Udostępnij
Skomentuj

Agregat prądotwórczy do betoniarki - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Prowadzenie prac wykończeniowych zawsze odbywa się po wykonaniu niezbędnych instalacji elektrycznych, jednak wówczas, gdy stawiamy dom, nie możemy sobie pozwolić na jakąkolwiek przerwę w dostawie prądu. Skoro jednak sama budowa w prąd z góry nie jest wyposażona, to jasne jest, że wybór musi paść na jeden z agregatów prądotwórczych do betoniarki i innych urządzeń potrzebnych do postawienia budynku.

Zanim jednak zaczniemy szukać odpowiedniego modelu należy zastanowić się jak dobrać agregat prądotwórczy do naszych potrzeb oraz w jaki sposób dopasować jego działanie do zadań, jakie przed nim postawimy. Warto także skupić się na schemacie jego działania oraz na cenie i firmie, które spełnią nasze oczekiwania.

Czym właściwie jest agregat prądotwórczy?

Agregatem prądotwórczym nazywamy urządzenie, które przeznaczone jest do podtrzymywania dostaw prądu lub jego bieżącego dostarczania. Jest on szeroko wykorzystywany zwłaszcza w przemyśle oraz miejscach użyteczności publicznej. Szczególnie potrzebny na różnego rodzaju budowach. Agregat jest samodzielnym źródłem prądu, które jest w stanie autonomicznie wytwarzać go i dostarczać w odpowiedni sposób do danej instalacji. Budowa tego urządzenia to przede wszystkim prądnica synchroniczna, silnik spalinowy, rozdzielnica elektryczna oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe. Agregaty prądotwórcze dzieli się na kilka rodzajów w zależności od różnych czynników. Ze względu na zastosowanie można podzielić je na maszyny o zastosowaniu morskim oraz lądowym. Warto także wiedzieć, że istnieją agregaty mocowane na stałe lub z ruchomą instalacją oraz sterowane ręcznie lub automatycznie.

Schemat działania agregatu trójfazowego

Agregaty prądotwórcze 3kw składają się z silnika spalinowego, a więc silnika wysokoprężnego czy benzynowego z ręcznym lub elektrycznym rozruchem. W metalowych ramach znajduje się także prądnica synchroniczna samowzbudna na magnesy stałe (rzadziej elektromagnesy) oraz zbiornik paliwa. Agregaty mogą być ciche lub głośne, w zależności od obudowy oraz od sposobu, w jaki wyciszymy urządzenie. Jak zatem dobrać agregat prądotwórczy do betoniarki i innych narzędzi elektrycznych potrzebnych na budowie? Najpierw należałoby zastanowić się jak działa sprzęt. Sercem jest silnik spalinowy, który napędza tłoki. Za pomocą prądnicy sam ruch na drodze indukcji jest przemieniany w energię elektryczną. Dalej należy już tylko ją przekazać w odpowiednie obwody.

Agregat prądotwórczy do betoniarki – jaka moc?

Na budowie, między innymi do betoniarki, potrzebujemy zdecydowanie urządzenia 400 V. Istnieją oczywiście agregaty jednofazowe z napięciem 230 V, jednak są one zdolne do podtrzymania głównie instalacji domowych. 3 fazowy agregat na budowie to podstawa skutecznego działania. Można wybrać urządzenie Hondy lub innego znanego producenta, który zagwarantuje nam niezawodność, jakość oraz doskonały stosunek jakości do ceny. To ten ostatni element jest najbardziej istotny, jednak najpierw powinniśmy skupić się na tym, by dokładnie wyznaczyć pobór mocy, jaki będzie nam potrzebny. Samo napięcie jest bowiem tylko częścią. Całości obrazu dopełnia moc urządzenia, która zwykle jest opisana na tabliczce znamionowej. Agregat prądotwórczy z silnikiem Diesela, cichy jest trudny do uzyskania. Trzeba wiele pracy, by działał ciszej.

Ekonomia

Wybierając agregat prądotwórczy do betoniarki i innych urządzeń na budowę warto pamiętać o ich ekonomii działania. Zasilanie agregatu silnikiem spalinowym jest narażone na koszty, dlatego lepiej zainwestować w silnik Diesela. Co ważne, należy wówczas wziąć także pod uwagę jego wartości głośności i zabezpieczyć się, na wypadek, gdyby były zbyt wysokie. Nie wybierajmy agregatu jednofazowego i skupmy się na łącznej mocy startowej urządzeń, na których będziemy pracować.

Agregat prądotwórczy do betoniarki to narzędzie wyjątkowo przydatne na budowie. Dzięki niemu będziemy mogli skupić się na pracy i nie będziemy martwili się o stały dostęp prądu. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników i skupić się na jak najlepszej ich analizie pod kątem stosunku jakości do ceny.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)