Udostępnij
Skomentuj

Agregat prądotwórczy do sklepu - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego do sklepu jest niezwykle ważny, zwłaszcza jeśli zależy nam na stałym dostępie prądu i zabezpieczeniu produktów na wypadek przerw w jego dostawie. Dlatego tak ważne jest, aby agregat prądotwórczy miał odpowiednie specyfikacje i zgadzał się w zupełności z tym czego potrzebujemy.

Aby jednak odpowiedzieć sobie na pytanie jaki agregat prądotwórczy do sklepu należałoby wybrać, musimy także zwrócić uwagę na fakt jego danych technicznych, mocy, firmy produkującej oraz ceny. Jak zatem dobrać właściwy produkt do naszego sklepu?

Czym właściwie jest agregat prądotwórczy?

Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się co dokładnie powinniśmy przeliczyć przed jego zakupem, powinniśmy zastanowić się czym dokładnie jest agregat. Otóż agregatem prądotwórczym nazywamy urządzenie, które przeznaczone jest do podtrzymywania dostaw prądu lub do jego bieżącego dostarczania. Wszystko to na wypadek przerw w dostawie prądu lub do miejsc, które nie mają podłączeń elektrycznych (np. na budowie). Urządzenie to jest szeroko wykorzystywane zwłaszcza w przemyśle (m.in. w sklepach) oraz w niektórych miejscach użyteczności publicznej (jak szpitale, szkoły czy urzędy). Szczególnie potrzebny jest nam w sklepach, które przechowują produkty spożywcze. Agregat jest bowiem samodzielnym źródłem prądu, które jest w stanie autonomicznie wytwarzać go i dostarczać w odpowiedni sposób do danej instalacji. Chroni tym samym produkty przed ich popsuciem.

Jak wygląda budowa agregatu?

Schemat budowy tego urządzenia to przede wszystkim prądnica synchroniczna, silnik spalinowy, rozdzielnica elektryczna oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe. Agregaty prądotwórcze dzieli się na kilka rodzajów w zależności od sposobu rozruchu, zastosowania czy możliwości instalacyjnych. I tak na przykład, ze względu na zastosowanie, można podzielić je na agregaty o zastosowaniu morskim oraz agregaty przeznaczone na ląd. Warto także wiedzieć, że istnieją agregaty mocowane na stałe, z instalacją nieruchomą lub z ruchomą instalacją niestałą. Agregaty mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie.

Schemat działania agregatu prądotwórczego przeznaczonego do sklepu

Agregaty prądotwórcze 3kw oraz 1kw składają się z silnika spalinowego (silnika wysokoprężnego Diesela czy benzynowego z ręcznym lub elektrycznym rozruchem, ale także silników parowych czy pneumatycznych). W metalowych ramach izolujących znajduje się także niezwykle ważna prądnica synchroniczna samowzbudna na magnesy stałe lub na elektromagnesy oraz zbiornik paliwa. Agregaty zwykle są głośne, jednak można wyciszyć agregat prądotwórczy, w zależności od obudowy, na różny sposób. Jak zatem dobrać agregat prądotwórczy do sklepu? Na co dokładnie zwrócić uwagę? Przede wszystkim na moc, napięcie oraz cenę, ale najpierw należałoby wiedzieć jak to urządzenie pracuje. Sercem układu jest silnik spalinowy, który napędza tłoki, a ruch tychże – przy pomocy prądnicy – na drodze indukcji przemieniany jest w energię elektryczną. Dalej należy ją już tylko odpowiednio przekierować.

Moc i napięcie agregatu prądotwórczego Diesela

Jaki agregat prądotwórczy do sklepu? Wszystko zależy od tego jaki pobór mocy mają urządzenia, które będą na nim pracowały oraz na jakim napięciu będą podpięte. Agregat jednofazowy zdecydowanie wystarcza do zasilenia domu jednorodzinnego, jednak do dużych powierzchni sklepowych może być za mały. Dlatego zwykle wybiera się agregat 3 fazowy o napięciu 400 V. To jednak wciąż nie rozwiązuje problemu mocy. Jest ona określona dla każdego urządzenia osobno i znajduje się na tabliczce znamionowej. Pamiętajmy, że na niej znajduje się często moc uśredniona lub przy maksymalnym spalaniu, ale pojawiają się także informacje dotyczące spalania na poziomie 75%. Zwróćmy na to uwagę i weźmy także to, że moc startowa urządzeń będzie nawet kilka razy wyższa niż ich normalny pobór. W przypadku zwykłej żarówki zwiększa się on nawet czterokrotnie.

Warto zwracać uwagę na cenę i jakość. Te dwa faktory powinny być ze sobą spójne. Najlepszy stosunek pokazuje jaki agregat powinno się kupić. Nie warto przepłacać, jednak, jeśli zależy nam na jakości i rzeczywistym działaniu, to musimy wybrać sprzęt rzeczywiście przygotowany do zadań, które przed nim wyznaczamy. Dobrze, gdyby był on cichy i dobrej, renomowanej firmy. Prąd nie jest zabawką, dlatego nie warto próbować zaoszczędzić na tego typu urządzeniach.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)