Udostępnij
Skomentuj

Ranking okapów kominowych 2024. Najlepsze modele

Okap stanowi podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Które modele kominowe warto wziąć pod uwagę przed zakupem?

Wybór okapów kuchennych jest dziś bardzo zróżnicowany. Producenci niemal prześcigają się we wprowadzaniu nowych innowacyjnych rozwiązań, kolejnymi funkcjami walcząc o maksymalne ułatwienie Ci pracy w kuchni. Bez względu na to, czy kochasz gotować, czy czynność tę traktujesz raczej jako jeden z wielu obowiązków życia codziennego, dobrze, byś poświęcił chwilę na wybór dobrego okapu. Dlaczego to takie istotne?

Ranking najlepszych okapów kominowych

W podobnym przedziale cenowym dostaniesz bowiem zarówno bardzo wydajny model zapewniający doskonałe odprowadzanie pary i zapachów, jak i pracujący głośno, ale niezbyt efektywnie. Bez wątpienia liczysz natomiast na opłacalne zainwestowanie pieniędzy – czyli kupno sprzętu, który posłuży Ci wydajnie i przede wszystkim przez wiele lat. Właśnie dlatego dobrze przed wyborem modelu mieszczącego się w założonym przez Ciebie budżecie poznać oraz przeanalizować najważniejsze parametry i na ich podstawie porównać ze sobą co najmniej kilka polecanych urządzeń.

Weryfikując istotne dane okapów kominowych, zwróć szczególną uwagę na ich wymiary – zwłaszcza szerokość oraz głębokość. Od nich zależy bowiem, czy dany model będzie mógł zawisnąć w Twojej kuchni, co jest oczywiście wyjątkowo istotne w przypadku wybrania już zabudowy meblowej i ustalenia pożądanego układu wszystkich jej elementów. Gdzie indziej sprawdzą się sprzęty o szerokości 90 cm oraz okapy kuchenne kominowe 60 cm. Ranking prezentowany w tym artykule ma pomóc Ci zweryfikować wszystkie istotne dane. Wobec tego – o czym jeszcze pamiętać?

Najczęściej kupowane okapy kominowe

Najważniejsze parametry i funkcje okapów kominowych

Okap kominowy (nazywany także przyściennym ze względu na metodę montażu) zdecydowanie wyróżnia się wizualnie na tle pozostałych rodzajów tego wyposażenia kuchennego. Długi pionowy komin, któremu zawdzięcza swoją nazwę, daje wyjątkowo elegancki efekt i pełni przede wszystkim funkcję ozdobną. Zakrywa bowiem nieestetyczną rurę odprowadzającą parę, zanieczyszczenia oraz zapachy do układu wentylacyjnego.

Okap kominowy wymaga jednak pozostawienia odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni między szafkami wiszącymi oraz kuchenką a sufitem, dlatego tak istotna będzie wspomniana wcześniej weryfikacja jego rozmiaru. Najpopularniejsze modele (pod względem szerokości) to okapy kuchenne kominowe 90 cm. Ranking będzie natomiast zawierał również 60. centymetrowe, drugie w kolejności pod względem częstotliwości wyboru przez użytkowników.

Aby ustalić, jaka szerokość sprawdzi się w Twoim przypadku, dokonaj stosownych pomiarów: zmierz posiadaną kuchenkę i dodaj po ok. 10 cm z obu jej stron, by okap bez kłopotu pochłaniał opary uciekające bokami – na przykład spod pokrywek garnków. Jeśli wynik nie pasuje do tych dwóch wymienionych popularnych wymiarów, bez obaw – wybór okapów jest naprawdę spory, znajdziesz je w wersjach od 50 do nawet 120 cm, tym samym z pewnością dostaniesz model idealny dla Twojej kuchni.

Koniecznie zweryfikuj też wydajność pracy okapu wyrażoną w m3/h – dostosuj ją do całkowitej powierzchni kuchni. Parametr ten informuje Cię, ile metrów sześciennych powietrza okap oczyści w ciągu jednej godziny na najniższych obrotach. Co istotne, dobry model powinien pochłaniać je wielokrotnie – specjaliści za dobry wynik wskazują ok. 6 razy na godzinę.

