Udostępnij
Skomentuj

Deszczownica natynkowa – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Deszczownica natynkowa, w przeciwieństwie do podtynkowej, jest prostsza w eksploatacji. W przypadku awarii wymiana uszkodzonych elementów jest o wiele łatwiejsza. Łatwiej także dostosować ją do obecnej aranżacji łazienki. Nie są konieczne żadne remonty czy kucie ścian. Ot, wystarczy kupić i zamontować, by cieszyć się niezrównanymi przeżyciami w czasie każdego prysznicu.

Deszczownica – co to jest?

Deszczownica natynkowa jest nieco inną formą zestawu prysznicowego. Największa różnica jest widoczna w kształcie i wielkości samej słuchawki. Jaka jest średnica samego natrysku? Wynosi od 21 do nawet 36 centymetrów. Znacznie więc przekracza rozmiary normalnej końcówki prysznicowej. Jest to spowodowane nieco innymi wymaganiami funkcjonalnymi, które są stawiane przed tym urządzeniem. Prysznic powinien wyglądać tak, jakby był brany w strugach deszczu. Stojąc pod takim natryskiem, jak największa powierzchnia naszego ciała powinna znajdować się pod spływającą wodą. Wybierając deszczownicę i to, jaka wielkość będzie optymalna do naszej łazienki, powinniśmy zwrócić uwagę na samą powierzchnię użytkową prysznica. Mała kabina w zestawieniu z dużym natryskiem może okazać się bardzo niewygodna w użyciu, a dodatkowo powodować zbytnie chlapanie wody na podłogę. Deszczownica natynkowa do wanny także powinna być niewielka – szczególnie jeśli nie mamy żadnego parawanu lub osłony chroniącej podłogę.

Deszczownica natynkowa – jaka wysokość?

Zastanawiając się, jak wysoko powinna znaleźć się słuchawka, możemy popełnić tylko jeden rodzaj błędu. Deszczownica powinna imitować naturalny, padający deszcz, a więc nigdy nie znajdzie się zbyt wysoko. Gorzej, jeśli zamontujemy ją zbyt nisko. Wtedy stracimy dość dużo funkcjonalności, a strumienie wody nie będą zapewniać takiej przyjemności, jak powinny. Słuchawka powinna znajdować się minimum 20 cm nad głową najwyższego domownika. Niektórzy producenci oferują natryski, które można przesuwać zarówno w pionie na specjalnym ramieniu, jak i zmieniać kąt ich nachylenia. To dość ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli indywidualnie dostosować wysokość do naszych potrzeb.

Montaż do istniejącej już armatury łazienkowej

Deszczownice natynkowe mają wiele zalet. W przypadku awarii nie musimy zrywać tynków, ale także w prosty sposób możemy domontować deszczownicę do istniejącej armatury. Do tego typu zastosowań służą modele prysznicowe, które są podłączane zamiast klasycznej słuchawki. Zapewniają największą mobilność, bo tak jak w przypadku klasycznych zestawów, znajdują się na zwieńczeniu elastycznego węża. Takie rozwiązanie jest też najpraktyczniejsze i najszybsze w montażu i może zająć nam jedynie kilka minut. Uchwyt deszczownicy może być także statyczny i być nieruchomą rurą znajdującą się na ścianie. Także można podłączyć ją do zwykłej baterii prysznicowej, natomiast trzeba zwrócić uwagę na ilość odbiorników. Najbardziej uniwersalne modele mają ich aż trzy:

  • do prysznica,
  • do wylewki wannowej,
  • do deszczownicy.

Mając tylko jedno wejście, będziemy musieli wybrać odbiornik, który ma być podłączony do ujęcia wody lub samodzielnie montować dwójnik czy trójnik. Z pewnością jednak są to metody o wiele szybsze niż montaż wersji podtynkowej. Zaoszczędzimy także pieniądze. Deszczownica natynkowa bez baterii jest o wiele tańsza.

