Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/balustrada-jak-wybrac-odpowiednia-jaka-balustrada-na-schody-bedzie-najlepsza/12615/ 2018-12-06 10:05:34.000000

Balustrada – jak wybrać odpowiednią? Jaka balustrada na schody będzie najlepsza?

Balustrada nie tylko sprawia, że łatwiej i bezpieczniej możemy poruszać się po schodach.

Jest także wyrazistym elementem dekoracyjnym, który znacznie wpływa na wrażenie, jakie sprawia cała przestrzeń. Choć klasycznym wyborem są balustrady na schody drewniane, obecnie producenci oferują moc przeróżnych alternatyw – balustrady metalowe, szklane, a nawet ze sznura czy tworzyw sztucznych. Jakie cechy mają wszystkie te rozwiązania? Oto garść informacji, jakie mogą nam pomóc w wyborze najlepszej poręczy na schody.

Balustrada – co to jest?

Pytanie może wydawać się banalne, przed wyborem jednak warto zapoznać się z definicją i rodzajami balustrad, aby wiedzieć, na czym opiera się wybrana przez nas konstrukcja i wybrać najbardziej interesującą opcję. Czym zatem jest balustrada? To pełne lub ażurowe zabezpieczenie schodów, balkonów, tarasów, mostów czy dachów lub wiaduktów i tym podobnych zabudowań. Montowana jest na krawędzi, a jej funkcje to nie tylko ogrodzenie i zabezpieczenie danego elementu, ale zwykle także jego dekoracja. Balustradą nazywamy także niskie przegrody stosowane w pomieszczeniach dla oddzielenia ich poszczególnych części. Jakie są rodzaje balustrad?

  • Balustrada pełna – to murowane ogrodzenie z cegły albo betonu. Zwykle zakończona jest poręczą albo niewielkim parapetem.
  • Balustrada ze słupków, poręczy i wypełnienia – posiada słupki, poręcz oraz pełne albo ażurowe wypełnienie między słupkami. Słupki u nasady połączone są trwałą konstrukcją, zazwyczaj z tego samego materiału co one same.
  • Balustrada z tralkami – tralki to pionowe części, zwykle wykonane z drewna, choć nie jest to zasadą – mogą być także metalowe, szklane, betonowe albo kamienne. Na górze połączone są poręczą, trwale złączone są ponadto u podstawy.
  • Balustrada ślepa – posiada ażurowe zrobienia czy dziurki, które nie są jednak pełne – z jednej strony kończą się ścianką.

Warto wiedzieć

Wysokość balustrad określana jest w polskim prawie budowlanym dla balkonów i schodów na od 90 do 110 cm.

Jaka balustrada na schody będzie odpowiednia? Przegląd najważniejszych materiałów

Zanim zamówimy wybrany model, zastanówmy się, czego naprawdę potrzebujemy i jaki efekt chcemy osiągnąć? Czy w domu są dzieci, które mogłyby wypaść przez zbyt duże elementy? Jeśli tak, odpada nam na przykład balustrada z lin. Pomyślmy także, jakie materiały i styl dominują w domu, ale zabudowa schodów do nich pasowała. W stylu rustykalnym nie sprawdzi się na przykład balustrada szklana, a w industrialnym – drewniane tralki. Dopiero znając własne oczekiwania i preferencje, zabierzmy się za wybór. Balustrady z jakich materiałów mamy do wyboru?

  • Balustrada drewniana – drewno na balustrady to rozwiązanie ponadczasowe, klasyczne. Niepomalowana, a jedynie lakierowana błyszcząco lub matowo, prezentować będzie naturalne usłojenie drewna, co doda wnętrzom charakteru – szczególnie tym rustykalnym, śródziemnomorskim czy stylizowanym na stare. Pomalowana na ciemny brąz lub biel będzie dobrym wyróżnieniem we wnętrzach klasycznych. Drewniane tralki zwykle są okrągłe i jest to najlepszy wybór – kanciaste mogą być nieprzyjemne, jeśli przypadkiem uderzymy w nie nogą.
  • Balustrada szklana – balustrady ze szkła występują w wersji pełnej. Do wyboru mamy szkło transparentne albo zmatowione, dominuje jednak to pierwsze. Najlepiej prezentują się tzw. całoszklane balustrady, czyli takie, które nie posiadają słupków dzielących poszczególne tafle szkła. Taka opcje jednak jest możliwa tylko wtedy, kiedy balustrada jest dosyć krótka bądź ma solidną, pełną podstawę. Szkło powinno być hartowane – ma ono lepszą trwałość niż szkło typu float. Mniej klasycznym rozwiązaniem są balustrady laminowane bądź ze szkła dekoracyjnego, z wzorami.
  • Balustrada metalowa – najlepsze będą stal i mosiądz. Stal może być matowa, oszlifowana, satynowa albo polerowana. Pokryta jest zwykle proszkowaną farbą, która zabezpiecza stalowe elementy przed korozją. To dobre rozwiązanie dla schodów kręconych. Ze stali czy mosiądzu można uzyskać różne kształty – tak proste, jak i bardziej finezyjne. Najbardziej popularna jest balustrada czarna – może być też połączona ze szklanym wypełnieniem albo drewnianą poręczą. Najlepiej, aby naszym wyborem padła balustrada nierdzewna – może to nam oszczędzić za kilka lat kosztów remontu.
  • Balustrada ze sznura – to alternatywne, znacznie mniej klasyczne niż te opisane wyżej rozwiązanie, jednak efektowne i przede wszystkim znacznie tańsze. Sznur może być przytwierdzony do drewnianych bądź metalowych tralek jako poręcz i na środku jako zabezpieczenie. Powinien być solidny i dość gruby, a także mocno napięty – tylko taki zapewni bezpieczeństwo.

Jaka balustrada na schody będzie najtańsza?

Balustrada ze sznura, choć to dość nowe rozwiązanie, będzie znacznie tańsza niż inne opisane wyżej. Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do tej opcji albo odpada ona z powodu troski o bezpieczeństwo dzieci najtaniej będzie wybrać prostą balustradę ze stali z drewnianą poręczą albo z wypełnieniem z tworzywa sztucznego. To osranie wcale nie musi być nieestetyczne – producenci oferują wiele ciekawych, a jednocześnie solidnych wzorów.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni