. Dobry uchwyt do telewizora bez problemu utrzymuje sprzęt na ścianie i zapewnia mu bezpieczeństwo. Myślisz nad tym, jaki uchwyt do TV wybrać? Zanim poznasz odpowiedź na to pytanie, sprawdź najpierw wszystkie zalety montażu odbiornika na wieszaku.

Polecane uchwyty do telewizorów

Czy warto montować TV na ścianie?

Czasy, gdy jedynym miejscem na ustawienie telewizora był stół lub komoda, już dawno przeszły do lamusa. Obecnie coraz więcej osób wiesza odbiornik na ścianie. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, funkcjonalne, a do tego sprzęt elektroniczny prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Dodatkowo aranżacja telewizora we wspomniany wcześniej sposób niesie ze sobą wiele korzyści. Poniżej kilka najważniejszych zalet montażu z użyciem specjalnych uchwytów.

  1. Oszczędność miejsca – jeśli jesteś właścicielem małego mieszkania, rozważ koniecznie taką możliwość instalacji sprzętu. Szafka RTV zajmuje sporo miejsca, a odbiornik usytuowany na ścianie sprawia, że zyskujesz dużo wolnej przestrzeni.
  2. Walory estetyczne – duże telewizory z płaskim ekranem zawieszone na ścianie wyglądają bardzo nowocześnie i stylowo. Sprzęt wyeksponowany w ten sposób jest także elementem dekoracyjnym wnętrza. Taki montaż umożliwia schowanie szpecących kabli w murze lub w specjalnych maskownicach. Dzięki temu kącik telewizyjny prezentuje się schludnie, a w przewodach nie zalega kurz i brud.
  3. Możliwość regulacji ekranu pod odpowiednim kątem – nie musisz już niewygodnie przekrzywiać głowy, by wszystko dokładnie widzieć na wyświetlaczu. Usiądź wygodnie na kanapie, a zawieszony na ścianie odbiornik skieruj w pożądanym kierunku. Dzięki temu rodzinne oglądanie ulubionych programów również zyskuje nowy wymiar.
  4. Względy bezpieczeństwa – jeśli masz małe dzieci, nie musisz martwić się, że podczas zabawy przewrócą sprzęt i zrobią sobie krzywdę.
  5. Niezastąpiony w trakcie gamingowych starć – wieszak na TV z regulacją na kilku płaszczyznach pozwala graczom usiąść znacznie bliżej wyświetlacza. Z kolei regulacja pod odpowiednim kątem sprawia, że paleta barw jest jeszcze bardziej nasycona, a szczegóły w grze lepiej widoczne, co ma znaczący wpływ na czas reakcji oraz wygraną w starciu.

Rodzaje uchwytów do telewizora

W związku z tym, że mocowanie telewizorów na ścianach cieszy się dużą popularnością wśród konsumentów, na rynku możesz znaleźć szereg produktów przeznaczonych do takiego montażu. Jeżeli myślisz nad tym, jaki uchwyt do telewizora Samsung wybrać, lub jaki uchwyt do telewizora Thomson będzie odpowiedni, poznaj poniższe rodzaje wieszaków do TV i wybierz najlepszą opcję dla siebie.

  1. Płaski uchwyt ścienny – umożliwia on instalację odbiornika blisko ściany w sytuacji, gdy regulacja płaszczyzny wyświetlacza nie jest potrzebna. Zauważ, że ten model wieszaka utrzymuje telewizor o wadze do 50 kilogramów. Dobry uchwyt do telewizora tego typu posiada zintegrowaną poziomicę, która znacznie ułatwia jego montaż.
  2. Uchylny wieszak ścienny – doskonale nadaje się do różnych modeli TV, dlatego jeśli myślisz, jaki uchwyt do telewizora Toshiba będzie najlepszy, śmiało zainwestuj w taki produkt. Niewątpliwym plusem wspomnianego mocowania jest to, że daje możliwość pochylenia ekranu w pionie i bez problemu utrzymuje obciążenie urządzenia o masie nawet 75 kilogramów.
  3. Ruchomy uchwyt ścienny – ten rodzaj mocowania pozwala Ci na swobodną zmianę położenia odbiornika. Mocne ramię sprawia, że szybko i płynnie oddalisz lub pochylisz ekran, dostosowując go do Twoich indywidualnych preferencji, co znacznie podnosi komfort oglądania.
  4. Wieszak obrotowy – jeśli szukasz uchwytu do telewizora 55 cali, obrotowy model umożliwia Ci dowolną manipulacją ustawieniem ekranu w pozycji poziomej oraz góra-dół. Weź pod uwagę takie rozwiązanie, szczególnie gdy planujesz umieścić odbiornik w dużym i przestronnym pomieszczeniu.
  5. Uchwyt do telewizora sufitowy – jeśli Twoja ściana wykonana jest ze słabego materiału, na przykład płyty gipsowo-kartonowej, istnieje ryzyko, że nie utrzyma ona ciężkiego odbiornika. W takiej sytuacji możesz zaopatrzyć się w wieszak sufitowy, a wówczas masz pewność, że telewizor będzie bezpieczny.
  6. Uchwyt do telewizora teleskopowy – przeznaczony do montażu nawet największych telewizorów LED, LCD oraz Plazma. Solidna, przemyślana konstrukcja wieszaka oraz użycie wysokogatunkowych materiałów do jego produkcji sprawia, że bez obaw możesz powiesić na nim swój odbiornik telewizyjny. Dodatkowym jego atutem jest specjalne miejsce na organizację przewodów połączeniowych oraz regulacja kąta nachylenia i odległości telewizora od sufitu, a także funkcja korekty prawo-lewo.
  7. Uchwyt biurkowy – choć stosuje się go przede wszystkim do monitorów, możesz zamocować na takim wieszaku również mały telewizor. Zwróć jednak uwagę, że biurkowy uchwyt do telewizora 32 cale to nie jest najlepszy pomysł. Wspomniane mocowanie jest w pełni bezpieczne do zawieszania odbiorników mniejszych niż 27 cali.

