Udostępnij
Skomentuj

Agregat prądotwórczy do spawarki inwertorowej - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Wykorzystywanie różnego rodzaju narzędzi na budowie to norma. Prowadzenie prac wykończeniowych zawsze odbywa się po wykonaniu niezbędnych instalacji elektrycznych, jednak wówczas, gdy stawiamy dom, nie możemy sobie pozwolić na jakąkolwiek przerwę w dostawie prądu, a narzędzia zwykle potrzebują prądu do właściwego działania.

Skoro jednak sama budowa w prąd z góry nie jest wyposażona, to jasne jest, że wybór musi paść na jeden z agregatów prądotwórczych do betoniarki i innych urządzeń potrzebnych do postawienia budynku. Zanim jednak zaczniemy szukać odpowiedniego modelu należy zastanowić się jak dobrać agregat prądotwórczy do naszych potrzeb oraz w jaki sposób dopasować jego działanie do zadań, jakie przed nim postawimy. Jaki agregat wybrać do spawarki?

Czym właściwie jest agregat prądotwórczy?

Dobór agregatu prądotwórczego do spawarki należałoby zacząć od odpowiedzi na powyższe pytanie. Agregatem prądotwórczym nazywamy urządzenie, które przeznaczone jest do podtrzymywania dostaw prądu lub jego bieżącego dostarczania. Jest on szczególnie potrzebny na różnego rodzaju budowach. Agregat jest samodzielnym źródłem prądu, które jest w stanie autonomicznie wytwarzać go i dostarczać w odpowiedni sposób do danej instalacji. Budowa tego urządzenia to prądnica synchroniczna, silnik spalinowy, rozdzielnica elektryczna oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe. Agregaty prądotwórcze dzieli się na kilka rodzajów w zależności od różnych czynników.

Schemat działania agregatu trójfazowego do spawarek

Agregaty prądotwórcze 3kw składają się z silnika spalinowego, a więc silnika wysokoprężnego czy benzynowego z ręcznym lub elektrycznym rozruchem. Dodatkowo działa tu także prądnica synchroniczna samowzbudna na magnesy stałe (rzadziej elektromagnesy) oraz zbiornik paliwa. Jak dokładnie działa agregat? Sercem jest silnik spalinowy, który napędza tłoki. Za pomocą prądnicy ruch ten - na drodze indukcji – przemieniany jest w energię elektryczną. Dalej należy już tylko ją przekazać w odpowiednie obwody i napędzi spawarkę oraz inne elektronarzędzia.

Agregaty prądotwórcze do spawarki – jaka moc?

Na budowie, np. do spawarki inwertorowej, potrzebujemy zdecydowanie urządzenia 400 V. Takie napięcie w agregacie 3kw pozwala na zagwarantowanie właściwego działania urządzeń. Istnieją oczywiście agregaty jednofazowe z napięciem 230 V, jednak są one zdolne do podtrzymania głównie instalacji domowych. 3 fazowy agregat prądotwórczy Honda na budowie to podstawa skutecznego działania. Można wybrać urządzenie diesel, które zagwarantuje nam niezawodność, jakość oraz doskonały stosunek tejże do ceny. To ten ostatni element jest najbardziej istotny, jednak najpierw powinniśmy skupić się na tym, by dokładnie wyznaczyć pobór mocy, jaki będzie nam potrzebny. Samo napięcie jest bowiem tylko częścią, podczas gdy moc urządzenia, która zwykle jest opisana na tabliczce znamionowej, warunkuje, czy uda nam się wypełnić zapotrzebowanie.

Wybierając agregat prądotwórczy cichy do spawarki warto pamiętać ekonomii działania. Zasilanie agregatu silnikiem spalinowym jest narażone na koszty, dlatego lepiej zainwestować w silnik Diesela. Agregat prądotwórczy to narzędzie wyjątkowo przydatne na budowie. Dzięki niemu będziemy mogli skupić się na pracy i nie będziemy martwili się o stały dostęp prądu. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników i skupić się na jak najlepszej ich analizie pod kątem stosunku jakości do ceny.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)