Udostępnij
Skomentuj

Brodzik 90x90 – jak wybrać? Jaki najlepszy?

Brodzik to podstawowy element wyposażenia łazienki z prysznicem. Większość kabin prysznicowych montuje się z brodzikiem, chociaż sprzedawane są oddzielnie. Wtedy do kabin prysznicowych należy wybrać brodzik idealny, ażeby tworzył z kabiną spójny zestaw zapewniający pełną szczelność.

Spis treści:

  1. Rodzaje brodzika

Rodzaje brodzika

Brodzik akrylowy jest zbudowany z akrylu, który jest materiałem lekkim i łatwym do formowania. Jest on podatny na zarysowania i matowienie. Jednakże można go poddać procesowi renowacji. Jest on najpopularniejszym i najczęstszym materiałem wykorzystywanym do produkcji brodzików.

Brodzik z kompozytu składa się z kompozytu, tj. mielonych kamieni mineralnych łączone żywicą. Są one bardzo trwałymi materiałami efektownymi (często kolorowymi) i co najważniejsze bardzo trudnymi do uszkodzenia. Niektóre można naprawiać, nie zostawiając śladu. Jest ich wiele rodzajów i posiadają przeróżne formy. Do najbardziej znanych firm, produkujących brodziki zalicza się Corian, Cristalplant.

Brodziki ze stali nierdzewnej mają największe zastosowanie w pomieszczeniach o dużej powierzchni, jak również w tych, gdzie nie ma odpowiednio dużo miejsca na założenie dużych modeli. Posiada on specjalną powierzchnię antypoślizgową. Stanowi idealne połączenie w łazienkach publicznych. Zaletami tego brodzika są między innymi: odporność na uszkodzenia mechaniczne, łatwy w utrzymaniu czystości, wyjątkowa trwałość i niezawodność oraz, co najważniejsze dla niektórych – łatwy montaż. Sprzymierzeńcy tego tworzywa podkreślają, iż jest ciepły w dotyku i nietrudno utrzymać go w czystości, dzięki gładkiej powierzchni.

Ma sposobność też być pokryty wspomagającą powłoką, która umożliwia jego pielęgnację. Niestety, brodzik akrylowy łatwiej zarysować niż stalowy. Dlatego do czyszczenia nie wolno stosować ziarnistych specyfików (mleczek, proszków), nawet rozpuszczalników zawierających aceton lub benzynę. Starcza zwykły płyn do mycia naczyń i miękka szmata lub ściereczka.  

Brodzik z konglomeratu łączy w sobie walory dwóch najbardziej znanych typów brodzików – stalowych i akrylowych. Dzięki takiemu materiałowi są one trwałe, odporne na uderzenia, zarysowania, działanie chemikaliów, ciepłe oraz gładkie.

Najlepiej jest dobrać brodzik polecany przez producenta do odpowiedniej kabiny, wtedy unikniemy problemów przy montażu. Wiele modeli mają zintegrowane obudowy, do innych można dokupić obudowę. Producenci często w uposażeniu dodają do brodzików stelaże, podstawy styropianowe bądź nogi oraz syfony. Do małych łazienek, w których instaluje się z reguły kabiny narożne, opłaca się wówczas mały, ale za to głębszy brodzik, na przykład z siedziskiem, które ułatwi mycie małego dziecka, a nawet zrobić niewielkie pranie ręczne.

Głębokie brodziki są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą służyć jako brodzik dla psa. Niektóre modele typu głębokich posiadają siedzisko, które może służyć jako półka na szampon. Te brodziki mogą być niewygodne dla seniorów bądź osób niepełnosprawnych, gdyż wychodzenie i wchodzenie może być dla nich dyskomfortem. 

 

image

Brodziki o najmniejszej głębokości 3 – 4 cm nazywane są brodzikami posadzkowymi, gdyż są one montowane na podłodze albo wpuszczane w nią w taki sposób, aby znajdowały się na równi z posadzką w łazience. Dla osób starszych i niepełnosprawnych takie brodziki bezprogowe są idealnym rozwiązaniem. Płytkie brodziki pozwalają również stworzyć bezstopniowe wejście do kabiny. Uniwersalne brodziki do kabin prysznicowych mają przeważnie głębokość od 5 do około 15 cm. Mierzy się ją od dna brodzika do jego górnej krawędzi. Istnieją takie modele, które mają głębokość nawet od 20 do 30 cm.