Jeśli chcesz zamocować odbiornik na ścianie, wiedz, że wieszak do Twojego telewizora powinien być uzależniony przede wszystkim od materiału, z którego wykonana jest ściana oraz od wagi odbiornika. Pamiętaj, że oferowane przez producentów produkty dostosowane są do urządzeń o różnej wadze. W związku z tym dokładnie sprawdź, ile waży Twój sprzęt i dobierz akcesorium do tego obciążenia. Kolejna kwestia to wielkość TV – jeśli zastanawiasz się, jaki uchwyt do telewizora 55 cali będzie najlepszy, oraz czy uchwyt do telewizora 65 cali można używać do większych modeli, wiedz, że zakup zaczepu należy także dostosować do jego gabarytów.

Zwróć też uwagę na układ mocowań w obudowie telewizora – na początku sprawdź w instrukcji obsługi swojego sprzętu, czy jego producent zastosował w nim mocowanie VESA (Video Electronics Standards Association). Określa ono, jaki układ otworów montażowych trzeba wykorzystać w konkretnym odbiorniku. W związku z tym, na rynku możesz znaleźć standard VESA 200 × 200. Co oznacza to w praktyce? Pierwsza z liczb stanowi odległość między górnym a dolnym otworem mocującym. Druga wartość natomiast oznacza dystans między pierwszą a ostatnią dziurą w tym samym rzędzie. Inne warianty, jakie są dostępne w sprzedaży to na przykład: VESA 300 × 300, uchwyt do telewizora 300 × 200, uchwyt do telewizora 300 × 300.

Być może telewizor, który chcesz zawiesić, nie posiada uchwytu VESA. W takiej sytuacji trzeba nabyć wieszak uniwersalny – pasuje on do większości dostępnych w sprzedaży odbiorników.

Dodatkowe wyposażenie uchwytów

Jaki uchwyt do telewizora TCL wybierzesz? A może interesuje Cię uchwyt do telewizora 55 cali? W obydwu przypadkach zestaw mocowań posiada często dodatkowe wyposażenie, znacznie ułatwiające montaż urządzenia na ścianie. W takim komplecie znajdują się śruby – są one kompatybilne z zakupionym wieszakiem, dzięki czemu masz pewność, że idealnie do niego pasują. Szablon do wiercenia otworów to kolejne przydatne akcesorium – umożliwia bardzo precyzyjne zaznaczanie punktów, gdzie należy wywiercić dziury, co znacznie usprawnia proces montażu.

Niekiedy producenci dołączają w pakiecie poziomicą – służy ona do wypoziomowania wieszaka, w związku z tym odbiornik będzie równo zamocowany. Z kolei zwijarka przewodów bywa pomocna podczas porządkowania kabli, które znajdują się za odbiornikiem.

Skoro już wiesz, jaki uchwyt do telewizora 75 cali będzie dla Ciebie najlepszy, co oznacza standard VESA, jak sprawdzić układ otworów montażowych, możesz śmiało przystąpić do zawieszania Twojego odbiornika. Jak to zrobić, by efekt końcowy był zadowalający? Po pierwsze oceń wytrzymałość ściany, na jakiej chcesz zawiesić odbiornik, by mieć pewność, że z niej nie spadnie, co grozi poważną awarią. Następnie oznacz miejsca, gdzie mają być wywiercone otwory i upewnij się, czy nie przebiegają tamtędy przewody elektryczne.

Precyzja jest tu kluczem do sukcesu, dlatego maksymalnie skup swoją uwagę na wykonywanym zadaniu, ponieważ nawet niewielkie odchylenia w poziomie czy pionie sprawiają, że odbiornik będzie nierówno zawieszony. Jeżeli zdecydowałeś się na uchwyt do telewizora 65 cali i planujesz w jego pobliżu zainstalować konsolę do gier czy tuner, przemyśl wcześniej, w jaki sposób przeprowadzić przewody od tych urządzeń. Jeśli nie planujesz większego remontu i nie możesz pozwolić sobie na to, by ukryć je w ścianie, rozważ montaż specjalnych maskownic. Takie rozwiązanie sprawia, że sznury elektryczne są całkowicie zakryte, a kącik telewizyjny wygląda schludnie i stylowo.

Jeśli myślisz nad tym, jaki uchwyt na telewizor wybrać, sprawdź rankingi tego rodzaju gadżetów. Wspomniane zestawienia dokładnie klasyfikują dostępne na rynku wieszaki, zarówno pod względem jakości, jak i ceny. Czołowe miejsca na liście zajmują rekomendowane przez zadowolonych użytkowników modele, dlatego inwestycja w takie mocowania to dobrze wydane pieniądze.

Być może ktoś z Twojej rodziny lub znajomych zaaranżował odbiornik na ścianie i ma już doświadczenie w tej kwestii. Opinie i rady takich osób są niewątpliwe najlepszym źródłem wiedzy i informacji, dlatego warto z nich korzystać i czerpać cenną wiedzę. Tak wnikliwa analiza tematu wieszaków TV oraz poznanie ich zalet sprawia, że z pewnością wybierzesz dobry uchwyt do telewizora, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Udostępnij
4,1
9 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.