Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać laptop z dobrym dźwiękiem? Jaki najlepszy?

Doradzamy, na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu laptopa z dobrymi głośnikami stereo.

Może się wydawać, że kupno laptopa, który zapewni wrażenia dźwiękowe na zadowalającym poziomie nie jest realne. A jednak. Producenci coraz częściej przykładają wagę także do tego aspektu, szczególnie w przypadku laptopów multimedialnych oraz dla graczy. Dzięki temu na rynku powstają perełki, a sam laptop może okazać się świetnym mobilnym sprzętem do słuchania muzyki.

Polecane laptopy

Chcąc mieć pewność, że producent zainwestował w lepszy dźwięk, warto poszukać w specyfikacji nazw profesjonalnych firm zajmujących się produkcją sprzętu audio. Każdy producent współpracuje najczęściej z inną firmą:

  • Asus - w multimedialnych i jednocześnie muzycznych laptopach Asusa (oznaczonych literą N) można znaleźć system audio projektowany razem z duńską firmą Bang & Olufsen ICEpower. Jednym z przykładów bardzo dobrze brzmiących notebooków jest starszy już model Asus NX90JQ.
  • Toshiba – tu z kolei najlepsze głośniki montowane są w laptopach gamingowych. System audio powstaje w wyniku współpracy z firmą Dynaudio lub też Harman Kardon.
  • Dell – seria Alienware przeznaczona dla graczy doczekała się kooperacji z firmą Klipsch, dzięki czemu w laptopach można znaleźć głośniki wysokiej jakości.
  • HP – specjalna edycja HP Envy Beats Edition pozwala cieszyć się wyjątkowo dobrym dźwiękiem. Producent nie skupił się tylko na głośnikach, ale także dodatkowych funkcjach, które potęgują ostateczny, pozytywny efekt.

Jaka karta dźwiękowa w laptopie?

Aby wybrać laptop z dobrym dźwiękiem warto zwrócić uwagę, jaką posiada kartę dźwiękową (muzyczną). Jest ich trzy rodzaje:

  • karta muzyczna zintegrowana – jest ona najczęściej stosowana w laptopach do niezbyt dynamicznego użytku domowego i biurowego. Posiadają dość podstawowe parametry techniczne, lecz są pozbawione wielu technologii, które zapewniają dobrą jakość dźwięku. To sprawia, że laptopy z kartą zintegrowaną nie będą się nadawać w wypadku większych wymagań dźwiękowych
  • karta muzyczna dedykowana – mają lepsze parametry techniczne niż karty zintegrowane,a także lepszą implementację przydatnych technologii,
  • karta muzyczna zewnętrzna  – niewiele laptopów może pochwalić się jej obecnością. Najczęściej jest to urządzenie zewnętrzne montowane do laptopa za pomocą kabla USB. W zależności od modelu, są to mniej lub bardziej rozbudowane sprzęty, które pozwalają znacznie zwiększyć jakość generowanego dźwięku.

Oprócz rodzaju karty warto przyjrzeć się innym parametrom technicznym, które będą decydować o jakości dźwięku:

  • System dźwięku – najczęściej są to 2.0, 5.1 oraz 7.1. Te cyfry oznaczają, ile maksymalnie głośników będziemy w stanie podłączyć do karty dźwiękowej.  Wybierając sprzęt, warto więc zastanowić się, jak duży będzie nasz zestaw, gdyż przy zakupie karty 5.1, gdy używamy tylko 2 głośników, zakup aż tak rozbudowanego systemu nie będzie potrzebny.
  • Pasmo przenoszenia – opisuje ono częstotliwość dźwięków, jakie karta muzyczna jest w stanie obsłużyć . Dolna granica wskazuje dźwięki niskie, natomiast górna wysokie. W wypadku, kiedy zależy nam na dobrym dźwięku wartość pierwszego pasma powinna być jak najmniejsza. Zintegrowane karty mają wartości parametru pasma mocno ograniczone, dlatego też jakość dźwięku jest na niskim poziomie
  • Częstotliwość próbkowania – opisuje liczbę próbek na sekundę, jaką używa karta podczas konwersji sygnału analogowego na cyfrowy. Im wartość jest większa, tym lepiej. Dobrej jakości karty wyróżniają się częstotliwością próbkowania powyżej 150 kHz.
  • Głębia bitowa – Określa ona liczbę bitów używanych do opisu próbek. Wartość bitowa powinna być jak największa, ponieważ umożliwi to zredukować ewentualne szumy. Dobra głębia powinna wynosić 24 bity.
  • Zakres dynamiczny –  to różnica między dźwiękiem najcichszym a najgłośniejszym. Zakres ten jest mocno uzależniony od zastosowanego przetwornika. Dobrej jakości karty charakteryzują się zakresem dynamicznym na poziomie 90-100 dB.
  • Szumy – ten parametr określa się na dwa sposoby. Można go określić przez poziom szumów (noise level), który powinien mieć jak najmniejszą wartość.Drugi sposób określenia szumów to stosunek sygnału do szumu. Mamy do czynienia wtedy z sygnałem SNR, który w przeciwieństwie to parametru noise level, powinien być jak najwyższy. Wartość 100 dB lub więcej świadczy o dobrej jakości karcie dźwiękowej.

