Systemy oznaczania (2)

Systemy oznaczania

(2)
Czas realizacji zamówienia
Wybierz
Towar dostępny na magazynie
Wysyłka natychmiastowa Złóż zamówienie do 16:00, a towar wyślemy tego samego dnia roboczego!
Wysyłka w ciągu 1 dnia roboczego
Towar dostępny na magazynie dostawcy
Wysyłka w ciągu 2 dni roboczych
Wysyłka w ciągu 3 dni roboczych i dłużej
Cena (zł):
  • Sortowanie domyślne
  • Cena - od najniższej
  • Cena - od najwyższej
  • Po popularności
  • Po ocenach klientów
  • Po ilości komentarzy
 Ergom Oznacznik przewodów OZ-1 / 31-40 żółty 100szt. (E04ZP-01020201400)
8,04 zł
NISKA CENA bez wysiłku
Niska cena bez wysiłku oznacza, że nie musisz już sprawdzać, czy kupujesz w atrakcyjnej cenie - robimy to za Ciebie!

 Ergom Zestaw taśm barwiących LM-IR300B czarna 50m
314,64 zł
NISKA CENA bez wysiłku
Niska cena bez wysiłku oznacza, że nie musisz już sprawdzać, czy kupujesz w atrakcyjnej cenie - robimy to za Ciebie!

Podstawowy sposób oznaczania kabli to stosowanie przewodów w kolorowych izolacjach. Ta metoda ma jednak kilka poważnych ograniczeń. Przede wszystkim zakłada, że izolacja jest widoczna, po drugie przewodów może być tylko ograniczona ilość (żeby starczyło kolorów etykietowych), a po trzecie w razie awarii i konieczności dosztukowania przewodów mogą pojawić się problemy, tak samo, jak po latach, kiedy okaże się, że kolory są słabo widoczne. Nowoczesne systemy oznaczania przewodów to rozwiązanie z wielu powodów lepsze: drukarki i wytłaczarki do etykiet są w stanie wyprodukować dowolną ilość etykiet z pełnym opisem i dowolnymi oznaczeniami symbolicznymi, dzięki czemu, nawet po złamaniu konwencji kolorystycznych, można łatwo odszukać wybraną wiązkę czy konkretny przewód.

Oznaczniki przewodów wykonywane są w taki sposób, aby były niewrażliwe na działanie wybranych czynników niszczących: mogą być odporne na wilgoć, na promienie UV, a przede wszystkim muszą być trwałe i nie kruszec z biegiem czasu, ponieważ takie byłyby zupełnie nieprzydatne. Oznaczniki do adresowania przewodów w postaci „koszulek” czy etykiet na przewody pozwalają wprowadzić dowolny system oznaczeń – są na tyle uniwersalne, że można (i należy) stosować je zarówno w dużych, rozległych instalacjach, jak i w zwykłych sieciach domowych.

Systemy oznaczania przewodów są często bagatelizowane, bo taśmy do drukarek oznaczników są dość kosztowne, a poza tym wielu osobom wydaje się, że przy małej instalacji jej układ jest czytelny. Dla kogoś, kto ją wykonuje – tak, ale należy wziąć pod uwagę, że ta sama instalacja po latach i kilku wykonanych remontach może już nie być tak czytelna, dlatego wszędzie, gdzie jest to potrzebne, warto stosować oznaczniki do przewodów. Nie kosztują dużo, a pozwalają stworzyć zdecydowanie bardziej przejrzystą instalację. Każdy, kto nie widzi w tym sensu, powinien przemyśleć następującą kwestię: w jaki sposób czytelna i przejrzysta instalacja zwiększa bezpieczeństwo zarówno użytkowników, jak i osób przeprowadzających remont?