Ustalenie optymalnej wydajności wymaga pomnożenia oczekiwanej liczby powtórzeń oczyszczania przez powierzchnię całkowitą kuchni (lub salonu z aneksem kuchennym). Dla przykładu, jeżeli pomieszczenie, w którym ma znaleźć się okap, mierzy 25 m2, to jego wydajność powinna wynosić ok. 150 m3/h (6 × 25 = 150). Takową oferuje między innymi okap kuchenny Akpo, z wydajnością maksymalną na poziomie aż 440 m3/h. Sprawdź także poziom generowanego hałasu wyrażony w decybelach (dB). Oczywiście im niższa wartość, tym lepiej – okap będzie bowiem pracował ciszej. W przypadku bardzo dobrych modelu głośność na maksymalnej mocy nie powinna przekraczać 60 dB.

Niemniej istotne są wszelkiego rodzaju funkcje dodatkowe, a i w tym przypadku wyboru nie brakuje. Np. polecany okap kuchenny Teka został wyposażony w czujnik zabrudzeń informujący o konieczności wyczyszczenia filtra węglowego i przeciwtłuszczowego. Dodatkowe opcje to również sensor zapachu uruchamiający okap, kiedy „wyczuje” konieczną do pochłonięcia woń, a także minutnik czy sterowane zdalne z wykorzystaniem pilota.

Na szczególną uwagę zasługuje opcja automatycznego dostosowywania mocy wymiany powietrza. Dzięki niej nie musisz zastanawiać się, czy powinieneś podkręcić pracę okapu, gdy tylko woda zacznie wrzeć, a smażone produkty skwierczeć na gorącym oleju. Urządzenie dopasuje swoją pracę do ustawień zastosowanych na płycie grzewczej albo do poziomu zaparowania pomieszczenia określanego przez wbudowany czujnik – zależnie od modelu.

Popularni producenci okapów kominowych

Szukając idealnego okapu kominowego, bez wątpienia warto zajrzeć do oferty polecanych i chętnie wybieranych producentów. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że wysoki poziom sprzedaży świadczy o dużym zaufaniu konsumentów do danej marki. A to oczywiście nie bierze się znikąd – firma zasłużyła na nie zazwyczaj oferowaniem produktów doskonałej jakości. Tutaj wyłoniona zostaje dodatkowa wartość dodana płynąca z wybierania popularnych marek: im wyższa sprzedaż, tym większe prawdopodobieństwo wystawienia opinii przez kupujących.

Za sprawą przeczytania komentarzy użytkowników poszczególnych modeli możesz wyłonić okap najlepszy z najlepszych. Dowiesz się z nich, jak wskazane parametry znajdują przełożenie w rzeczywistej pracy danego urządzenia oraz poznasz zalety i wady zauważone przez aktualnego posiadacza sprzętu – już po pierwszym użyciu, upływie kilku miesięcy czy nawet paru lat. Dzięki temu zyskasz pełny obraz sytuacji i łatwiej stwierdzisz, czy lepiej kupić np. okap kuchenny Amica, czy okap kuchenny Bosch.

Na listę firm godnych Twojej uwagi koniecznie wpisz nie tylko wskazane w poprzednim zdaniu, ale także wymienione wcześniej: polskiego producenta Akpo działającego na rynku urządzeń kuchennych od ponad 25 lat oraz międzynarodową markę Teka, sprzedającą swoje artykuły na całym świecie od około 100 lat. Sprawdź również okap kuchenny Kernau wyróżniający się wysoką jakością wykonania zestawioną z bardzo atrakcyjnymi cenami.

Czy warto kupić okap kominowy?

