Udostępnij
Skomentuj

Biokominek – co trzeba o nim wiedzieć?

Biokominek – co to jest takiego? Bez przeszkód można stwierdzić, że to ekologiczna odmiana zwykłego kominka, który możemy postawić w salonie. Jest w pełni bezpieczny – nie wydziela dymu i zapachu, a potrzeba jedynie specjalnego biopaliwa na bazie alkoholu etylowego.

Biokominek – wady i zalety

Nie trzeba już zastanawiać się, gdzie postawić biokominek. Czy potrzebna jest wentylacja lub komin? Nie, gdyż używamy paliwa, które nie wydziela dymu i zapachu. Nie pozostawia też popiołu. Trzeba zwracać uwagę, czym się pali – najlepiej jest zaopatrywać się w sklepach z artykułami tego typu. Dostępne są też różne rodzaje zapachowe.

Biokominek niestety ma dość słabe parametry, jeśli chodzi o to, jakie daje ciepło i temperaturę. Nie grzeje wystarczająco do ocieplenia całego pomieszczenia, szczególnie jeśli jego izolacja pozostawia wiele do życzenia. Inną wadą może być czas, jak długo się pali biopaliwo. Standardowo spalanie 1,5 litra cieczy trwa około 3 godzin. Taka przyjemność będzie nas kosztować około 15 złotych, pod warunkiem zakupu większego opakowania. Choć biokominek może zostać postawiony w pokoju bez komina, to jednak należy pomieszczenie często wietrzyć, by para wodna nie zawilgociła domu.

Biokominek do wnętrz nowoczesnych

Dostępnych jest wiele modeli i kształtów – zastanawiając się, który wybrać i jaki powinien mieć rozmiar, weźmy pod uwagę dostępną ilość miejsca oraz obecną aranżację wnętrza. Bardzo efektownie może wyglądać biokominek z kamienia lub z lustrem. Do klasycznych stylizacji wpasuje się złoty lub srebrny z szybą do zabudowy. Palenisko z kamieniami ozdobnymi nada wyjątkowego klimatu i będzie stanowiło wyjątkową dekorację. W przeciwieństwie do standardowych kominków wystarczy przygotować wnękę w ścianie i go osadzić. To, jak go zabudować zależy tylko od rodzaju wykończenia.

Biokominek z szybą ochronną czy bez będzie sprawował się bardzo podobnie. Z pewnością jednak bezpieczniejszy będzie ten z obudową – szczególnie jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Produkt bez szyby będzie jednak znacząco tańszy. Ciekawym rozwiązaniem są modele mobilne, które możemy dowolnie przenosić. Kiedy nie będzie już potrzebny, taki biokominek bez zabudowy możemy po prostu schować. Hitem są także takie z pilotem, które mają bezpieczne zasilanie elektryczne.
Po co jest nam potrzebny biokominek i czy warto inwestować w taki zakup? Z pewnością jest pięknym elementem dekoracyjnym, na który może pozwolić sobie każdy. Nie daje dużo ciepła, ale jest zdrowy i bezpieczny. Sposób, w jaki go rozpalić jest wręcz dziecinnie prosty.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)