Udostępnij
Skomentuj

Czujnik czadu i gazu - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Czujniki czadu to jedyne skuteczne urządzenie, dzięki któremu można uniknąć sytuacji zaczadzenia. Ryzyko zatrucia jest bardzo duże, wiele domów oraz mieszkań w dużych miastach korzysta z ogrzewania gazowego, kominków lub z pieców oraz gazowych podgrzewaczy do wody.

W każdej sytuacji, kiedy poziom tlenu w pomieszczeniu nieznacznie spada, rośnie ryzyko, jakim jest zaczadzenie. Każdego roku w Polsce w wyniku zaczadzenia umiera lub ulega poważnym obrażeniom blisko 4500 osób. Dzięki czujnikowi ryzyko to spada praktycznie do zera. Bardzo często w sieci można znaleźć pytania na forach internetowych:

  • Czujnik czadu i gazu, jaki polecacie?
  • Jaki czujnik czadu i gazu kupić?
  • Jaki dobry sprawdzony czujnik czadu i gazu?

Pytania te świadczą o tym, że jest to bardzo istotna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę w celu zadbania o swoje zdrowie, a nawet życie.

Czujnik czadu i gazu – ranking ma znaczenie?

Głównym elementem czujnika jest sensor chemiczny lub elektrochemiczny. Zawiera on w sobie substancję, która reaguje z tlenkiem węgla (zawartym w powietrzu). Znajdujący się w urządzeniu mikroprocesor analizuje zachodzące reakcje i określa na ich podstawie stężenie czadu w powietrzu. Istotnym elementem czujnika jest również głośnik. To on sygnalizuje sytuację zagrażającą życiu – bardzo często jest również połączony z sygnalizatorem świetlnym. Jaki czujnik gazu i czadu jest zatem najlepszy? Modeli na rynku jest bardzo dużo, część z nich posiada dodatkowe zabezpieczenie, które na bieżąco informuje domowników o zagrożeniu czy problemach eksploatacyjnych (np. wynikających z braku zasilania). W zależności od wybranego modelu czujnik działa od 2 do 5 lat. Po tym okresie sensor należy wymienić na nowy. W sieci można znaleźć wiele rankingów, które uwzględniają bezawaryjność urządzenia, poziom głośności czy dodatkowe opcje jak wspomniana wcześniej sygnalizacja świetlna. Według takiego rankingu można wybrać odpowiednie urządzenie – zwłaszcza w przypadku kiedy wcześniej użytkownik nie miał żadnej wiedzy w tym temacie.

Czujnik czadu czy gazu – gdzie najlepiej go zamontować?

Informacje dotyczące montażu czujnika znajdują się w każdym zestawie. Bardzo wiele zależy od samego urządzenia, dlatego konieczne jest stosowanie się do instrukcji montażu. Nigdy jednak nie należy umieszczać czujnika w sąsiedztwie miejsc, w których stężenie CO może znacząco wzrastać – np. przy paleniskach kominków. Czujników nie należy również montować przy podłodze lub tuż pod sufitem. Wybrane miejsce powinno być osłonięte od przeciągów, jednak z zagwarantowaną cyrkulacją powietrza.

Niezależnie od tego, czy kupujemy czujnik czadu i gazu 2w1 na baterie, czy zasilany kablem, powinien on być zamontowany w pomieszczeniach, w których znajdują się newralgiczne miejsca – np. kominek lub piecyk. Istotne jest, aby podwyższone stężenie CO wykryć jak najszybciej. Należy również pamiętać, że czad może pojawiać się również w otoczeniu uznawanych za bardzo bezpieczne biokominków, które zasilane są bioetanolem. Czujniki mogą być również skutecznie montowane w otoczeniu kuchenki gazowej oraz butli – tutaj ryzyko pojawienia się czadu jest stosunkowo mniejsze niż w kominku, jednak warto i te miejsca odpowiednio zabezpieczyć. Czujnik czadu i gazu na baterie jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do modelu zasilanego kablem zyskujemy swobodę w jego montażu. Nie ogranicza nas bowiem sieć elektryczna. Urządzenie na baterie może być skutecznie zamontowane na kołkach na ścianie lub ustawione na półce, lub szafce. Takie modele bardzo często nazywane są także czujnikiem czadu i gazu bezprzewodowym.

Czujnik czadu i gazu z atestem czy bez atestu?

Brak atestu to brak odpowiednich wyników, które mogą być zafałszowane. Czujnik czadu i gazu z atestem nie jest dużym wydatkiem – jego cena to koszt kilkudziesięciu złotych. Nie warto oszczędzać kwoty rzędu 10-20 złotych i decydować się na tanie podróbki, które mogą narażać nasze życie. Szczególnie polecane są czujniki czadu i gazu Honeywall, Gazex i Kidde – warto rozważyć zakup właśnie tych modeli.

Czujnik czadu i gazu 2w1 – większe bezpieczeństwo

Istnieje możliwość zakupienia samego czujnika czadu, jednak posiadając instalację gazową, zaleca się modele 2w1 – do wykrywania czadu i gazu. Ulatniający się z instalacji gaz, nie stanowi tak dużego zagrożenia zatrucia, jednak może doprowadzić do wybuchu. Koszt czujnika typu 2w1 jest nieznacznie wyższy, jednak zdecydowanie zwiększa się poziom bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo jest w tym przypadku najważniejsze.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)