Udostępnij
Skomentuj

Bluza robocza - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Bluza robocza to ważny element stroju pracownika. Raz, że zapewnia komfort, dwa, że bezpieczeństwo, a trzy, że dziś coraz częściej docenia się również to, że zamawiając bluzy personalizowane, można łatwo zbudować profesjonalny wizerunek i zwiększyć rozpoznawalność firmy, co przecież nie jest bez znaczenia, tym bardziej, jeśli odbywa się bez dodatkowych kosztów.

Bluzy robocza z kapturem

Wbrew pozorom świetnie sprawdza się nie tylko na zewnątrz, ale często również wewnątrz budynków. Korzystają z niej na przykład niektórzy pracownicy firm zajmujący się montażem stolarki okiennej. Poza tym kaptury zwykle znajdują się przy grubszych bluzach, więc siłą rzeczy osoby szybciej marznące, często mimochodem będą również decydowały się właśnie na taką odzież. Bluza robocza z kapturem jest po prostu bardziej uniwersalna, a to zawsze cenna właściwość w przypadku odzieży BHP.

Bluzy robocze z nadrukiem

Dostępne dziś technologie pozwalają na zamówienie nawet pojedynczych sztuk bluz z własnym nadrukiem. Może to być bluza robocza z logo, ale można też umieścić na niej zupełnie dowolny napis. Oczywiście pod względem cenowym lepiej byłoby zamówić więcej niż jedną czy dwie sztuki, z czego zresztą skwapliwie korzystają większe firmy, ale nawet przy minimalnych zamówieniach bluzy robocze z własnym nadrukiem nie są przesadnie drogie, a wybierać można spośród wszystkich dostępnych materiałów i krojów.

Bluzy robocze ocieplane i zimowe

Granica między bluzą roboczą zimową a ocieplaną jest dość płynna. Nie wszyscy producenci odzieży roboczej zresztą w ogóle wprowadzają takie rozgraniczenie. Tam, gdzie się ono pojawia, bluza robocza ocieplana oznacza zwykle wersję cieńszą, na pory przejściowe, natomiast typowo zimowa bluza robocza jest już gruba i stosunkowo ciężka. W obu przypadkach chodzi o to, aby odzież zapewniała maksymalny komfort pracy, co oznacza już nie tylko ciepło, ale także maksymalnie skuteczne odprowadzanie wilgoci z powierzchni ciała.

Bluzy robocze odblaskowe

Odblaskowe bluzy barwione na jaskrawe kolory i wyposażone w dodatkowe elementy odblaskowe są szczególnie przydatne przy pracy w pasie drogowym albo na placu budowy. Wcale też nie jest tak, że opłaca się w nie inwestować tylko wtedy, kiedy planuje się wykonywanie prac po zmroku – za dnia często wcale nie są mniej praktyczne, a ponieważ są dość tanie i zwykle stosunkowo grube, to coraz częściej znajdują zastosowanie również poza swoją typową niszą.

Bluzy robocze polarowe

Obecnie to polarowe bluzy robocze są najbardziej rozpowszechnione. Ma to swoje uzasadnienie: polar jest materiałem lekkim, ciepłym i łatwym do wyczyszczenia, ma jednak też pewną wadę: słabo chroni przed wiatrem. Dlatego na przykład spora część bluz roboczych Lahti Pro jest wyposażana w dodatkową wewnętrzną membranę, która zapobiega wychłodzeniu w czasie wietrznej pogody. Do prac wewnątrz budynków zwykle nie jest to potrzebne i sam polar wystarcza, żeby zapewnić odpowiedni poziom komfortu.

Bluzy robocze dla spawaczy

W tym przypadku, poza wszystkimi ogólnymi i uniwersalnymi wymaganiami, pojawia się kolejne: odporność na iskry. Tutaj problem rozwiązuje zastosowanie odpowiedniego materiału. Na pierwszy rzut oka bluzy robocze dla spawaczy niczym nie różnią się od całej masy innych, natomiast taka odzież musi przejść proces certyfikacji – jeśli nie ma atestu, nie należy zakładać, że odpowiednio ochroni pracownika w czasie wykonywania jego obowiązków.

Bluzy robocze i ich komfort

Zwykle głównym problemem przy wyborze bluzy roboczej jest rozstrzygnięcie, czy zdecydować się na bluzę białą, czarną czy odblaskową. Tak naprawdę są to zwykle kwestie zupełnie nieistotne w porównaniu z komfortem.

Źle położone, bardzo wypukłe szwy, kieszenie ulokowane w niepraktycznych miejscach, za małe i zbyt płytkie, brak ściągaczy albo ściągacze niepozwalające na dopasowanie bluzy do własnych upodobań, uciskające mankiety – oto problemy, które mogą sprawić, że doskonale wyglądająca bluza robocza kompletnie do niczego się nie nada.

Również ze względu na wygodę, tam, gdzie to konieczne, kupuje się duże rozmiary bluz roboczych, nawet jeśli oznacza to nieco większą cenę. Oszczędności na odzieży BHP są zawsze kiepskim pomysłem – skutkują zdecydowanie mniejszym komfortem pracy, a więc i ograniczeniem wydajności, a poza tym wcale nie pozwalają jakoś drastycznie poprawić kondycji firmowego budżetu. Po co więc zaczynać poszukiwania od cen? Zastanawiając się, jaka bluza robocza najlepsza będzie w określonym czasie do konkretnych prac, trzeba patrzeć przede wszystkim na jej komfort i funkcjonalność, a nie na metkę z ceną.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)