Ciekawe funkcjonalności deszczownic natynkowych

Sama deszczownica ma zapewniać nam komfort i wygodę o wiele większe niż w przypadku zwykłych słuchawek prysznicowych. Nic więc dziwnego, że producenci prześcigają się w ciekawych pomysłach na urozmaicenie tego produktu, by stał się jeszcze bardziej funkcjonalny. Najbardziej przydatne cechy, które z pewnością znajdą zastosowanie w naszych łazienkach to:

  • termostat,
  • system odkamieniania i usuwania osadów od wody,
  • chromowane wykończenie zapewniające antykorozyjność,
  • regulowany uchwyt.

Deszczownica natynkowa z termostatem zapobiegnie niemiłym niespodziankom podczas nagłych zmian temperatury wody – chociażby wtedy, gdy inny domownik będzie korzystał z ujęcia wody w innym pomieszczeniu. Systemy chroniące przed osadzaniem się osadów z pewnością także będą przydatne. Pamiętajmy, że wyczyszczenie statycznej deszczownicy nie jest prostym zadaniem. Innymi, ciekawymi funkcjonalnościami jest możliwość zmiany natężenia strumienia wody czy połączenie z deszczownicą kaskadową.

Wygląd deszczownicy – czy zawsze musi być to chrom?

Najwięcej obaw dotyczących montażu deszczownicy mają osoby, które pragną jednolitego wystroju łazienki, a ten element po prostu nie będzie do niej pasował. Całe szczęście producenci postanowili wyjść naprzeciw tego typu klientom i oferują deszczownice w wielu barwach i kształtach – zarówno modele wyróżniające się, jak i bardziej stonowane czy niewidoczne. Deszczownica natynkowa czarna będzie doskonale pasować do wnętrz nowoczesnych, w których wzrok ma przyciągać nietypowy design armatury i ceramiki sanitarnej. Elegancka i ponadczasowa czerń deszczownicy będzie stanowić niezwykły kontrapunkt dla pozostałego wyposażenia wnętrza. Z kolei modele białe o wiele łatwiej ukryć. Nadają się także do łazienek o niewielkiej powierzchni. Nie wyróżniają się zbytnio i doskonale wkomponują się w biel brodzika czy wanny.

Deszczownice natynkowe – jaka firma jest najlepsza?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli deszczownic natynkowych w różnych cenach. Zależy ona głównie od tego, co ma znaleźć się w samym zestawie. Zwykła słuchawka prysznicowa to koszt kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeśli zaś chcemy kupić także uchwyt i baterię, może nas to kosztować nawet kilka tysięcy złotych. W przypadku deszczownic prysznicowych nie musimy wydawać na nie miliona monet – ich wymiana jest bardzo prosta i szybka. Chcąc posiadać w łazience produkt niezawodny, stylowy i funkcjonalny, musimy także odpowiednio za to zapłacić. Deszczownice natynkowe Grohe lub Hansgrohe to prawdziwe majstersztyki. Nie tylko pięknie wyglądają, ale i zapewnią bezawaryjność i wysoką jakość stosowania. Nieco tańsze rozwiązania, a prawie tak samo dobre oferuje Deante, którą to firmę także możemy polecić. Możemy u tych producentów zakupić cały komplet prysznicowy – łącznie ze słuchawką prysznicową, baterią, wężem elastycznym i uchwytem.

Deszczownice natynkowe to połączenie komfortu i wygody z wysoką funkcjonalnością. Każdy prysznic stanie się niezapomnianym przeżyciem, a dzięki bogatej ofercie modeli dostosujemy urządzenie do własnych potrzeb. Co najważniejsze – nie musimy podejmować decyzji o kupnie deszczownicy już na etapie rozpoczynania remontu łazienki. Deszczownica natynkowa charakteryzuje się prostym i szybkim montażem. Wystarczy często kilkadziesiąt minut, by móc cieszyć się niezrównaną przyjemnością pod prysznicem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)