Udostępnij
Skomentuj

Ciemne meble do salonu - jakie wybrać? Jak urządzić nowoczesny salon?

Kolor ścian do ciemnych mebli należy dobierać rozważnie. To od niego zależy ostateczny charakter wnętrza.

Magazyny wnętrzarskie są pełne inspiracji, w których motywem przewodnim są jasne, pastelowe barwy. W takich kolorach szukamy harmonii, spokoju, wyciszenia.

Polecane ciemne fotele do salonu

Nowoczesność to jednak nie tylko jasne barwy. Ciemne meble w salonie mogą występować nie tylko w klasycznej odsłonie, ale także w nowoczesnym wydaniu. Salon z ciemnymi meblami może kojarzyć nam się z elegancją, szykiem i klasą. Pomimo tego wykorzystanie statecznych barw może nadać wnętrzu nowoczesnego, przytulnego charakteru. Podpowiadamy, jaki kolor mebli do ciemnej podłogi wybrać oraz jak wykorzystać ciemne kolory w nowoczesnym salonie.

Czy ciemne meble w salonie są praktyczne?

Niektórzy świadomie nie decydują się na ciemne meble w salonie, w obawie o ich odpowiednie utrzymanie. Współcześnie jednak mamy do dyspozycji wiele środków pielęgnacyjnych, które ułatwią czyszczenie sprzętów, także takich jak meble czarny połysk.

Warto wiedzieć!

Wszystkie meble wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji. Ciemne meble w salonie powinny być czyszczone odpowiednimi środkami w formie olejku, mleczka lub preparatu w aerozolu. Wybór odpowiedniego środka jest uzależniony od tego, z czego zostały wykonane sprzęty (np. lakierowane, pokryte politurą lub okleiną).

Urządzenie praktycznego salonu wymaga odpowiedniego doboru sprzętów, które mają znaleźć się w pomieszczeniu. Stoliki kawowe do salonu, fotel wiszący, kanapa, półka RTV to niezbędniki w każdym pokoju dziennym. Warto przemyśleć ustawienie mebli. Dla przykładu funkcjonalnym rozwiązaniem jest ustawienie kanapy naprzeciwko telewizora, foteli zaś przy kominku.

Stolik Ritta Xl

Jaki kolor ścian do ciemnych mebli?

Kolor ścian do ciemnych mebli powinien być odpowiednio dobrany, aby nie przytłoczyć pomieszczenia. Ciemne sprzęty mogą wydawać się masywne, dlatego też przestronny pokój dzienny to idealne miejsce na taką aranżację. W dużych przestrzeniach można zdecydować się na intensywne barwy bez obawy o efekt przytłoczenia, np. fiolety czy burgundy. Tak urządzony salon nabierze klasy i charakteru. Nieco innym rozwiązaniem jest pomalowanie wyłącznie jednej ściany ciemniejszym, mocniejszym kolorem. W ten sposób uzyskamy łagodniejszy efekt.

Zarówno meble dąb sonoma, jak i ciemne sprzęty doskonale prezentują się w towarzystwie jasnych, neutralnych kolorów. Ściany mogą więc zostać pomalowane z wykorzystaniem beżu, delikatnych szarości, pastelowych barw. Tak urządzone pomieszczenie nabierze lekkości. Równie inspirującym zestawieniem jest ciemna podłoga, jasne meble i jasne ściany.

Jak ożywić ciemne wnętrze?

Salon w stylu industrialnym czy nowoczesnym z ciemnymi meblami w roli głównej może wydać się nieco przytłaczający. Oto kilka sposobów na to, jak ożywić ciemne wnętrze.

  • Wbudowane oprawy oświetleniowe na suficie mogą rozjaśnić całe pomieszczenie, nie mecząc wzroku. Warto pomyśleć o przełącznikach, które umożliwiają ustawienie poziomu natężenia emitowanego światła.
  • Ciemne elementy w pomieszczeniu można połączyć z jaśniejszymi akcentami. Dla przykładu stoliki kawowe do salonu z ciemnymi nogami i jasnymi blatami.
  • Kolor ścian do ciemnych mebli w przypadku niewielkich przestrzeni należy dobrać rozważnie. Najlepiej postawić na barwy jasne, ożywiające pomieszczenie.
  • Salon z ciemnymi meblami, aby nie przytłaczać, powinien być odpowiednio oświetlony. Ważne są zarówno naturalne źródła światła (np. duże okno), jak i sztuczne (np. kilka lamp wiszących i stojących).
  • Meble czarny połysk doskonale współgrają z białymi i beżowymi ścianami. Zbyt ciemny kolor ścian w połączeniu z takimi sprzętami może przytłoczyć, nadając wnętrzu charakter jaskini.
  • Ciemna podłoga, jasne meble, jasny kolor ścian - to najlepsze połączenie dla niewielkich pokoi, w których chcemy wprowadzić ciemniejsze elementy.
  • Jaki wybrać stół do salonu? Jeżeli salon pełni także funkcję jadalni, możemy zdecydować się na stół z ciemnymi nogami oraz jasnym blatem. Taki zabieg pomoże ożywić wnętrze.

Jaki fotel wybrać - skórzany czy tapicerowany?

Salon w stylu industrialnym, nowoczesnym lub też klasycznym nie może obyć się bez odpowiednich miejsc do wypoczynku. Może być to kanapa, wygodny fotel lub fotel wiszący, czyli ostatni trend wnętrzarski. Kanapy i fotele mogą być skórzane lub tapicerowane. Wybór materiału, z którego zostały wykonane, uzależniony jest od indywidualnych preferencji domowników. Z reguły modele skórzane są nieco droższe, lecz łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Fotele tapicerowane dają zaś większą swobodę aranżacyjną, dzięki mnogości kolorów oraz faktury materiału.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)