Udostępnij
Skomentuj

Deszczownica do prysznica - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Deszczownice szturmem podbijają nasze łazienki, dostarczając wygody i komfortu w trakcie pryszniców i kąpieli. Nie zastanawiajmy się długo nad ich kupnem, bo naprawdę pozwolą nam spędzić niezapomniane i przyjemne chwile pełne relaksu. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jaka deszczownica sprawdzi się najlepiej do posiadanego przez nas prysznica.

Deszczownica: co to jest?

Technicznie rzecz ujmując, deszczownica jest słuchawką prysznicową, z tym że może być zamontowana także w inny sposób. Popularne są nowoczesne deszczownice sufitowe, które nie tylko minimalistycznie wyglądają, ale i zajmują mało miejsca. Czym się jeszcze różnią od zwykłych baterii prysznicowych? Brakiem regulacji strumienia wody i bardzo drobnymi otworami. Lecąca woda dosłownie przypomina deszcz – stąd i nazwa. Są cenione nie tylko ze względu na możliwość zapewnienia niesamowitych przeżyć pod prysznicem, ale i z powodu oszczędności wody.

Deszczownica natynkowa a podtynkowa

Co do zasady wyróżniamy te dwa typy deszczownic. Deszczownice natynkowe w całości znajdują się nad powierzchnią tynku, a więc na ścianie znajdą się:

  • bateria natryskowa,
  • przełącznik,
  • rączka natrysku,
  • drążek z ramieniem,
  • deszczownica.

Takie rozwiązanie jest najlepsze, jeśli mamy w łazience połączenie wanny z kabiną prysznicową. Często drążek umożliwia nam zmianę kąta nachylenia strumienia wody, dzięki czemu nie zalejemy podłogi. Wybierając konkretny model, zwróćmy uwagę na długość drążka i miejsce, w którym zostanie zamontowany. Deszczownica powinna znajdować się około 25 cm nad głową najwyższego domownika. To, jak wysoko zostanie umieszczona, jest więc rzeczą całkowicie indywidualną i zależy od nas samych. Deszczownica prysznicowa jest najbardziej funkcjonalna – zmieniamy jej wysokość, kąt nachylenia strumienia wody, a montaż nie powoduje konieczności wymiany całej armatury łącznie z baterią. Wystarczy jedynie zastąpić zwykłą słuchawkę.

Montaż deszczownicy podtynkowej jest już trudniejszym zadaniem, ponieważ powinien zostać wykonany jeszcze przed ukończeniem i wykafelkowaniem ścian. Cała instalacja znajduje się pod tynkiem, a jedynie sam natrysk znajduje się lekko nad powierzchnią. To ciekawe rozwiązanie pod kątem oszczędności miejsca i zapewnieniu wnętrzu odpowiedniego minimalizmu. Z drugiej strony w przypadku awarii konieczne jest kucie tynku, by dostać się do awaryjnego elementu. Do luksusowych łazienek stosuje się często deszczownice sufitowe do prysznica. Tego typu wyposażenie dobrze sprawdzi się do zabudowanych kabin, gdzie możliwość rozlania się wody na zewnątrz jest niewielkie. Jeśli prysznic jest niewielki, tą metodą możemy także zyskać sporo miejsca wewnątrz.

Jaka deszczownica jest najlepsza?

Poza aspektem samego montażu deszczownicy warto zastanowić się nad dodatkowymi funkcjonalnościami. Deszczownica z termostatem może być niezwykle przydatna, jeśli cierpimy w domu na dość duże zmiany temperatury wody w ciągu dnia. Innymi ciekawymi możliwościami są:

  • system przeciw osadom,
  • możliwość doboru strumienia,
  • natrysk kaskadowy.

Do wyboru mamy też wiele średnic czy wymiarów deszczownic. Zastanawiając się, jaka średnica będzie najlepsza, najlepiej przyjrzyjmy się dostępnej kabinie prysznicowej. Do otwartych i niewielkich kabin lepsze będą mniejsze modele. Nie bez znaczenia jest także aranżacja samego wnętrza – nie zawsze musimy wybierać wersje srebrne i chromowane. Bardzo gustowne są deszczownice czarne, które sprawdzą się w łazienkach nowoczesnych. Często mają nietypowy design, który dodatkowo podkreśla charakter wnętrza. Z kolei deszczownica biała może sprawdzić się nawet w klasycznych pomieszczeniach – nie zwraca na siebie uwagi i scala się z pozostałymi elementami ceramiki sanitarnej.

Deszczownica – jaka firma jest najlepsza?

Deszczownicę możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych – jeśli mówimy o samym natrysku. Za tyle samo dokupimy drążek. Szczególnie przy modelach podtynkowych warto wybierać cały zestaw jednego producenta – gwarantuje nam to szczelność całej instalacji. Godne polecenia deszczownice produkują firmy Handgrohe i Grohe. Sam natrysk o niewielkiej średnicy znajdziemy już za kilkaset złotych. Komplet wraz z baterią kosztuje około trzech tysięcy złotych. Otrzymujemy w zamian produkt dobrej jakości z systemem antykorozyjnym i wieloma ciekawymi funkcjonalnościami.

Deszczownica jest wyposażeniem, które trzeba wybrać rozsądnie - szczególnie wersje podtynkowe. Ich montaż jest bardziej skomplikowany niż zwykłych słuchawek prysznicowych. Są też znacznie droższe, choć warto skorzystać z wyjątkowej przyjemności, jaką dają ciepłe krople deszczu we własnej łazience.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)