Udostępnij
Skomentuj

Bruzdownica do drewna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Bruzdownica do drewna nie musi być technicznym cudem świata, jednak do częstszej pracy zdecydowanie przyda się dobrej jakości sprzęt. Podstawę zawsze będzie stanowił wybór narzędzi zależnie od szerokości i głębokości planowanych bruzd, ale na tym sztuka wyboru dopiero się rozpoczyna.

Jaka bruzdownica do drewna: kryteria znane i zaskakujące

Bruzdownicę do drewna wybiera się tak samo, jak wszystkie inne narzędzia tego typu: porównując przede wszystkim parametry techniczne, a w mniejszym stopniu markę i cenę. Te są oczywiście ważne, ale nie mogą przesądzać o odrzuceniu pozostałych kryteriów.

Moc. Ponieważ drewno nie jest przesadnie twarde, teoretycznie bruzdownicę można wybrać z gamy słabszych urządzeń. Czy jednak na pewno? Samo drewno nie jest twarde jak beton, dla są gatunki twardsze, które po odpowiedniej obróbce stawiają jeszcze większe wymagania. Podstawą działania będzie oczywiście dobrze dobrana tarcza, ale bez odpowiedniej mocy nie może być mowy o wykonaniu równej bruzdy. Nie trzeba więc szukać od razu najmocniejszej bruzdownicy, ale i te najsłabsze należy potraktować z pewną dozą nieufności.

Prędkość obrotowa. Bruzdownica do drewna nie powinna, a czasem wręcz nie może pracować ze zbyt dużą prędkością. Wolniejsze wykonywanie bruzd jest co prawda uciążliwe, ale nie pozostawia śladów wokół wykonanego otworu. Znów jednak, jeśli obrabiane będą miękkie gatunki drewna, to można pracować z większą prędkością, natomiast im twardszy materiał, tym wolniej powinna wirować tarcza.

Ergonomiczny chwyt. Bruzdownice nigdy nie są szczególnie wygodnymi narzędziami, ważą też sporo, a praca nimi wymaga pewnej krzepy, dlatego tak ważne jest, aby konstrukcja urządzenia umożliwiała pewny chwyt w każdych warunkach i jak najłatwiejsze prowadzenie narzędzia. Po części z ergonomią też związany jest wymóg możliwości podłączenia odkurzacza. Do samego wykonania bruzdy nie jest on niezbędny, ale praca wśród rozpędzonych wiórów też przyjemna nie jest, więc odkurzacz znacząco ułatwi wykonanie zadania.

System miękkiego startu. Raz, że pomaga chronić silnik, ponieważ silniki elektryczne wkręcane od razu na najwyższe obroty szybciej się zużywają, a dwa, że miękki start pozwala delikatniej zacząć pracę. Dzięki temu bruzdownica zaczyna linię ładniej i równiej. Z podobnych powodów warto poszukać bruzdownic wyposażonych w elektroniczne systemy stabilizacji pracy i ochrony przed przeciążeniami – chronią one silnik maszyny, a przy okazji znacząco podnoszą komfort pracy.

Łatwa obsługa. Z jednej strony dobrym pomysłem jest zakup bruzdownicy do drewna wyposażonej w rozbudowane systemy ochronne, zbudowanej zgodnie z najnowszymi standardami i maksymalnie uniwersalnej. Z drugiej jednak strony, podstawą wygodnej i sprawnej pracy jest łatwa, intuicyjna obsługa. Wszystkie dodatkowe funkcje muszą być więc w czytelny sposób wydzielone, a ochrona powinna działać zupełnie niezależnie od ustawień bruzdownicy, żeby okazji do popełnienia błędów przy używaniu sprzętu było jak najmniej.

Ile trzeba zapłacić za bruzdownicę do drewna?

Najtańsze bruzdownice, które poradzą sobie z drewnem większości gatunków, kosztują około 300 złotych. Podobnie jednak jak w przypadku innych elektronarzędzi, propozycje otwierające stawkę zwykle mają sporo minusów. To nie znaczy, że są to narzędzia bezużyteczne, ale są raczej delikatne i przeznaczone typowo do użytku amatorskiego. Lepiej dołożyć drugie tyle i kupić sprzęt na lata, w którym jedynym zmartwieniem będą zużywające się tarcze.

Do zastosowań profesjonalnych oczywiście trzeba wejść o rząd wielkości wyżej, zależnie od dokładnie określonych potrzeb. W każdym jednak przypadku warto kupić bruzdownicę trochę „na zapas” – z nieco większą mocą, niż jest na chwilę obecną potrzebna, być może też wyposażoną w udogodnienia, które na razie nie są szczególnie potrzebne. Po prostu narzędzia trochę lepsze są już niewiele droższe od tych średnich, a te dodatkowe funkcje mogą się kiedyś przydać i nie warto z nich rezygnować, nie mając pewności, że nigdy nie będą potrzebne. Koniec końców na dobrą jakościowo bruzdownicę trzeba wygospodarować 600-800 złotych, mimo że niektóre tańsze też zdają egzamin.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)