Udostępnij
Skomentuj

Brodzik 80x80 – jak wybrać? Jaki najlepszy?

Brodzik jest uzupełnieniem kabiny prysznicowej. Zatem, żeby kąpiel była zupełnym komfortem, bardzo ważne jest o, iż kabina prysznicowa i brodzik były se sobą całkowicie spójne, dzięki czemu zapewnione będzie szczelność i pełna użyteczność brodzika.

Jaki brodzik wybrać?

Wybór brodzika jest w zdeterminowany poprzez posiadaną powierzchnię do jego usadowienia. Bardzo ważnym jest dobór stosownego produktu do kabiny. Najlepiej użytkować brodzik dedykowany do określonej serii kabin. Po wtóre należy odpowiedzieć sobie na pytanie odnoszące się do głębokości brodzika i tworzywa, z jakiego ma być ukończony.

Jaki brodzik do małej łazienki?

Dobór stosownego brodzika będzie uwarunkowany od wielkości lokum sanitarnego. Najmniejsze brodziki posiadają wymiary 80x80, jednakże z pewnością nie zagwarantują wygody płynącej z kąpieli. Na rynku osiągalne są podobnie brodziki typu XXL, które wprost przeciwnie – oferują wystarczającą ilość miejsca wręcz dla parę osób.

Brodziki najczęściej są akrylowe, białe, wszelako obecne trendy wskazują podobnie na nieco nieporównanie luksusową ofertę. Zdarzają się przeto brodziki o podłodze drewnianej, a także z kamienia bądź zamożnie zdobione z ciekawym wachlarzem wzorów. Sporą popularnością cieszą się podobnie brodziki ceramiczne, mimo wszystko te mają swoją wyższą cenę. Umiarkowanie interesującym tworzywem na powierzchnię brodzika jest stal, która chłodzi stopy oraz nie tłumi hałasu spadającej wody. Intrygującym zamiarem urozmaicenia brodzika oraz nadania mu estetycznego wyglądu jest odpływ w kształcie listwy. Powinno się także przeanalizować nieco bardziej wyposażone brodziki, które są w posiadaniu wygodnych siedzisk lub mat antypoślizgowych, które gwarantują bezpieczeństwo podczas kąpieli. Takowe brodziki są polecana szczególnie dla osób starszych oraz dzieci.

Jakie brodziki zasługują na szczególną uwagę?

Brodzik posadzkowy jest elementem nośnym, który posiada wytyczone spadki, a także możliwość swobodnego odpływu wody.  Dzięki temu nie musimy się obawiać, że zaleje nam łazienkę podczas brania prysznica. Jest on montowany w posadzce, równo z płytkami, dzięki temu można uzyskać efekt większej przestrzeni. Ponadto brodziki posadzkowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na ciężar, a także brak jakichkolwiek przeszkód. Dodatkowym atutem jest, to, iż są to produkty, które są dobrym rozwiązaniem do zastosowania w kabinach prysznicowych, z których korzystają osoby niepełnosprawne bądź też osoby starsze mające problemy z poruszaniem się.

 

image

Brodzik posadzkowy jest prosty i szybki w montażu, co prowadzi do tego, iż coraz więcej osób wybiera go do własnego domu. Takie rozwiązania są wysoce popularne nie tylko w prywatnych łazienkach, lecz nadto w centrach rekreacyjnych czy SPA. Ich uniwersalność sprawia, iż bez zmartwienia można je dopasować do łazienek urządzonych w różnorodnym stylu. Co jeszcze, brodziki posadzkowe będą perfekcyjnie współgrać z płytkami, natomiast dodatkowo zostawią pewną swobodę w aranżacji łazienki.

Brodzik akrylowy jest materiałem najtrwalszym, ale wyłącznie tylko wówczas, kiedy jest zrobiony w całości z akrylu. Kiedy akryl tworzy tylko warstwę wierzchnią, pokrywa zwykle poliuretanową kształtkę albo płytę drewnopochodną. Wówczas może się on ścierać, żółknąć, co z pewnością wpłynie niekorzystnie na komfort jego użytkowania. Szybko można go również zarysować, dlatego do mycia zaleca się używać płynów lub mleczek zamiast proszków.

Zaopatrując się w brodzik z tego surowca istnieje przypuszczalność naniesienia na jego wierzch powłoki ułatwiającej pielęgnację, lecz na ogół jednak należy za nią dopłacić. Jest podobnie inna możliwość; można wybrać akryl z domieszką drobno zmielonego tworzywa - przybierze wówczas wygląd i fakturę kamienia. Producenci zachwalają montaż brodzika na stelażach czy podstawach ze styropianu czy pianki poliuretanowej. Powstają też matryce sprzedawane jako samonośne i bez nóżek czy podstawek, wzmacniane nadobowiązkowo żywicą i włóknem szklanym akrylu.

Brodziki kompozytowe jeszcze parę lat temu traktowane jako nowinka, w tym czasie stają się coraz popularniejszą dylematem dla brodzików akrylowych. Zaciekawienie wytworami z lanego marmuru systematycznie rośnie dzięki gustowi na wyroby naturalne, chociaż to nie pojedynczy powód. Coraz bardziej interesująca oferta producentów, mniejsze ceny, funkcjonalność i wysoka estetyka brodzików kompozytów powiększają grono ich miłośników.

