Udostępnij
Skomentuj

Biurko dąb sonoma - jakie wybrać? Które będzie najlepsze?

Drewniane meble to ponadczasowe rozwiązanie, pasujące zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Przykładem tego jest dąb sonoma – popularny, jasny, ziemisty odcień dębowego drewna. Najczęściej wykonywane są z niego właśnie biurka. Jakie ich modele i rozmiary są dostępne na rynku? Jak jakich pomieszczeń i kolorów pasują najlepiej?

Dąb sonoma – co to jest? Wady i zalety biurek dębowych

Co to właściwie jest dąb sonoma? To rodzaj drewna wyróżniający się jasnym, ciepłym odcieniem. Jest to materiał – dąb – solidny i twardy, a dzięki kolorystyce – sonoma – rozświetlający i optycznie powiększający pomieszczania. Dostępny jest w dwóch wersjach – ciemnej i jasnej. Różnice między nimi są jednak bardzo delikatne, stąd meble można ze sobą swobodnie zestawiać. Ciemniejsza opcja jest cieplejsza, jaśniejsza – nieco bardziej chłodna (na przykład biurko dąb sonoma szary). Dąb sonoma najczęściej używany jest właśnie do konstrukcji biurek, choć nie tylko – często robi się z nich szafy, stoliki i całe zestawy mebli. Dlaczego? Jakie cechy posiada ten rodzaj drewna? Zobaczmy wady i zalety dębu sonoma.

Wady i zalety biurek dąb sonoma

ZALETY

  • Twardość, wytrzymałość.
  • Bez problemu uniesie położone na nim ciężary.
  • Wytrzymałe na upływ czasu.
  • Meble dębowe można przemalowywać i odnawiać wielokrotnie.
  • Bardziej odporny na wodę niż inne gatunki drewna.
  • Pasuje do niemal wszystkich stylów.

WADY

  • Dąb jest droższy niż inne gatunki drewna.
  • Materiał jest znacznie mniej szlachetny niż ceramika.
  • Aby wytrzymały z niezmienionym stanie, wymagają pielęgnacji.
  • Nie są odporne na gorąco – nie wolno zostawiać na nich na przykład gorących kubków, bo pozostawią ślad.

Uwaga!

Mebli dębowych nie wolno czyścić detergentami. Znacznie lepiej zrobić to po prostu zwilżoną szmatką.

Biurko pod komputer dąb sonoma – udogodnienia i rozmiary

Biurko – szczególnie to przeznaczone do nauki lub pracy – musi być przede wszystkim wygodne, gdyż zwykle spędzamy przy nim wiele czasu. Wygodna zależy oczywiście od naszych indywidualnych cechy – jak wysokość i waga czy upodobania – jednak także od warunków obiektywnych, szczególnie funkcjonalności i trwałości mebla, z jakim obcujemy. Sąd mimo wyższej ceny mebli dębowych biurka w kolorystyce sonoma należą do najbardziej popularnych – są stabilne, trwałe i mają bardziej charakterystyczny i ciekawy odcień niż tańsze meble sosnowe.

Biurka dostępne są zarówno w wersji z kieszenią na komputer stacjonarny, jak i bez niej. Możemy wybrać model z szufladkami lub bez, a także ze specjalną podstawką na ekran – tak wbudowaną, jak i ruchomą. Jeśli chodzi o rozmiary, biurko dąb sonoma 70 cm polecane jest raczej dla młodzieży i dzieci; dorośli z mniejszych formatów mogą skorzystać również, ale raczej w wersji prostej bez wbudowanych szafek – zabiorą one miejsce na nogi pod biurkiem, przez co użytkownie byłoby niewygodne. Biurka dąb sonoma 80 cm czy 90 cm również wybierane bywają zwykle dla młodych użytkowników, jednak już biurko metrowe czy dąb sonoma 120 cm można uznać za uniwersalne wielkości dla wszystkich użytkowników.

Warto wiedzieć

Biurka w kolorze sonoma dobrze prezentują się w połączeniu z innymi klasycznymi materiałami – mogą posiadać na przykład szklane fronty półek. Drewno można też podkreślić w inny sposób – na przykład oświetlając je ledowymi lampkami, które ładnie odbijają się od dębu.

Jaki kolor ścian i podłogi pasuje do odcienia dąb sonoma?

Biurka dąb sonoma uznawane są za uniwersalne rozwiązanie, stąd dopasowując je do większej przestrzeni, należy trzymać się po prostu podstawowych zasad kompozycji – reszta zależy od naszego stylu i wyobraźni. Warto jednak wiedzieć, że meble tego typu – zwłaszcza odcień jaśniejszy – polecane są szczególnie do mieszkań, gdzie nie ma dużo miejsca. Jasny odcień mebli w połączeniu z białymi, jasnoszarymi, beżowymi czy błękitnymi ścianami nie przytłoczy przestrzeni, a nada jej optycznej lekkości i przejrzystości. Na zasadzie kontrastu jasne biurka czy inne meble w odcieniu sonoma można postawić też na tle ciemnych ścian, choć będzie do sprawdzało się raczej przy większych pomieszczeniach. W takim przypadku mocniejsze akcenty kolorystyczne – na przykład czerwień – ożywi stonowane jasnym kolorem mebla pomieszczenie i dodadzą mu charakteru.

Jeśli chodzi o podłogi, dąb sonoma będzie dobrze prezentował się z podłogami drewnianymi bądź drewnopodobnymi w podobnym kolorze bądź lekko ciemniejszymi. Inny pomysł na ciekawą, przejrzystą aranżację to postawienie biurka na białej podłodze bądź jasnym dywanie.

Warto wiedzieć

Biurka sonoma dąb świetnie sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych typu high-tech.

Biurko dąb sonoma narożne lub wąskie

Narożne biurko to rozwiązanie praktycznie nie tylko dla małych pomieszczeń, gdzie trzeba oszczędzać przestrzeń, ale również ze względu na wygodę użytkowania. Biurko narożne stanowi swoisty kącik do pracy, a jeśli jest odpowiednio duże, na jednej z jego stron możemy bezpiecznie usytuować część pracy na później, nie zagradzając nią frontu. Natomiast wąskie biurko dąb sonoma to rozwiązania dedykowane typowo dla niewielkich wnętrz, co pracy niecodziennej lub wtedy, kiedy nie planujemy stawiać na nim komputera. Monitor powinien bowiem stać w odległości przynajmniej 40 cm od naszych oczu, czego może nie zapewnić wąskie biurko. Nada się za to idealnie do czytania.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)