Udostępnij
Skomentuj

Agregat prądotwórczy do 1000 złotych - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Agregat prądotwórczy to przydatne urządzenie, które sprawdzi się zarówno w naszym gospodarstwie domowym, jak i na budowie. Jest to urządzenie praktyczne i potrzebne wszędzie tam, gdzie dostęp do prądu jest ograniczony lub gdzie nie ma możliwości wykonania podłączeń.

Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby dobrze go dobrać i zdecydować się na produkt odpowiadający naszym oczekiwaniom i wymaganiom. Jeśli więc naszym ograniczeniem jest cena agregatu prądotwórczego, to musimy znaleźć taki, który będzie mieścił się w widełkach. Jaki agregat do prądu wybrać, by nie zapłacić za niego więcej niż 1000 złotych oraz na co konkretnie zwracać uwagę? Jaki powinien być i jak działa? Czym właściwie jest agregat?

Co to jest agregat prądotwórczy?

Popularne urządzenie, które ma za zadanie dostarczać prąd. A bardziej fachowo: agregat jest urządzeniem przeznaczonym do podtrzymywania dostaw prądu oraz do zapewniania go w miejscach, gdzie go po prostu brakuje. Wszędzie tam, gdzie z jakichś powodów w instalacji elektrycznej zabraknie prądu, potrzeba osobnego, zewnętrznego zasilania. To właśnie tam potrzebny jest agregat. Jak więc można łatwo się domyślić, jest on szeroko wykorzystywany w przemyśle, budynkach użyteczności publicznej (m.in. w szpitalach czy więzieniach) oraz przez osoby mieszkające na wsi lub w miejscach z utrudnionym dostępem do prądy.

Budowa agregatu

Agregat jest samodzielnym źródłem prądu, które jest w stanie autonomicznie wytwarzać go i dostarczać do wybranej instalacji. Budowa tego rodzaju sprzętu jest dość prosta. Składa się on z prądnicy synchronicznej, silnika spalinowego, rozdzielnicy elektrycznej oraz urządzeń kontrolno-pomiarowych. Agregaty prądotwórcze dzieli się na kilka rodzajów. Ze względu na zastosowanie można podzielić je na urządzenia o zastosowaniu morskim oraz urządzenia o zastosowaniu lądowym. Te drugie można dalej podzielić ze względu na mocowanie (z instalacją stałą lub instalacją ruchomą) oraz ze względu na sterowanie (uruchamiane ręcznie lub uruchamiane automatycznie).

Jak działa agregat prądotwórczy z silnikiem Diesela?

Budowa agregatu sprawia, że to silnik spalinowy jest sercem urządzenia. Jest to zazwyczaj agregat z silnikiem Diesela lub silnikiem benzynowym. Czasami stosuje się także silniki cieplne, pneumatyczne czy parowe, jednak są one dużo rzadziej spotykane. W metalowych ramach znajduje się także prądnica synchroniczna samowzbudna na magnesy stałe lub elektromagnesy oraz zbiornik paliwa. Silnik wprawia w ruch tłoki, które generują energię. Ta zaś jest, za pomocą prądnicy, przemieniana za sprawą indukcji w energię elektryczną. Ostatnim etapem jest już tylko przekazanie jej do odpowiedniej instalacji. Jak zatem dobrać agregat prądotwórczy do zasilenia i jaki powinien być, by skutecznie zasilić wymagane sprzęty, ale by nie przekroczył 1000 złotych?

Moc i napięcie agregatu

Cena to nie jedyne ograniczenie. Wszystko zależy od tego do czego potrzebujemy tego urządzenia. Jeśli jest nam potrzebne do zasilania domowego, to agregat prądotwórczy jednofazowy o napięciu 230 V honda wystarczy. Jeśli jednak potrzebujemy agregatu 3 fazowego, cichego, wówczas musimy zainwestować dużo więcej nie tylko w sam agregat, ale także w specjalną obudowę wyciszającą. Dlatego właśnie tak ciężko jest dobrać odpowiedni agregat samemu. Jest to jednak możliwe. Policz całkowity pobór mocy instalacji, którą chcesz utrzymywać i sprawdź (ze szczególną uwagą na podawane tam wartości) dane specyfikacyjne na tablicy znamionowej urządzenia. W ten sposób będziesz wiedział jaka moc jest Ci potrzebna do osiągnięcia celu. Oczywiście im większa moc i napięcie, tym droższy agregat, dlatego wśród 3kw nie znajdziesz wielkiego wyboru. Warto wówczas zwrócić się do 1kw, o ile takowy w ogóle będzie w stanie Ci wystarczyć.

Kupując agregat do 1000 złotych należy bardzo uważać. Po pierwsze należy wiedzieć jaki agregat jest nam potrzebny. Po drugie jak wielką moc potrzebujemy i jaką ma on sam. Jeszcze trudniejszą sztuką jest zakupienie agregatu do 500 zł, ale nie niemożliwą. Pamiętaj, byś szukał zawsze najlepszej proporcji między jakością oraz ceną.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)