Udostępnij
Skomentuj

Doniczki na balustradę – jakie są najlepsze? Jak wybrać i zamontować doniczki balustradowe?

Doniczki na balustradzie balkonu pozwalają nam zaoszczędzić przestrzeń, pełnią funkcję dekoracyjną, a ponadto ułatwiają podlewanie i pielęgnację roślin.

Od ich odpowiedniego wyboru i montażu zależy zatem powodzenie wszystkich tych czynników: praktycznych i estetycznych. Aby go ułatwić, przygotowaliśmy krótki przegląd przez dostępne modele doniczek oraz mały poradni, jak je odpowiednio zamontować.

Doniczki na balustradę balkonu – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Zanim poznamy zasady montażu doniczki, zastanówmy się, jaki model będzie najlepiej pasował do naszego balkonu. Do najważniejszych czynników definiujących optymalny wybór w tej kwestii należą materiał wykonania, rodzaj balustrady, wymiary doniczki oraz jej cena. Nie są to jednak wszystkie istotne parametry.

  • Materiał wykonania – producenci oferują doniczki z tworzyw sztucznych, drewniane, ceramiczne, wiklinowe oraz metalowe, rattanowe albo technorattanowe czy z polipropylenu. Doniczki drewniane i technotattanowe oraz ceramiczne i metalowe mają najwięcej zalet jeśli chodzi o użycie zewnętrzne.
  • Rodzaj balustrady – chodzi głównie o jej szerokość, czasem ciężko jest nam bowiem dopasować doniczki balkonowe na szeroką balustradę. Jeśli balustrada jest naprawdę szeroka, możemy postawić na niej tradycyjną donicę, zabezpieczając ją przed upadkiem na przykład gumą. Do balustrad średnioszerokich, do których nie da się przyczepić wiszącej doniczki, polecane są natomiast donice dwustronne z szerokim wcięciem. Możemy też zakupić specjalny uchwyt metalowy do tradycyjnych donic.
  • Wymiary doniczki – powinny być one dopasowane przede wszystkim do wymogów rośliny, jaką chcemy posadzić. Więcej potrzebują na przykład kwiaty, znacznie mniej zioła. Zanim kupimy doniczki, zastanówmy się więc, jakie rośliny chcemy mieć na balkonie.
  • Cena – zależy głównie od użytego materiału. Najtańsze będą te plastikowe i ceramiczne, nieco droższe drewniane i metalowe. Dobrym kompromisem między jakością a ceną wydaje się technorattan – dodatkowym plusem jest lekkość i odporność na warunki atmosferyczne.
  • Design – przy wyborze pamiętajmy, aby wzorem i stylem doniczka pasowała do aranżacji balkonu. Jeśli nasz balkonu jest raczej nowoczesny, możemy pokusić się o doniczki czarne lub szare metalowe, kamienne czy szklane, ale wiklinowe będą pasowały raczej do przytulnych stylów rustykalnych albo klasycznej przytulności. Jeśli nie sadzimy roślin, które w znacznym stopniu zasłaniają doniczkę, lepiej ponadto zrezygnować z cienkiego plastiku – nie jest to najestetyczniejsze rozwiązanie, a z niektórych perspektyw, na przykład z dołu, może być bardziej widoczne niż sama roślina.
  • Kolor – kolor powinien pasować nie tylko do stylu balkonu, ale także do elewacji całego budynku. Najbardziej uniwersalne są doniczki białe, czarne i w kolorze drewna.
  • Dodatkowe opcje – możemy wybrać na przykład doniczki z systemem nawadniania – to bardzo pomocna opcja dla tych, którzy dużo podróżują i na wyjazdach muszą martwić się o kondycję swoich roślin. Producenci oferują także na przykład doniczki dwustronne, które prezentują kwiaty tak zewnątrz, jak i wewnątrz balkonu.

Doniczki na balustradę okrągłe czy wiszące? Jakie jeszcze możemy wybrać?

Rodzaje doniczek na balustradę są naprawdę różne. Ponadto, co należy do popularnych rozwiązań, na balustradzie można zamontować jakąkolwiek w miarę lekką doniczkę, jeśli przyczepimy ją do stalowych uchwytów. Istnieje też tańsza alternatywa – uchwyty plastikowe. Doniczki można zawieszać też nad balustradą. Mogą wisieć również nie na poręczy, a przytwierdzone do tralek, jeśli takowe posiadamy. Inną opcją są skrzynki na kwiaty, które można tak przytwierdzić do balustrady, jak i postawić pod nią albo na nią, jeżeli ma szeroką górę. Często wybierane są także doniczki okrągłe. Mogą mieć one albo formę wiszącą, albo posiadać odpowiednio szerokie wgłębienie po środku, dzięki któremu możemy nałożyć doniczkę na balustradę. W ten sposób otrzymamy doniczkę dwustronną. Korzenie rośliny w niej się znajdującej będą rozchodzić się na boki. Podobne dwustronne modele, zwykle z plastiku, możemy znaleźć w wersji kwadratowej.

Warto wiedzieć

Ciekawym pomysłem są doniczki odwrócone, wiszące do góry nogami nad balustradą. Są one specjalnie zabezpieczone, tak że nie musimy obawiać się, że ziemia albo roślina będą spadać.

Jak zamontować doniczki na balustradzie?

Niektóre modele doniczek są wyposażone w specjalne dociski, za pomocą których można w prosty sposób zamontować je na balkonie. Doniczki czy skrzynki balkonowe z zaciskami można znaleźć zwykle w marketach budowlanych albo sklepach ogrodniczych. Inna metodą są uchwyty metalowe lub plastikowe, na których można zawiesić albo postawić doniczki. Mogą być one nasuwane na balustradę albo przytwierdzone do niej śrubami – w tych drożysz i bardziej stabilnych opcjach. W instrukcji każdego z takich uchwytów znajduję się informacja, jaki ciężar są w stanie udźwignąć.

Uwaga!

Większe modele ciężkich doniczek na wodę mogą zbyt obciążyć balustradę. Zanim zakupimy takową, sprawdźmy, czy nasze tralki i poręcz nie uszkodzą się pod naporem obciążenia.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)