Co wpływa na jakość dźwięku w laptopie?

Ilość głośników

W większości notebooków, producenci montują 2 głośniki, czasem dodając do zestawu subwoofer. Ilość głośników determinuje maksymalną głośność dźwięku, co przekłada się na lepsze wrażenia podczas słuchania muzyki czy oglądania filmów.

Rozmieszczenie głośników

W przypadku laptopów ma niebagatelne znaczenie. Źle rozmieszczone głośniki, choćby u spodu notebooka, będą tłumić dźwięk. Najlepszym rozwiązaniem, który pozwala zachwycać się wysoką jakością dźwięku jest umieszczenie głośników po bokach matrycy.

Głośnik niskotonowy

Nie każdy laptop z dobrymi głośnikami i nadającym się do słuchania muzyki czy oglądania filmów jest wyposażony w subwoofer. Nie jest to rozwiązanie obowiązkowe, jednak pozwala uzyskać bas na wysokim poziomie.

Dodatkowe funkcje

Aby dźwięk brzmiał jeszcze lepiej, producenci dokładają algorytmy i specjalne funkcje poprawiające brzmienie:

  • system wzmocnienia basów – można go, zależnie od rodzaju słuchanej muzyki, włączyć bądź wyłączyć za pomocą skrótów klawiaturowych.
  • autorskie rozwiązania poprawiające barwę dźwięku – każdy producentów systemów audio stosuje własne algorytmy, dzięki którym dźwięk ma brzmieć jeszcze lepiej.

Głośniki do laptopa – dla kogo?

Czy warto?

Często jakość dźwięku w laptopie nie jest na dobrym poziomie. Winą najczęściej jest słaba karta dźwiękowa oraz same głośniki, które nie wydobywają pełnego, zadowalającego dźwięku. Ze względu na minimalizację sprzętu elektronicznego, laptopy są coraz mniejsze i występują w formie notebooków. Ciągłe starania o to, aby laptop był jak najmniejszy i najlżejszy sprawia, że w sprzęcie nie ma miejsca na dobre przetworniki. Dla większości producentów kwestia dźwiękowa nie jest najważniejsza, lecz takie parametry jak pamięć wewnętrzna, obecność wydajnych podzespołów czy dobra grafika grają największą rolę. Kwestia dźwięku pozostaje więc niezbyt istotna.

Laptop jest z reguły urządzeniem przenośnym i pełniącym wiele funkcji. Dlatego też, aby zapewnić sobie dobrą jakość dźwięku warto zainwestować w głośniki zewnętrzne.

Warto się zastanowić, w jaki sposób najczęściej używamy laptop. W wypadku kiedy laptop jest użytkowany w domu lub tylko w stacjonarnym trybie wystarczy tylko trochę miejsca na biurku na głośniki. Natomiast, jeśli pracujemy z laptopem poza mieszkaniem warto zakupić głośniki mobilne, które są lekkie i bardzo wygodne w przenoszeniu. Mogą nam także z powodzeniem służyć w domu. Na plus zasługuje to, że nie muszą być podpięte do kabla, więc nie przeszkadzają nam w użytkowaniu i nie wymagają od użytkownika zapewnienia dodatkowej przestrzeni na biurku. W sprzedaży istnieją także miniaturowe głośniki do laptopa – to niewielkie głośniki wyposażone w klips montażowy, który można zamontować na konstrukcji laptopa. Producenci oferują także urządzenia wielofunkcyjne, które mają wbudowane głośniki np. podstawki pod laptopa z wbudowanymi głośnikami.

Jednak jeśli laptop służy nam tylko do prac biurowych, przeglądania internetu czy pisania dokumentów, nie warto kupować zewnętrznych głośników. To rozwiązanie jest dobre dla graczy, gdyż dobry dźwięk jest ważny podczas rozgrywek, a także dla kinomaniaków lubiących doskonałe wrażenia dźwiękowe.

Udostępnij
4,9
4 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

S.... po ścianie. Głośniki, Gang Olsena, ilość głośników. A obróbka jak była taka jest, symulator brzęczydełko Intela wsparty dziełem geniuszu Microsofta? Kurna, najtańszy komplet kostek Sound Blastera kosztuje 8 USD. A złącze w nowych laptopach przecież jest.
Specjalista Morele | 02:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.