Udostępnij
Skomentuj

Boazeria angielska – w jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej?

Boazeria angielska stanowi jeden z ciekawszych motywów dekoracyjnych. Zastosowana na ścianie w salonie, sypialni czy kuchni nada wnętrzu oryginalnego i atrakcyjnego wyglądu. Jaką boazerię angielską zastosować?

Mówiąc o boazerii, najczęściej ma się na myśli długie – pionowe lub poziome deski w kolorze drewna, przymocowane na ścianie w sypialni, przedpokoju lub salonie. Boazeria angielska to zupełnie inny rodzaj dekoracji ściennych. Co prawda, wykonuje się ją z drewna oraz płyt MDF, jednak w przeciwieństwie do tradycyjnej boazerii, występuje w różnych, ciekawych kształtach i wzorach. Jaką boazerię angielską wybrać do mieszkania? Jak ją zamontować?

Jaka boazeria angielska? Którą wybrać?

Typowa dla stylu angielskiego okładzina ścienna, nazywana także boazerią angielską, wywodzi się z XVI-wiecznej Anglii. Składa się ona z trzech głównych elementów – listwy przypodłogowej, panela ściennego oraz listwy dekoracyjnej. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań dobrze znanych z PRL-owskich mieszkań, boazeria angielska nie pokrywa całej ściany, a jedynie jej część. Popularność tego rozwiązania sprawia, że z powodzeniem stosowane jest na całym świecie, nie tylko w klasycznych, angielskich wnętrzach, ale także w nowoczesnych i stylowych aranżacjach.

Boazerię angielską można podzielić na trzy główne rodzaje:

  • boazerię panelową – to klasyczne i najczęściej spotykane rozwiązanie – wzór składa się z pionowych desek z fugą pomiędzy nimi;
  • boazerię płycinową – składa się z układanych na przemian pionowych słupków i cieńszych płaskich paneli;
  • boazerię kasetonową – dekorację ściany stanowią tutaj układane na przemian pionowe słupki oraz panele, które na krawędzi są cieńsze od słupków i zgrubiają się, tworząc przestrzenny wypukły efekt.

Rozwiązania te różnią się między sobą nie tylko wyglądem i wielkością, mogą być też produkowane z różnych materiałów. Biorąc pod uwagę ostatni wymieniony element, dostępne są takie możliwości jak:

  • boazeria angielska drewniana – produkowana głównie z drewna dębowego, może być lakierowana i pozostawiona w naturalnej kolorystyce drewna, jak i malowana na biało. Kupić można również panele pokryte jedynie farbą podkładową, którym można nadać ulubiony kolor;
  • boazeria angielska MDF – wykonana jest z płyt meblowych MDF fornirowanych lub malowanych na biało;
  • boazeria angielska polistyrenowa – zrobiona z tworzywa sztucznego np. duropolimeru, dostępna przede wszystkim w kolorze białym.

Boazeria angielska – montaż

Montaż boazerii angielskiej należy do jednych z prostszych czynności. Nie powinien przysporzyć więcej problemów niż choćby malowanie ścian farbą, z łatwością można przeprowadzić go samodzielnie. Jak zamontować boazerię angielską? Potrzebne będą gwoździki i młotek lub klej montażowy. Mocowanie okładziny sprowadza się do ułożenia gotowych paneli na ścianie i przytwierdzenia ich w dowolnie wybrany sposób. Można zrobić to przy pomocy wspomnianych gwoździków lub kleju montażowego. Każdy z paneli musi zostać przymocowany również do listwy przypodłogowej. Ostatnim etapem pracy jest wykończenie boazerii ozdobną górną listwą.

Boazeria angielska – producent

Niebanalną boazerię angielską można zamówić w wersji „na surowo”, a także jako gotowe panele. W pierwszym przypadku okładzina pokryta jest jedynie białym podkładem, można ją samodzielnie malować i dostosować do własnych preferencji. Gotowa boazeria angielska wykończona jest zazwyczaj na biało i od razu nadaje się do mocowania na ścianie. Większość producentów boazerii angielskiej oferuje obie możliwości. Ceny różnią się w zależności od wybranej opcji, a także od materiału i kształtu okładziny. Proste płycinowe panele z MDF kosztują od 300 do 400 zł/mb.

Jak zrobić boazerię angielską?

Dekoracje ścienne przypominające boazerię angielską można wykonać również samodzielnie. Nie ma wówczas potrzeby kupowania okładziny. Jakie elementy będą niezbędne? Listewki o określonych długościach – w zależności od tego, jak dekoracja ma wyglądać, klej montażowy, poziomica i metr, a także biała farba do malowania ścian.

W pierwszej kolejności należy przykleić do ściany pionowe, długie listewki – mogą zostać przymocowane bezpośrednio od podłogi lub od listwy przypodłogowej. Listewki mocuje się w określonych odległościach. Zarówno wysokość desek, jak i odległości między nimi uzależnione są od własnych preferencji. Nad przyklejonymi do ściany listwami pionowymi należy przymocować szeroką – co najmniej 10-centymetrową deskę. Jej grubość nie powinna przekraczać 2 centymetrów. Na koniec, nad deską można zamocować jeszcze jedną – tym razem grubszą, bo 4-centymetrową listwę, które będzie imitowała półeczkę. Gdy klej całkowicie wyschnie, można pomalować dekorację farbą i w ten sposób uzyskać wykończenie ściany do złudzenia przypominające boazerię angielską.

Boazeria angielska – inspiracje

Tradycyjna boazeria angielska jest biała, dzięki czemu doskonale prezentuje się w każdej jasnej aranżacji. Boazeria angielska biała dodaje wnętrzom szyku, elegancji i delikatności. Subtelne jasne wykończenia na ścianach doskonale sprawdzą się w przypadku niewielkich pomieszczeń, do których nie dociera zbyt wiele światła. Jak zostało wspomniane wcześniej, okładzina angielska sprzedawana jest również w wersji do samodzielnego malowania. Można jej nadać wymarzony kolor i dostosować do stylistyki pomieszczenia. Luksusowo i estetycznie prezentuje się boazeria angielska czarna, która zastosowana na białych ścianach w salonie nada wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Boazeria angielska w salonie może stanowić dopełnienie aranżacji – tutaj sprawdzi się najlepiej jasna wersja kolorystyczna, lub być jej mocnym akcentem. W tym drugim przypadku warto postawić na intensywne barwy np. turkus czy oliwkową zieleń. Salon najlepiej uzupełnić dodatkami w tej samej kolorystyce.

Boazeria angielska w sypialni powinna wpisywać się w charakter pomieszczenia. Jako że pokoje sypialniane służą przede wszystkim do wypoczynku, warto postawić na jasne i zrównoważone odcienie. Idealnie prezentować będą się tutaj pastelowe kolory – błękit, zieleń, a także pudrowy róż.

Nieco inny charakter powinna mieć boazeria angielska na schodach. Wykonana z fornirowanych płyt lub drewna może być pozostawione w jego naturalnej kolorystyce. Świetnie uzupełni wówczas drewnianą podłogę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)