Udostępnij
Skomentuj

Biały stolik kawowy – jaki wybrać? Gdzie będzie pasować?

Biały stolik z drewnianym blatem, a może biały stolik z szybą? Co lepiej będzie pasować do twojego salonu?

Jak wybrać stolik kawowy?

Stolik kawowy to mebel, który jest w centrum pomieszczenia i często zwraca się na niego uwagę wchodząc do pokoju.

Polecane stoliki kawowe

Dlatego warto zadbać o to, żeby był ładny i funkcjonalny. Aby był jak najbardziej funkcjonalny, biały stolik do salonu powinien mieć około 45-50 cm wysokości. Dzięki temu, będzie mieć wysokość zbliżoną do mebli wypoczynkowych, takich jak kanapa czy fotel, co z kolei sprawi, że będzie się z niego łatwiej korzystać.

Ważna też jest jego długość. Według projektantów wnętrz najkorzystniej wyglądają stoliki, w których dłuższa krawędź jest ma wielkość, mniej więcej, połowy lub trzech czwartych kanapy. Takie wymiary zapewnią w pokoju harmonię i ład.

Warto wiedzieć!

Dobra rada, która pozwoli dostosować stolik albo zestawy stolików kawowych do pokoju jest zaznaczenie na podłodze jego wymiarów taśmą klejącą i ocenienie czy będą odpowiednie.

Dobrym rozwiązaniem będzie wybranie mebla, który oprócz swojego podstawowego zadania, będzie również spełniać inne – na przykład biały stolik z szufladą pod spodem sprawi, że zyskasz kolejne miejsce do przechowywania drobiazgów.

Ciekawym pomysłem jest kupienie dwóch takich samych modeli i stworzenie zestawu stolików kawowych. Taką aranżację można ułożyć na trzy sposoby:

  • Wszystkie stoliki zsunąć ze sobą i ułożyć jeden duży,
  • Stoliki porozstawiać w różnych częściach pokoju (dobrze sprawdzi się, jeśli masz do dyspozycji dużą przestrzeń),
  • Wsunąć mniejszy stolik, pod większy.

Jak wyczyścić biały stół z krzesłami?

Będziesz potrzebować szczoteczki z miękkim włosiem, specjalnego preparatu do drewnianych mebli i delikatną ściereczkę. Pamiętaj, żeby do czyszczenia nie używać dużej ilości wody, która rozmoczy drewno i je zniszczy.

Stolik kawowy w skandynawskim stylu

Stolik do salonu w stylu skandynawskim możemy wybrać w trzech najpopularniejszych kształtach: trójkątne z zaokrąglonymi bokami, okrągłe i coś pomiędzy owalem a trójkątem.

Zazwyczaj stoliki do salonu są białe, choć czasem zdarzają się i ciemnoszare lub z naturalnego drewna. Rzadkością w skandynawskich salonach są białe stoliki ze szklanym blatem, choć w nowoczesnych interpretacjach tego stylu sprawdzą się wyśmienicie.

Nóżki tych stolików najczęściej są zrobione z jasnego drewna lub metalu, choć zestawienie drewnianego blatu i metalowych nóżek bardziej przypomina stolik do salonu w stylu industrialnym. Niektóre z stoliki przybierają też bardziej geometryczną formę prostokątów czy kwadratów, wtedy najczęściej mają również dodatkową szufladę.

Biały stolik kosz

Stolik okrągły – jaki wybrać?

Jeśli chodzi o stoliki okrągłe w stylu skandynawskim, najpopularniejsze są takie na drewnianych nóżkach z białym, okrągłym blatem. Jednak stoliki okrągłe mogą mieć różne wcielenia, w aranżacjach new nordic mogą mieć też blat w formie tacy.

Niektóre stoliki w stylu skandynawskim z okrągłym blatem mają pod spodem kosz, który również jest bardzo przydatną opcją – jego uniwersalna forma pasuje do każdego wnętrza się, a dodatkowo pod blatem skrywa pojemny kosz, w którym można trzymać różne rzeczy.

Ława kawowa do małego salonu

Do nowoczesnych wnętrz została stworzona tak zwana ława, która jest standardowym stolikiem, tyle że w formie prostokąta. Większość modeli zawiera pod spodem półeczkę, bądź szuflady, dzięki czemu sprawdzi się w małym salonie, gdzie kolejne miejsce do przechowywania jest na wagę złota.

Biały stolik z drewnianymi nogami ma zazwyczaj ciężką w odbiorze formę (jest bardziej masywny, przez co niekoniecznie może pasować do każdego rodzaju salonu). Podobnie biały stolik z metalowymi nogami, który pomimo, że ma lżejszy wygląd, również nie będzie pasować do wszystkich salonów.

Jeśli nie masz miejsca na biały stół z krzesłami i stworzenia części jadalnej, warto rozważyć zakup takiego stolika, który ma podwyższany blat. Dzięki temu łatwiej ci będzie jeść posiłki i zrobić z zestawu wypoczynkowego zestaw do jadalni.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)