Udostępnij
Skomentuj

Boazeria – czy warto? Jaką boazerię położyć na ściany?

Boazeria wraca do łask. Coraz częściej pojawia się w nowoczesnych i stylowych aranżacjach. Jaką boazerię wybrać do swojego mieszkania? Co lepsze – boazeria drewniana czy MDF?

Mogłoby się wydawać, że drewniana boazeria to relikt z przeszłości, który nie znajdzie zastosowania we współczesnych aranżacjach wnętrz. Okazuje się jednak, że projektanci coraz częściej i chętniej sięgają po tego typu rozwiązania. Na topie jest nie tylko niebanalna boazeria drewniana, ale także całkiem nowa propozycja – boazeria MDF oraz boazeria ze sklejki. Które z tych rozwiązań jest najlepsze? Jak zaaranżować mieszkanie z boazerią? Podpowiadamy poniżej.

Boazeria – co to?

Czym jest boazeria? Słowo to pochodzi od francuskiego boiserie, które nieoznacza nic innego jak „obłożenie drewnem”. Tradycyjna boazeria, której największa popularność przypadła na lata 80. była układana z desek i łączona za pomocą złącz ciesielskich, a także metalowych lub korkowych wkładek.

Dzisiejsza boazeria różni się nie tylko wyglądem, ale również sposobem montażu. Dostępna jest w naturalnej kolorystyce drewna, może być również malowana na dowolny kolor. Z powodzeniem można zastosować ją zarówno we wnętrzach klasycznych, skandynawskich, jak i industrialnych. Najczęściej jednak spotyka się ją w mieszkaniach rustykalnych, a także hampton.

Gdzie zastosować boazerię na ścianach? Ponadczasowa i niepowtarzalna faktura drewna sprawia, że tak naprawdę boazerię można wykorzystać w każdym pomieszczeniu. Doskonale sprawdzi się zarówno w salonie, gabinecie, przedpokoju, kuchni, jak i jadalni. Odpowiednio zaimpregnowane drewno śmiało można zastosować również na ścianach w łazience. Czy boazeria jest modna? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Tak, boazeria to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów we wnętrzarstwie. Moda na ekologiczne rozwiązania sprawiła, że coraz chętniej sięga się po rozwiązania z drewna i innych naturalnych surowców. Swoją rosnącą popularność boazeria zawdzięcza również niebanalnemu i estetycznemu wyglądowi.

Jaką boazerię zastosować w mieszkaniu? Rodzaje boazerii

Tradycyjna boazeria wykonana jest z drewna i dzięki niemu wyróżnia się na tle innych rozwiązań. Jak wiadomo, drewno we wnętrzach nie tylko atrakcyjnie wygląda, sprawia również wrażenie pomieszczenia ciepłego i przytulnego. Alternatywą dla boazerii drewnianej są nowoczesne rozwiązania np. boazeria MDF, PCV czy korkowa. Która z tych propozycji zasługuje na uwagę?

  1. Boazeria drewniana – wykonuje się ją praktycznie z każdego gatunku drewna, warto jednak wybierać spośród gatunków stabilnych takich jak dąb, sosna, świerk, jesion czy drewno egzotyczne. Drewno jest naturalnym surowcem, który cały czas „pracuje”, dlatego nierzadko dochodzi do jego odkształceń pod wpływem wilgoci oraz temperatury. Na uwagę zasługuje szczególnie boazeria sosnowa oraz boazeria świerkowa. Oba rozwiązania są atrakcyjne wizualnie, a do tego nie należą do propozycji najdroższych.
  2. Boazeria MDF – pokrywana dekoracyjną folią, której zadaniem jest zabezpieczenie materiału przed zabrudzeniami oraz wilgocią. Pomimo zastosowania warstwy ochronnej, tego rodzaju boazeria najlepiej sprawdza się w suchych pomieszczeniach – salonach, sypialniach lub gabinetach. Doskonale będzie funkcjonowała również jako boazeria na poddaszu.
  3. Boazeria PCV – wykonana z dekoracyjnych paneli PCV może być zamontowana zarówno na ścianach, jak i na suficie. Niestraszna jej wilgoć, nie odkształca się pod jej wpływem, a ponadto jest łatwa do utrzymania w czystości. Tym, co wyróżnia ją spośród innych propozycji, jest bogata oferta stylistyczna. Boazeria PCV pokrywana jest różnymi wzorami – może przypominać drewno, być ozdobiona ciekawym ornamentem lub zostać wyprodukowana w jednolitym kolorze.
  4. Boazeria korkowa – składa się z dość cienkich paneli, których grubość nie przekracza 5 mm. Są one lakierowane lub woskowane z wierzchu, przez co zyskują odporność na zabrudzenia i wilgoć. Boazeria korkowa ma świetne właściwości wygłuszające.

