Udostępnij
Skomentuj

Deszczownica sufitowa – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Deszczownica sufitowa jest ciekawym elementem, który znajdziemy w luksusowych łazienkach. Co to jest ta deszczownica? Technicznie jest niczym innym jak słuchawką prysznicową, z tą różnicą, że jest umieszczona na stałe na suficie w kabinie prysznicowej. Samo rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety. Największym minusem jest konieczność rozkuwania całej instalacji i zabudowy w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek awarii – deszczownice sufitowe są podtynkowe. Dlatego przed zakupem warto przeanalizować wiele urządzeń i wybrać to, które będzie sprawdzać się przez wiele lat i będzie niezawodne.

Deszczownica sufitowa – nie zastanawiaj się, jaka wysokość

Dość dużą zaletą deszczownic sufitowych jest brak konieczności zastanawiania się, jak wysoko powinny zostać zamontowane. Dzięki temu unikniemy ewentualnych przeróbek instalacji w przyszłości. Warto jednak przeanalizować, jaka wielkość natrysku będzie dla nas najlepsza. Do wyboru mamy wiele kształtów, w tym dwa najpopularniejsze – okrągłe i kwadratowe. Standardowe deszczownice sufitowe mają rozmiar 50x50 cm, dzięki czemu doskonale dopasowują się do panującego ciśnienia wody, zapewniając niesamowite wrażenia podczas każdego prysznica. Wiele jednak zależy od samej wielkości kabiny prysznicowej. Co do zasady, deszczownica nie powinna zajmować całej szerokości czy długości, by strumienie wody nie ściekały cały czas po ścianie i przegrodzie. Nawet najbardziej szczelna kabina może nie znieść takiego obciążenia, jeśli z natrysku będzie się korzystać kilka razy dziennie. Innym rozwiązaniem są deszczownice okrągłe. Jaka średnica będzie najlepsza? Taka, dzięki której będziemy w stanie znaleźć się całkowicie pod strugami wody. Standardowo używane są natryski o średnicy 20 lub 25 cm.

Deszczownica sufitowa – co powinien zawierać zestaw?

Montując deszczownicę sufitową po raz pierwszy, musimy być świadomi, że zakup musi obejmować znacznie więcej niż sam natrysk. W zestawie najczęściej znajdziemy:

  • baterię wannową,
  • elementy podtynkowe,
  • przyłącze kątowe,
  • zestaw natryskowy,
  • deszczownicę kwadratową lub okrągłą,
  • ramię sufitowe.

Ilość elementów zależy od konkretnego modelu deszczownicy. Jaka będzie najlepsza? Z pewnością uwagę musimy zwrócić na dodatkowe funkcjonalności. Każda część zestawu powinna być wykonana z materiału odpornego na korozje. Odpuśćmy więc sobie wszystkie tworzywa sztuczne i skupmy się chociażby na stali szlachetnej lub powłoce chromowanej. Nieocenione są także systemy zabezpieczające przed osadzaniem się wapienia i osadów twardej wody. Może się także sprawdzić deszczownica z termostatem, dzięki czemu unikniemy niemiłych, lodowanych lub wrzących pryszniców. Systemy oszczędzania wody pozwolą nam na ekologiczny tryb życia i spore oszczędności pieniężne.

Jaka deszczownica do danej aranżacji?

Najczęściej spotykamy się z deszczownicami w kolorze srebrnego chromu, który dobrze będzie wyglądać we wnętrzach nowoczesnych czy industrialnych. Chcąc mieć nietypowy, wyróżniający się element, możemy zdecydować się na inną gamę kolorystyczną. Deszczownica czarna także będzie wyglądać intrygująco w łazienkach nowoczesnych i minimalistycznych. Żeby stanowiła wyróżniający się kontrapunkt, wybierzmy natrysk na ramieniu. Do niewielkich wnętrz lepiej sprawdzą się jasne kolory, stąd i najlepsza będzie deszczownica biała. Nie będzie zwracać na siebie uwagi w pomieszczeniach klasycznych i elegancko wpasuje się kolorystycznie do pozostałych elementów ceramiki sanitarnej. Myśląc o łazience glamour, nie można nie wspomnieć o deszczownicy sufitowej LED. Podświetlenie znajdujące się na natrysku sprawi, że spływająca woda będzie mieniła się kolorami, a my doznamy nie tylko przyjemności wyjątkowego prysznica, ale i wizualne uniesienia. Z pewnością polecamy takie rozwiązanie do wnętrz nowoczesnych, glamour czy hi-tech.

Deszczownica – jaka firma będzie najlepsza?

Stale rosnąca popularność deszczownic sprawia, że pojawiają się one w ofertach coraz większej liczby producentów. Zestawy możemy kupić już za kilkaset złotych, a same natryski nawet za kilkanaście. Wybór tego typu produktów to dość duży błąd w przypadku deszczownic sufitowych. Pamiętajmy, że jakakolwiek awaria będzie skutkowała koniecznością kucia ściany i zdejmowania całej instalacji podtynkowej. Jeśli już planujemy zakup taki zakup, lepiej jest zaufać bardziej renomowanym markom, które niestety też sporo kosztują. Można z czystym sumieniem polecić deszczownice Grohe czy Hansgrohe. Jakość ich wykonania zapewni niezawodność przez wiele lat. Nieco tańszą ofertę ma firma Omnires, która także specjalizuje się w deszczownicach wysokiej jakości. Z pewnością jednak nie wybierajmy nieznanych producentów oferujących urządzenia w bardzo niskich cenach. Niestety jakość musi kosztować.

Deszczownica sufitowa jest wyposażeniem, które pozwoli nam zaznać niewiarygodnej przyjemności podczas każdego prysznica. Odpowiednio zamontowana i eksploatowana będzie zapewniać nam rozkosz przez wiele lat. Jeśli więc chcemy się przekonać, jak wygląda kąpanie się w strugach deszczu, z pewnością musimy przemyśleć zakup deszczownicy sufitowej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)