Brodzik z konglomeratu opiera się przede wszystkim na marmurze, który stanowi największą budowy brodzika. Konglomerat jest materiałem charakteryzującym się dużą wytrzymałością, zarówno na zarysowania i odpryski, jak również i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Co jeszcze, za sprawą przeznaczenia charakterystycznych materiałów nienaturalnych i preparatu nadających połysk, brodziki konglomeratowe są wyjątkowo estetyczne, doskonale nadają się zatem do minimalistycznych łazienek utrzymanych w stylu nowoczesnym. Jedyną wadą brodzika z konglomeratu jest jego wysoka cena. Wiele osób zastanawia się jaką firma jest najlepsza. Do najbardziej znanych należą następujące firmy: Aquaform, KOŁO, RAVAK, Deante, Duravit, KALDEWEI, Cersanit, SCHEDPOL, Sanplast, ROCA, Villeroy & Boch.

Brodziki typu slim nie są wysokie, nie potrzebują również nóżek czy dodatkowych wsporników do ich położenia,. Jest jeden minus zastosowania takiego brodzika. Otóż dotyczy to miejsca na odpływ. Chociaż w ostatnich czasach stosuje się teraz brodziki z odpływem liniowym. Moda ta do Polski znalazła się niedawno, lecz cieszy się bardzo pokaźną popularnością.

Odwodnienia liniowe wyglądają estetycznie, a przy kapeczce wyobraźni potrafią przybrać niekonwencjonalną, wprost specyficzną postać. Dzięki odpływowi liniowemu każdy ma sposobność zamiarować swoje indywidualne niepowtarzalne stanowisko prysznicowe. Przeznaczenie odpływu liniowego kompletnie zmienia oblicze łazienki. Dzięki niemu jest dozwolone jakkolwiek zaplanować wielkość natrysku, albowiem nie ograniczają nas wymiary, oferowanych na rynku, zwyczajowych brodzików akrylowych. Oprócz tego odpływy liniowe wizualnie powiększają łazienkę.

 

image

Brodziki dla dzieci i dla niemowląt mają różne kształty i inne akcesoria. Dla dzieci są brodziki z daszkiem. Przeważnie są to małe dmuchane baseny, żeby zapewnić im bezpieczeństwo w trakcie kąpieli.

Jeśli fantazjujesz o natrysku, lecz ani jeden szablonowy brodzik nie pasuje do Twojej łazienki – wymarzonym rozwiązaniem będzie brodzik z płytek. Jest dozwolone wybudować go samemu, lecz powinno się pamiętać o kilku przesłankach. Zasadniczo ważny jest procedura zamontowania wpustu (odpływu), a także właściwa izolacja przeciwwilgociowa. W dowolnym natrysku z wyjątkiem izolacji podłogi musi być wykonana izolacja przeciwwilgociowa ścian. Przed uszczelnianiem powinno się upewnić czy podłoże jest suche.

Zaletami brodzika z obudową są:

  • Szybki dostęp do powierzchni pod brodzikiem,
  • Łatwość z utrzymaniu czystości,
  • Niekonieczna zabudowa płytkami,
  • Ekonomiczność – tańsze rozwiązanie niż zabudowa płytkami,
  • Dopasowany – doskonałe połączenie brodzika i obudowy, wręcz idealna kompatybilność produktów,
  • Eleganckie wykończenie kabiny,
  • Uniwersalność,
  • Estetyczność,
  • Łatwość  i szybkość w montażu.

Powinno się przeprowadzić przymiarkę wilgotności – tzw. test folii. W tym dążeniu przyklejamy taśmą do podłoża kawałek folii z tworzywa sztucznego. Jeśli po 15 minutach nie pojawi się na niej skroplona para wodna, oznacza to, iż podłoże jest suche i wolno przystępować do prac uszczelniających. Kiedy prysznic będzie zamknięty pełnymi ścianami, zdałoby się pamiętać o jego względnym oświetleniu. Niekonwencjonalnie będzie to ciemny i ponury kąt. Wnęka ograniczona takimi ścianami niekoniecznie powinna być nazbyt ciasna. Murowane ściany przywołają zwiększone odczucie zamknięcia niż przezroczysta kabina.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)