Boazeria – jak montować?

Boazeria, która swoją popularność święciła w latach 80., znacznie różniła się od obecnie stosowanych rozwiązań. Składała się ona z wąskich desek, których szerokość nie przekraczała 10 cm i układana była pionowo. Dziś nie tylko montuje się ją poziomo czy pod skosem, ale przede wszystkim wykorzystuje się o wiele szersze i większe deski. Boazerię – zarówno drewnianą, jak i każdą inną mocuje się na konstrukcji nośnej. Listwy potrzebne do jej wykonania powinny mieć rozmiar nie mniejszy niż 20x30 mm, z kolei gwoździe lub wkręty muszą być trzy razy dłuższe niż mocowany materiał. Konstrukcja wykonana z odpowiedniej jakości i wielkości materiałów bez problemu utrzyma nawet ciężkie deski z litego drewna.

Listwy montażowe należy mocować zawsze pod kątem prostym do zamierzonego kierunku boazerii. Ile równoległych listew powinno znaleźć się w konstrukcji nośnej? Absolutne minimum to dwie listewki, warto jednak pamiętać, że im ich więcej, tym trwalsza będzie boazeria. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ciężkich i dużych desek.

Warto wiedzieć

W trakcie mocowania listew konstrukcji nośnej należy je wypoziomować i sprawdzić, czy zachowany został pion ściany. Ułatwi to montaż desek, a także znacznie wpłynie na estetykę boazerii. Dopuszczalne odchylenie wynosi +/- 2 mm na 2 metry.

Stara boazeria – co zrobić?

W wielu polskich domach spotkać można jeszcze starą boazerię zamontowaną za czasu PRL-u. Zazwyczaj nie prezentuje się ona zbyt estetycznie – nadgryziona duchem czasu, nadaje się do renowacji. Co zrobić w takiej sytuacji – usunąć boazerię ze ściany, czy zdecydować się na jej odnowienie?

  • Boazeria – jak zmienić?

Rozwiązania rodem z PRL-u nie wiele wspólnego miały z obecnie stosowanymi wykończeniami ścian. Niezbyt dekoracyjne deski, szczeliny pomiędzy elementami boazerii, a także mały wybór kolorystyczny. Nic dziwnego, że osoby, których domy nadal wykończone są starą boazerią, decydują się na jej usunięcie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że ściągnięcie ze ścian desek wiąże się najczęściej z koniecznością remontu. Zniszczona, zadrapana i nierówna ściana wymaga zdecydowanych działań. Na pocieszenie trzeba wspomnieć o jeszcze jednej możliwości. Starej boazerii nie musi się usuwać – wystarczy ją odnowić, aby zachwycała nowoczesnym i kunsztownym wyglądem.

  • Boazeria – jak odnowić?

Starej boazerii można nadać drugie życie w bardzo prosty sposób – malując ją lub tapetując. Aby efekt był zadowalający, w pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Stara boazeria wymaga oczyszczenia z lakieru, wyszlifowania i odtłuszczenia. Jeśli na deskach widoczne są ubytki, należy wypełnić je masą szpachlową, po raz kolejny wyszlifować i oczyścić. Farbę lub tapetę nakłada się, gdy powierzchnia jest całkowicie gładka, czysta i sucha. Na jakie kolory malować starą boazerię? Niewątpliwie jednym z najpopularniejszych obecnie rozwiązań jest boazeria biała. Śmiało można zastosować ją w każdym pomieszczeniu – idealnie prezentuje się w aranżacjach skandynawskich, minimalistycznych, prowansalskich czy vintage.

 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)