Udostępnij
Skomentuj

Biokominek - jaki rodzaj wybrać? Jaki najlepszy?

Kominek określany jest źródłem ciepła, ale również istotnym elementem wystroju współczesnego wnętrza. Skutkuje to tym, że nadaje niepowtarzalnego klimatu. Za pomocą biokominków możliwe jest to zarówno w małych mieszkaniach.

Biokominek - rys terminologiczny

Wiele osób słysząc o biokominku stawia wiele zapytań, do których między innymi można zaliczyć: biokominek co to jest, biokominek co trzeba wiedzieć, biokominek co daje bądź biokominek co potrzeba i biokominek czy potrzebna wentylacja.

Fachowcy wskazują, że biokominek jest rodzajem kominka potrzebującego bezdymne, a zarazem bezwonne paliwo posiadające żelową bądź płynną postać. Skutkuje to tym, że pomieszczenie nie musi spełniać nakazanych norm. Klasyfikacja biokominków jest zróżnicowana, ponieważ spotyka się biokominek z kamienia, biokominek z lustrem, biokominek z szybą do zabudowy, biokominek z kamieniami, jak i również biokominek zloty i biokominek z pilotem. Ciekawostką dodatkowo jest, że nie jest ponadto potrzebny przewód dymowy służący odprowadzaniu spalin z klasycznych kominków. Niektórzy bezwątpienia w tej chwili stawiają kolejne pytania: biokominek bez komina, biokominek czy jest bezpieczny, biokominek czy zdrowy, biokominek czy daje ciepło. Tak naprawdę w pełni wystarczy, żeby dom / mieszkanie było prawidłowo wentylowane, a nasz biokominek usytuowany w bezpiecznym odstępie od posiadanych przez nas materiałów łatwopalnych.

Do zrobienia biokominka używa się stal nierdzewną, a następnie szkło i MDF oraz kamień. Na współczesnym rynku odnajduje się biokominki wykonane z aluminium, ale również rozwiązania ze względów stricte estetycznych oraz ukierunkowanych na bezpieczeństwo - ten rodzaj jest jednak mniej polecany. Użytkownicy muszą zdawać sobie sprawę, iż obudowa bezwzględnie musi być odporna nawet na najwyższą temperaturę, a konstrukcja zarówno stabilna oraz bezpieczna dla osób korzystających. Ukazuje się, że biokominek zalety ma spore.

Kupujemy biokominek, czyli na co zwrócić uwagę?

Podczas dokonywania zakupu biokominka należy postawić parę niezbędnych pytań, do których kolejno zalicza się: po co biokominek, biokominek jak grzeje, biokominek który wybrać, biokominek czy warto, biokominek jakie daje ciepło, biokominek z szybą czy bez, jak i również biokominek z szybą ochronną. Tak jak podczas nabywania wielu urządzeń do naszych domów również w tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią jakość wykonania, a jednocześnie zastosowane materiały. Musimy pamiętać, że kierując się jedynie ceną ryzykujemy nabycie produktu taniego, a zarazem niebezpiecznego, który może stanowić zagrożenie.

Warto więc zadać sobie kilka pytań, do których zalicza się: biokominek co to takiego dla nas, biokominek co polecacie w odniesieniu do sprzedawców oraz biokominek czym się pali. Wiele osób zastanawia się gdzie postawić kominek oraz biokominek jak zabudować.

W świetle tych pytań pojawiają się następujące po sobie wątpliwości, czyli wybór kominka mobilnego, a może naściennego? Następnym elementem, który stricte wpływa na zdecydowanie się na konkretny model staje się rodzaj paliwa, który jest spalany przez biokominek. Związane jest to z kolejnymi podejrzeniami: biokominek jak rozpalić, biokominek jak długo się pali, biokominek jaka temperatura, biokominek jakie spalanie, biokominek zasilanie oraz biokominek izolacja.

Miejmy na uwadze, że biokominki nie ogrzeją naszego pomieszczenia. Pełnią funkcję aranżacji naszych wnętrz, który w małym stopniu je odpowiednio dogrzeje.

Ciekawostką jest, że na rynku kominków można spotkać modele, w których odpowiednio wykorzystuje się wkłady z żelem bądź z paleniskiem uzupełnianym tak zwanym zżelowanym płynem czy niekiedy paliwem płynnym ze zwiększonego zbiornika. Projektanci wskazują, iż istnieje możliwość wykonania przedstawianego biokominka zgodnie z indywidualnym projektem klienta.

Biokominek z szybą czy bez - zalety zakupu

Przy zakupie biokominków wiele jest wątpliwości oraz myśli w naszych głowach: biokominek bez zabudowy, biokominek bez szyby, biokominek z szybą, biokominek bez obudowy czy biokominek z obudową. Jednak najwięcej wątpliwości pojawia się przed podjęciem decyzji: kominek z szybą czy bez niej.

Musimy zdawać sobie sprawę, że w przypadku doskonale każdemu znanych kominków tradycyjnych ma to istotne znaczenie. W odniesieniu do biokominków nie jest to tak bardzo wymagane.

Należy wziąć pod uwagę, iż współczesne biokominki spełniają zupełnie odmienne zadanie niż popularne kominki tradycyjne. Główną funkcją staje się walor dekoracyjny, a nie grzewczy. W związku z czym to czy wybierzemy opcję z szybą czy bez zależy od naszych oczekiwań estetycznych, a nie funkcjonalnych. Jego parametry grzewcze w obu przypadkach są identyczne. Prawdą jest, iż biokominek z szybą nie oznacza tego, iż wybrany przez nas biokominek będzie całkowicie zabudowany. Faktem jest, że konstrukcja palników jest niezwykle specyficzna oraz wymaga odpowiedniego dostępu od kluczowego frontu kominka. Skutkuje to tym, że dostępne biokominki nie są całkowicie zamknięte. Dzięki temu posiadają wolne przestrzenie zarówno nad szybą, ale i po bokach.

Musimy być świadomi, że szyby hartowane stosowane w biokominkach osiągają często bardzo wysoką cenę. Zatem opcja z szybą będzie o wiele droższa. Rozwiązanie to przyniesie wymierne skutki, jeżeli w jego pobliżu będą przebywać zwierzęta bądź dzieci.

Mapa podsumowania, czyli krótko o biokominkach

Przodującą zaletą biokominka staje się możliwość montażu w domach jednorodzinnych, ale również w mieszkaniach w doskonale znanych blokowiskach. Biokominek to innowacyjne urządzenie stosowane w pomieszczeniach z tak zwanym tradycyjnym systemem wentylacyjnym.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)