Udostępnij
Skomentuj

Bruzdownica do betonu - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Bruzdownice w warunkach domowych wykorzystywane są rzadko, ale mogą wykonać precyzyjne otwory pod instalacje.

Jaka bruzdownica do betonu: przegląd parametrów

Wybór bruzdownicy nie jest łatwy, bo trzeba tu zupełnie inaczej spojrzeć na znane parametry. Na pewno nie da się dokonać mądrego wyboru, nie wiedząc, jakie znaczenie mają konkretne cechy.

Moc: im będzie większa, tym lepiej. Po pierwsze dlatego, że mocniejsza bruzdownica do betonu komórkowego da sobie radę również z wielką płytą, a po drugie dlatego, że większa moc to silnik, który trudniej jest zmęczyć. Moc zwykle też jest powiązana z prędkością obrotową – mocniejsze narzędzia rozpędzają tarczę do większych prędkości.

Prędkość obrotowa: im większa, tym krócej będą trwały prace, jednak nie zawsze warto decydować się na najszybszą z bruzdownic. Nieco wolniejsza będzie się mniej grzała, a to o tyle istotne, że niektóre średniej klasy tarcze zużywają się wyraźnie wolniej, kiedy ogranicza się ich temperaturę. O ile jednak tarcza jest mimo wszystko stosunkowo tania, o tyle sama bruzdownica kosztuje sporo, a silniki mogą pracować tylko przez określony czas, więc trzeba znaleźć kompromis, jeśli chodzi o prędkości obrotowe.

Podłączenie odkurzacza: należałoby to w zasadzie uznać za niezbędne. Oczywiście, bruzdownica bez odkurzacza będzie wycinała dokładnie takie same otwory, jednak praca tego urządzenia oznacza zawsze powstanie olbrzymich ilości drobnego pyłu i usuwanie na bieżąco nawet jego części jest niezwykle pożądane. Już w bruzdownicach średniej klasy przyłącze odkurzacza jest rozwiązaniem stosowanym standardowo.

Cena: najtańsze bruzdownice kosztują między 200 a 300 złotych. Są wyposażone w małe i nieprzesadnie trwałe silniki, sprawdzają się w prowadzonych na własną rękę pracach remontowych na niewielką skalę. Już jednak bruzdownica Bosch czy bruzdownica Makita kosztują parę razy więcej. Za tę cenę dostaje się urządzenie trwalsze, bardziej uniwersalne i pewniejsze, jednak w celu wycięcia kilku otworów nie musi się ten zakup opłacać.

Zawartość zestawu: zwykle bruzdownica jest już sprzedawana z tarczą tnącą. Dobrze jest jednak poszukać takiego zestawu, w którym znajdzie się nie jedna, ale przynajmniej dwie lub trzy tarcze i od razu wykonane z naprawdę dobrych materiałów, ponieważ te najtańsze nie dają sobie rady nawet z krótkimi bruzdami.

Dlaczego warto celować w średnią półkę?

Można oczywiście kupić bruzdownicę w najniższej cenie, zwykle jednak rozsądniej jest celować w nieco droższe narzędzia. Warto bowiem zdać sobie sprawę, że stawką jest nie tylko szybkość pracy, ale także bezpieczeństwo. Nie ma ryzyka, że najtańsza bruzdownica się zwyczajnie rozpadnie, ale usterka narzędzia pracującego z dużą energią w twardym materiale zawsze stwarza dodatkowe zagrożenie, szczególnie jeśli założona jest niewłaściwa lub kiepskiej jakości tarcza.

Co zaś tyczy się samych tarcz, tutaj średnia półka to za mało. Nawet mając do wykonania krótkie nacięcie w stosunkowo miękkim betonie, lepiej kupić jak najlepszą tarczę. Dlaczego? Dlatego, że wówczas prace będą posuwały się szybciej, otwory będą równiejsze i bardziej precyzyjne, a sama tarcza, jeśli nie nie zużyje, może się przydać również w przyszłości. Dlatego na zakupie bruzdownicy nie należy oszczędzać, ale lepiej mieć średnie narzędzie z doskonałą tarczą niż potężną bruzdownicę z tarczą za trzy złote.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.