Udostępnij
Skomentuj

Balkon francuski – czym jest? Jak wygląda?

Balkon francuski coraz częściej stosowany jest jako niebanalna dekoracja domów oraz mieszkań. Co oznacza balkon francuski i jak go zamontować?

Niekiedy niewielkie detale determinują efekt końcowy danej aranżacji, wystrój wnętrza czy wygląd elewacji. Jednym z elementów architektonicznych coraz częściej stosowanym podczas projektowania domów jest balkon francuski. Różni się on znacznie od tradycyjnych balkonów oraz tarasów i pełni głównie funkcje ozdobne. Czym jest balkon francuski i czy warto go zamontować? Podpowiadamy poniżej.

Co to balkon francuski?

Nazwa balkon francuski może być nieco myląca, te coraz popularniejsze elementy architektoniczne niewiele wspólnego mają z tradycyjnym, klasycznym balkonem. Pozbawione są one płyty balkonowej i ograniczają się jedynie do ozdobnej balustrady montowanej przy wysokim, podłużnym oknie lub przeszklonych drzwiach balkonowych. Przestrzeń ta nie może być wykorzystana do relaksu z powodu braku miejsca na leżak czy zestaw wypoczynkowy. Balkony francuskie pełnią jedynie funkcje ozdobne, a ze względu na wykorzystanie różnego rodzaju materiałów, kolorów, kształtów i dodatków są atrakcyjnym elementem nadającym elewacji niebanalnego wyglądu.

Jak wygląda balkon francuski?

Balkon francuski bywa dość często nazywany również balustradą francuską lub portfenetr. Tego typu elementy wykończeniowe wywodzą się z francuskich siedemnastowiecznych pałaców. Ich niewątpliwą zaletą jest pełne doświetlenie pomieszczenia oraz dekoracja elewacji. Na balkon francuski nie da się wyjść ani wstawić też mebli. Umożliwia on za to podziwianie widoków z mieszkania, otworzenie dużego okna i dostarczenie do pomieszczenia świeżego powietrza. Balkony francuskie bardzo często dekorowane są różnego rodzaju roślinami, które dodatkowo zwiększają ich atrakcyjność.

Balustrady francuskie wykonuje się z różnego rodzaju materiałów, które wpływają na design fasady, a także solidność oraz trwałość poręczy. Biorąc pod uwagę wymieniony element, można wyróżnić takie rozwiązania jak:

 • balkon francuski drewniany – może mieć formę ozdobnego płotka lub niebanalnej kratki. Drewnianą balustradę okienną wykonuje się przede wszystkim z takich gatunków drewna jak sosna, świerk, modrzew, a także różnego rodzaju drewna egzotyczne. Tego rodzaju balkony wymagają odpowiedniej impregnacji i konserwacji. Drewno musi zostać zabezpieczone przed wilgocią oraz szkodnikami, w przeciwnym razie szybko zacznie niszczeć;
 • balkon francuski aluminium – lekkie i zarazem atrakcyjne aluminium to jeden z częściej wykorzystywanych materiałów do produkcji balustrad balkonów francuskich. Pozostawione mogą być one w naturalnej kolorystyce lub malowane na dowolny kolor. Niezwykle atrakcyjnie prezentują się balustrady satynowe, które doskonale pasują do jasnych elewacji.
 • balkon francuski nierdzewny – nie mniejszą popularnością od balustrad aluminiowych cieszą się poręcze wykonane ze stali nierdzewnej. Również mogą być one pozostawione w naturalnej kolorystyce lub malowane na dowolny kolor. Balkony francuskie metalowe wyróżnia trwałość, solidność, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne i trudne warunki atmosferyczne. Tego rodzaju balustrady są łatwe do utrzymania w czystości, a także proste w renowacji;
 • balkon francuski ze szkła – zrobiony najczęściej ze szkła hartowanego lub szkła laminowanego wyróżnia się wytrzymałością oraz solidnością. Rozwiązania te są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, a także wyszczerbienia. Balkony francuskie szklane prezentują się niezwykle efektownie, szczególnie na budynkach modernistycznych.

