Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/bruzdownica-do-scian-jak-wybrac-jaka-najlepsza/10459/ 2018-09-06 13:32:56.000000

Bruzdownica do ścian - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Bruzdownica do ścian pozwala szybko i przy minimum wysiłku wykonać równe szczeliny instalacyjne oraz dylatacje. Jest to jednak dość złożone urządzenie i wybór właściwego narzędzia wymaga uwzględnienia kilku istotnych czynników.

Bruzdownica do ścian: co to jest?

Bruzdownica to – mówiąc w pewnym uproszczeniu – skrzyżowanie piły i szlifierki kątowej, ale w jeszcze większej skali. Narzędzie to składa się z dużych tarcz tnących oraz stosunkowo dużej podstawy, która ułatwia prowadzenie po powierzchni ściany. Napędzana silnikiem elektrycznym o sporej mocy i wyposażona w dobrze dobraną tarczę może wykonać szerokie i głębokie bruzdy w drewnie konstrukcyjnym, cegłach, pustakach, prefabrykatach betonowych i praktycznie dowolnym innym materiale budowlanym. W wykonanych bruzdach umieszcza się później przewody elektryczne lub inne elementy instalacji.

Kryteria oceny bruzdownicy

Ocena bruzdownicy nie jest wcale prosta i kryteriów, które należy weryfikować przed zakupem, jest całkiem sporo.

Wielkość tarcz. Każda bruzdownica konstrukcyjnie ogranicza wielkość tarcz, jakich można użyć. Teoretycznie w niektórych przypadkach można posłużyć się mniejszymi niż zalecane, ale jest to niezgodne z instrukcjami obsługi i zasadami BHP. Większej tarczy za to fizycznie nie uda się umieścić w osłonie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku bruzdownic ważna jest nie tylko głębokość żłobienia, ale i jego szerokość, która może być różna w przypadku kolejnych narzędzi.

Moc. Aby rozpędzić tarczę i pozwolić jej na żłobienie na przykład betonu, bruzdownica musi mieć naprawdę sporą moc. Silniki często mają prawie po 2 kW, ale nawet wtedy w przypadku niektórych mieszanek betonowych wycinanie bruzd idzie jak po grudzie. Dlatego silnik zawsze warto dobrać trochę na wyrost – nie musi on wcale używać swojej pełnej mocy, ale dobrze jest mieć sprzęt, który w razie potrzeby będzie można wykorzystać również do trudniejszych zadań.

Ergonomia. Prowadzenie bruzdownicy jest tak proste, jak to tylko możliwe, ale to nie znaczy, że w ogóle jest banalne. Nie. Aby żłobienia wykonywać równo, trzeba mieć już pewne doświadczenie, ale ważne jest również, aby można było w wygodny sposób chwycić bruzdownice i utrzymać ją na zadanym kierunku. Dlatego tak ważna jest ergonomiczna budowa narzędzia.

Mocowanie odkurzacza. Obok cyklinowania to właśnie bruzdowanie powoduje najsilniejsze zapylenie, dlatego zakup bruzdownicy z miejscem podłączenia odkurzacza nigdy nie jest złym pomysłem. Tańsze modele niestety nie dają takiej możliwości, natomiast w tych ze średniej i wyższej półki podpinanie odkurzacza jest już standardem.

Warto też pamiętać o takich cechach jak miękki start oszczędzający silnik czy różnego rodzaju mechanizmy stabilizacji pracy. Mogą one przedłużyć okres eksploatacyjny, ale przede wszystkim podnoszą komfort pracy.

Jaka bruzdownica do ścian najlepsza? Jak ją poznać?

Bruzdownice to narzędzia, które muszą być naprawdę solidne i bezpieczne. Dlatego w przedbiegach odpadają te, które noszą na sobie logo marek typowo hobbystycznych. Niewykluczone, że takimi narzędziami uda się wyżłobić kawałek drewna, a może nawet betonu, jednak zwykle silnik dostanie na tym mocno w kość i powtórzenie tego wyczynu będzie już niemożliwe. To jednak nie znaczy, że jedyne rozsądne opcje to od razu Makita albo Hilti. Są jeszcze marki z segmentu półprofesjonalnego. Ich sprzęt nie da sobie rady w trudnych warunkach i przy ciągłej eksploatacji, ale to remontów w domu nada się idealnie i przy tym jego zakup nie obciąży domowego budżetu.

Jakość bruzdownicy łatwo też poznać zaraz po uruchomieniu i przyłożeniu do ściany: narzędzie musi pracować równo, bez szarpnięć, bez kołysania i bez przeraźliwego wycia silnika. Co prawda w czasie wycinania bruzd i tak warto skorzystać z ochronników słuchu, jednak sam mechanizm bruzdownicy nie powinien być głośniejszy niż w dobrej jakości pile, szlifierce albo wiertarce.

Przy wyborze bruzdownicy warto też od razu poświęcić chwilę na dobór tarcz. Inne będą nadawały się do żłobienia w drewnie, inne do betonu, inne do cegieł. Tutaj możliwości jest wiele, ale na szczęście nawet w marketach budowlanych można kupić dobre tarcze do praktycznie każdego materiału.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni