Udostępnij
Skomentuj

Bluza polarowa robocza - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Bluzy polarowe ze względu na swoją lekkość i niską cenę stanowią podstawowy element odzieży roboczej właściwie przez cały rok. Mają oczywiście swoje ograniczenia, które wynikają wprost ze specyfiki materiału, ale odpowiednio podejmując decyzje zakupowe, może uniknąć wielu typowych problemów.

Dlaczego bluzy robocze szyje się z polaru?

Tutaj można dotknąć kilku kwestii: jest to materiał tani, a więc i bluzy polarowe będą miały rozsądne ceny. Poza tym tkanina ta dobrze odprowadza wilgoć, ale pozostaje miła w dotyku i ciepła. Jest to także materiał trwały, odporny na większość zabrudzeń, które można bez zbytniego wysiłku sprać w domowych warunkach. Na polarze można wykonywać hafty i nadruki bez ryzyka utraty właściwości tkaniny, więc jest to kolejny plus. Poza tym polarowa bluza robocza jest najzwyczajniej w świecie wygodna i to już zwykle wystarcza, aby orzec o jej przydatności. Żeby jednak mieć pewność, trzeba przyjrzeć się dokładniej każdemu modelowi.

Komu polecić bluzę polarową do pracy?

Polar sam w sobie jest ciepły, ale niestety nie chroni przed wiatrem. W cieplejszej porze roku nie ma to znaczenia, ale już na jesień i zimę warto poszukać bluzy roboczej ocieplanej. Będzie ona miała i grubszą warstwę głównego materiału, i często dodatkową membranę wewnątrz – może to być nawet membrana softshellowa, która lepiej od zwykłego polaru odprowadza wilgoć i znakomicie chroni przed przewianiem. Bluzy robocze zimowe będą miały grubszą warstwę wewnętrzną i często będą bardziej nawet przypominały kurtki. Polar jednak nadal pozostanie głównym materiałem, ponieważ jego zewnętrzna struktura zapobiega szybkiemu wytracaniu ciepła.

Jedną z największych zalet polarowych bluz jest możliwość ich trwałego barwienia na dowolny kolor. Dlatego właśnie z tego materiału wykonuje się bluzy robocze odblaskowe. Doszycie pasów odblaskowych też nie osłabia tkaniny w widocznym stopniu, więc całość jest naprawdę mocna i takiej bluzy można używać długo w każdych warunkach.

Do wielu modeli bluz polarowych producenci, na przykład renomowana marka Lahti Pro, doszywają kaptury. Zdania co do funkcjonalności tego rozwiązania są podzielone, ale nietrudno zgadnąć, że na nie są głównie osoby pracujące cały czas wewnątrz pomieszczeń, a za opowiadają się wszyscy ci, którym zdarza się choć przez parę minut pracować na zewnątrz w nieco chłodniejsze dni. Kaptur więc pozostaje kwestią mocno indywidualną, ale warto czasem właśnie za taką bluzą się rozejrzeć.

Więcej o estetyce

Minęły już czasy, w których odzież robocza mogła wyglądać zupełnie dowolnie. Dziś coraz częściej wychodzi się ze skądinąd słusznego założenia, że pracownik jest zawsze przedstawicielem firmy, więc dobrze by było, żeby odzież robocza wyglądała jak najlepiej (choć oczywiście nie kosztem funkcjonalności).

Dlatego też producenci bardzo dużą wagę przywiązują do tego, by bluzy robocze damskie, ale i męskie, wyglądały po prostu estetycznie. Polar znów sprawdza się świetnie, ponieważ nie blaknie, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz rozdarcia, jest też elastyczny i nie rozciąga się po paru miesiącach noszenia. Poza tym wykonuje się z niego bluzy robocze z nadrukiem. Często jest to logo, ale czasem również hasło reklamowe firmy albo adres jej strony internetowej. Niektórzy producenci przygotowują też personalizowane bluzy robocze z polaru sygnowane imieniem pracownika.

Kwestia nadruków i kolorystyki jest jednak w dużej mierze oceniana subiektywnie. Nie ma żadnej normy, która nakazywałaby zakup białej bluzy roboczej albo czarnej (choć czasem już zaleca się zakup odblaskowej). Na szczęście producenci nie ograniczają się do podstawowej palety barw (żeby wymienić ją w całości, trzeba do dwóch wcześniejszych kolorów dodać jeszcze zielony i niebieski). Wielu producentów pozwala wybierać kolory nawet z kilkunastu lub kilkudziesięciu odcieni. Czy wpływa to na funkcjonalność? Nie za bardzo – nie zepsuje dobrego kroju, ale i nie poprawi kiepskiego. Na pewno jednak warto zwracać uwagę na estetykę, a nie tylko na rozmiary (choć oczywiście duże rozmiary bluz roboczych to temat, który wymaga szczególnego potraktowania, bo nie u wszystkich producentów dostępna jest odzież robocza big size).

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)