Udostępnij
Skomentuj

Butelka do nasączania – jak wybrać? Czy warto?

Nasączanie ciast i tortów bywa niezbędne. Przydatnym gadżetem do działań tego typu jest butelka do nasączania. Jak wybrać butelkę tego typu? Czy warto ją kupić?

Butelka do nasączania – do czego może się przydać?

Butelka do nasączania to specyficzny rodzaj butelki na wodę lub inny płyn, który ma posłużyć do nasączania. Sama butelka jest, raczej, niezbyt duża i może być wyposażona w podziałkę z miarką. Tym, co decyduje o jej przydatności podczas nasączania jest nakrętka, która nie jest pełna, jak w zwykłej butelce, ale posiada wiele drobnych otworków. To sprawia, że po przechyleniu butelki, jej zawartość wydobywa się z niej delikatnymi strużkami. Butelka do nasączania może przydać się do:

  • Nasączania biszkoptów – biszkopty bywają suche i jeśli nie mają być przekładane wilgotną masą, warto rozważyć ich nasączenie. Butelka do nasączania doskonale sprawdza się w tej roli, a jej użycie do tego działania jest o wiele wygodniejsze niż posługiwanie się łyżeczką lub pędzelkiem – nasączanie przebiega szybko i jest równomierne. W jaki sposób nasączyć biszkopt? Gdy jest już ostudzony i przygotowany (na przykład przecięty) należy nasączać go równomiernie i bardzo delikatnie. Ciasto nie powinno ociekać wodą, ale powinno być delikatnie wilgotne w dotyku.
  • Nasączania tortów i ciast wielowarstwowych – torty, pierniki i inne ciasta wielowarstwowe także mogą wymagać nasączania, by były miększe i bardziej smakowite.
  • Polewania mięs lub innych produktów spożywczych wodą, sokiem lub dressingiem – butelka do nasączania może przydać się także do wytrawnych potraw. Z jej pomocą można polać wodą lub bulionem pieczone mięso lub inne produkty spożywcze. Butelką do nasączania można nawet dozować dressing do sałatek.

Jak wybrać butelką do nasączania?

Oferta butelek do nasączania nie jest przesadnie szeroka, ale i tak można w niej znaleźć sporo różnych butelek, które mogą się pomiędzy sobą różnić. By wybrać odpowiednią butelką do nasączania, która spełni oczekiwania nabywcy, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • Pojemność – to kluczowa kwestia przy zakupie butelek do nasączania. W zależności od tego, czy szuka się butelki do sporadycznego użytku, czy butelki do gastronomii, warto wybrać model o adekwatnej pojemności.
  • Kształt – większość butelek do nasączania to dość wąskie i niewielkie buteleczki. Jeśli z ich pomocą zamierzamy dozować także słone płyny, marynaty i dressingi, warto wybrać egzemplarz o szerszej średnicy, co ułatwi mycie butelki. Jeśli zaś butelka będzie użytkowana wyłącznie do wypieków i nasączania ich wodą, to kształt nie ma tak dużego znaczenia.
  • Miarka – to bardzo wygodne rozwiązanie, gdy na butelce znajduje się podziałka, która umożliwia kontrolowanie zużycia płynu.
  • Marka – butelki do nasączania są obecne w ofercie wielu producentów. Warto wybierać produkty znanych marek, gdyż ich jakość bywa wyższa.
  • Cena – butelki do nasączania nie są drogie, ale i tak warto spojrzeć na ceny różnych modeli i wybrać korzystne rozwiązanie.

Czy warto kupić butelkę do nasączania?

Butelka do nasączania to niewielki wydatek i nieduży przedmiot. Nie zajmie wiele miejsca w szafce, ale i tak niektórym wydaje się zbędna. Jeśli jednak zdarza się nam robić ciasta, torty i biszkopty, to warto kupić butelkę tego typu – jest niezwykle wygodna w użytkowaniu i umożliwia równomierne nasączenie ciasta.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)