Okap kominowy jest doskonałym wyborem zarówno do kuchni utrzymanych w stylu tradycyjnym, jak i tych najbardziej nowoczesnych. Uniwersalność tę zawdzięcza nienarzucającemu się designowi – łączy proste kształty geometryczne z elegancją chromu albo stali. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych, począwszy od czerni dającej wyjątkowo profesjonalny efekt, przechodząc przez klasyczne srebro i dochodząc aż do neutralnej bieli idealnej dla jasnych kuchni.

Atrakcyjny wygląd to jednak zaledwie początek atutów wersji kominowej. Jeszcze więcej zalet tkwi bowiem w jej mocy, zdecydowanie wyższej od tej zapewnianej przez modele podszafkowe, teleskopowe czy narożne. Ta przełożona zostaje oczywiście na zwiększoną wydajność, w związku z czym egzemplarze przyścienne doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o większej powierzchni. Dla przykładu okap kominowy Teka oferuje wymianę powietrza na poziomie nawet 800 m3/h!

Co więcej, modele kominowe są niejednokrotnie dużo tańsze od innych typów okapów. Decydując się na przy tym na energooszczędny sprzęt (o „zielonych’ klasach energetycznych, czyli od A+ do A+++), zyskujesz bardzo ekonomiczne urządzenie. A czy te sprzęty mają jakieś wady? Za takową można uznać ich rozmiar. W odróżnieniu od modeli podszafkowych i innych pod zabudowę kominowe wymagają pozostawienia odpowiedniej wolnej przestrzeni na ścianie.

Natomiast kiedy kwestie aranżacyjne nie stanowią dla Ciebie kłopotu, zdecydowanie warto zdecydować się na ten typ okapu kuchennego. W ogromnej mierze uprzyjemni Ci gotowanie, pozytywnie wpływając na jakość powietrza dzięki swojej efektywnej pracy.

Udostępnij
4,8
4 oceny
10 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Teraz świetną opcją jest Hob2Hood. Nowoczesne rozwiązanie, które mnie bardzo przypadło do gustu. Płyta jest zintegrowana z okapem. Okap załącza się kiedy jest potrzeba i można bez problemu skupić się na gotowaniu nawet w przestrzeni z jadalnią lub salonem.
Nigdy o tym nie słyszałam, a jestem przed remontem kuchni. Jak działa taka integracja z płytą i rozumiem, że wtedy okap musi być z tą funkcją Hob2Hood?
To fajna opcja z takim zintegrowanym okapem. Mam tego electroluxa u sibeie model EFG60563OX i niezle się sprawdza. Nie żałuje zakupu na pewno
Okap jest połączony z płytą właśnie tą funkcją Hob2Hood. Jak tylko zaczynasz gotować płyta indukcyjna wysyła sygnał do okapu i ten się załącza w chwili w których powinien być włączony. Pozostaje dla Ciebie tylko czysta przyjemność gotowania. Wszystkie zapachy są na bieżąco pochłaniane.
Jak to jest zintegrowane z okapem? Napiszesz mi coś więcej na ten temat?
Zarówno płyta jak i okap muszą mieć funkcję Hob2Hood wtedy można takie urządzenia połączyć. Sterujesz okapem w poziomu płyty, ale możesz też ustawić automatycznie. Wszystko wtedy co gotujesz znajduje się w zasiegu w ktorym okap wychwytuje i zalacza się automatycznie.
Zarówno płyta jak i okap muszą mieć funkcję Hob2Hood wtedy można takie urządzenia połączyć. Sterujesz okapem w poziomu płyty, ale możesz też ustawić automatycznie. Wszystko wtedy co gotujesz znajduje się w zasiegu w ktorym okap wychwytuje i zalacza się automatycznie.
Nie sądziłam że są takie sprzęty. Plus dla electroluxa za taką nowoczesność. A jak kwestia sterowania w takim okapie?
Całe sterowanie okapem jest na płycie indukcyjnej. Bardzo wygodne wyjście, bo jednak nie musisz nic na okapie właczać i dotykać, a czasem mając brudne rece to też jest problematyczne. nie musisz też nic robić specjalnie manualnie bo możesz ustawić automatycznie. To Hob2Hood ma niezłe opcje.
Specjalista Morele | 10:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.