Kolejne podziały brodzików do łazienek

Brodziki z kompozytu zwie się podobnie brodzikami z konglomeratu, sztucznego kamienia bądź lanego marmuru. Dowolne z tych nazwań odnosi się do struktury surowca, w skład którego wchodzi ok. 80 % składnika mineralnego, tworzywa sztuczne, pigmenty i żywice. Jakikolwiek producent ma swoją indywidualną formułę, jednakże główne przymioty brodzików kompozytowych to: twardość, elastyczność i odporność na ściskanie. Ich powierzchnia jest gładka i błyszcząca albo stylizowana na naturalny kamień, zaś do tego niezwykle wytrzymała.

 

image

Następną korzyścią brodzików z konglomeratu jest ewentualność docięcia tworzywa do właściwego wymiaru. Większość producentów oferuje zrobione modele, jednakże egzystują firmy, które zrealizują zapotrzebowania na brodziki o jakikolwiek kształtach i wymiarach. Wypraktykować można podobnie z kolorami i nowymi surowcami, dzięki którym brodzik będzie jeszcze bardziej stabilny. Oryginalne pozytywy mineralnego tworzywa to sprawność czyszczenia i możliwość polerowania drobnych zarysowań. Sztuczny kamień to także walory estetyczne. Przyziemne brodziki i fakturze skały perfekcyjnie komponują się z minimalistycznym wnętrzem i kabiną typu walk-in.

Wybór brodzików z konglomeratu jest już w zupełności znaczny. Od dawna oferują je producenci brodzików dobrze znani polskim klientom, np. AquaformKOŁORAVAKDeanteDuravitKALDEWEICersanitSCHEDPOLSanplastROCAVilleroy & Boch. Brodziki kompozytowe Roca odznaczają się antypoślizgowymi własnościami i bezpieczeństwem, z kolei wytwory z serii Galaxy Pro Flat marki Ravak są w posiadaniu gładkiej powierzchni ułatwiającej czyszczenie. Wprawdzie brodziki z konglomeratu są dalej droższe aniżeli akrylowe, różnice te nie są już tak spore jak przed laty. Konsumenci coraz częściej zamiast tańszych i mniej odpornych produktów preferują brodziki z domieszką kamienia. W tej chwili koszt brodzika kompozytowego nie różni się zbyt mocno od wyrobu z prawdziwego akrylu.

Brodziki najazdowe obowiązkowe są przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych poruszających się jedynie na wózku inwalidzkim. Przeznaczenie brodzika bezprogowego zrobionego z żywicy poliestrowej ułatwia osobie niepełnosprawnej bezpieczne wjechanie do kabiny prysznicowej bez przymusu wstawania z wózka bądź potencjalne przesiadanie się z wózka inwalidzkiego na siedzisko prysznicowe. Brodzik wpuszczony w posadzkę usuwa bariery architektoniczne jakie ma możliwość natknąć się osoba niepełnosprawna w trakcie korzystania z prysznica.

Korzystaj z wolności, jaką daje natrysk bez barier. Progi w wejściu oraz wysokie brodziki pryszniców należą współcześnie do przeszłości - obecnie prysznice są integralną częścią wszystkich łazienkowych "krajobrazów",  a także niewątpliwie są one brodzikami bezstopniowymi. Połączenie ceramiki albo kamienia naturalnego z rozwiązaniami systemowymi owocuje łazienkami, które przekonują także w detalu. Kontynuacja posadzki z płytek w obszarze prysznica potrzebuje wykonania stosownego spadku posadzki w celu odwodnienia. Najłatwiej wykonać to stosując prefabrykowane elementy wyrównawcze i podłogowe.

Podejmowanie decyzji o zakupie brodzików

Decydując się na prysznic staniemy przed następnym trudnym wyborem związanym z decyzją brodzik czy odpływ liniowy. Na rynku zbytu posiadamy osiągalną obszerną gamę brodzików, urozmaiconych pod kątem wielkości i głębokości, a także tworzywa, z którego są ukończone. Potrafią być akrylowe, stalowe, ceramiczne, kompozytowe czy z kamienia naturalnego. Alternatywą dla brodzika jest montowany w powierzchni podłogi odpływ liniowy, który raduje się wielce dużą popularnością. Jest to nade wszystko płaskie z możliwych rozwiązanie stosowane w powierzchniach prysznicowych, które trafiło w upodobania znacznej części cywilizacji, stając się modowym hitem w wielu łazienkach.

Krótka mapa podsumowania

Fundamentalną wizytówką brodzików jest ich głębokość. To na jej podstawie można zaobserwować, czy nasze upodobania bliższe są wannie - brodzik głęboki, w którym wolno wykonywać analogiczne czynności jak w wannie (na przykład pranie ręczne, kąpiel dziecka), czy odpływom liniowym - brodzik płaski. W pozostałym przypadku nieodzowne jest zadbanie o nieprzepuszczalne drzwi kabiny, by udaremniać wyciekanie wody na podłogę. W tym celu stosuje się charakterystyczne silikony albo magnesy na złączeniach. Kreowanie powierzchni prysznicowej bez ograniczeń do ram brodzika niewykluczone jest dzięki kompleksowi odpływu liniowego. Rozwiązanie to pozwala unieszkodliwić tradycyjny brodzik i sporządzić jednolitą podłogę bez barier architektonicznych w postaci progów oraz załamań. Odwodnienie liniowe podbiło kontynentalne rynki instalacyjne, a w tej chwili coraz większą popularność zyskuje równocześnie w naszym kraju. Rozwiązanie to wprowadza nową estetykę do wnętrz.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)