Balon francuski – czy warto?

Balkon francuski jest atrakcyjnym detalem doskonale wpisującym się w nowoczesne budownictwo. Decydując się na zastosowanie tego typu balustrady, warto dobrać ją indywidualnie do kształtu oraz koloru domu. Balkony francuskie dostępne są w różnych wariantach, przez co z łatwością można je dopasować do stylistyki budynku. Jakie jeszcze zalety posiadają tego typu rozwiązania? Poniżej prezentujemy zestawienie najważniejszych cech balkonów francuskich.

Zalety i wady balkonów francuskich

ZALETY

 • dostępne w wielu wariantach różniących się wielkością, wyglądem, kształtem, materiałem itp.,
 • atrakcyjnie prezentują się na nowoczesnych budynkach, zwiększając ich atrakcyjność,
 • zastosowane na dużych oknach doskonale doświetlają pomieszczenie,
 • wyposażone w wysokie balustrady są bezpieczne,
 • można je ozdobić roślinami, lampkami LED itp.,
 • nie należą do rozwiązań drogich.

WADY

 • pasują do nowoczesnych budynków, nie sprawdzą się w budownictwie klasycznym,
 • nie można na nie wyjść, nie pomieszczą też zestawu wypoczynkowego lub innych mebli balkonowych.

Jak zamontować balkon francuski?

Specjaliści zalecają, aby montaż balkonów francuskich przeprowadzić, gdy elewacja jest już gotowa. Mocowanie balustrady nie jest trudne i sprowadza się do kilku kroków. Na początku należy wywiercić odpowiedniej wielkości otwory w ścianie oraz usunąć z nich zanieczyszczenia. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie do otworów kleju silikonowego, a następnie śruby mocującej oraz stalowej nakładki. Teraz pozostaje już mocowanie słupków pionowych oraz wprowadzenie pomiędzy nie sztachetek. Na koniec należy przykręcić górną krawędź. Jest to przykładowy sposób montażu prostego balkonu francuskiego składającego się z poziomych poręczy. Mocowanie konstrukcji szklanych lub drewnianych może nieco różnić się od opisanego wyżej sposobu. Do każdej zakupionej balustrady powinna być dołączona instrukcja montażu. Jeśli taka nie została załączona, warto skontaktować się ze sprzedawcą lub producentem i zasięgnąć szczegółowych informacji na temat mocowania danego typu balkonu francuskiego.

Balkon francuski – aranżacje

Niebanalne balkony francuskie projektuje się najczęściej na budynkach nawiązujących do modernizmu oraz na domach utrzymanych w nowoczesnym, minimalistycznym budownictwie. Balkony francuskie drewniane doskonale prezentują się również na domach drewnianych łączących w sobie elementy stylu klasycznego oraz nowoczesnego.

Aby zwiększyć atrakcyjność i nadać prostej, surowej balustradzie nieco charakteru bardzo często balkony francuskie ozdabiane są kwiatami, małymi drzewkami oraz dodatkowym oświetleniem w postaci niewielkich lampek zewnętrznych. W przypadku balkonów francuskich sprawdzą się doskonale zarówno rośliny stojące, jak i wiszące. Ich wielkość dostosować trzeba indywidualnie do rozmiaru okna oraz balustrady. Rośliny nie powinny ograniczać zbytnio dopływu światła do pomieszczenia, a także nie mogą utrudniać otwierania okna.

Balkon francuski nowoczesny szklany lub aluminiowy najlepiej prezentuje się bez dekoracji z roślin. Aby nie był zbyt nudny, można ozdobić go kilkoma lampami LED montowanymi we wnęce okna lub w elewacji. Na jasnych ścianach doskonale wygląda balkon francuski antracyt, który znacznie zwiększa atrakcyjność fasady.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)