Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/drewniane-krzeslo-obrotowe-ktore-wybrac-ktore-bedzie-najlepsze/12110/ 2018-11-08 10:39:03.000000

Drewniane krzesło obrotowe - które wybrać? Które będzie najlepsze?

Czy krzesło drewniane, poza efektywnym wyglądem, będzie wygodne?

Drewniane krzesła obrotowe dziś uznać można za klasykę – z codziennego użytku biurowego czy domowego wyparły je krzesła z nowszych, ale sztucznych materiałów, takich jak stal, plastik czy poliester. Nie oznacza to, że nie są one z powodzeniem używane tak w domach, jak i w burach czy barach. Drewniane krzesła obrotowe dziś uznać można za klasykę – z codziennego użytku biurowego czy domowego wyparły je krzesła z nowszych, ale sztucznych materiałów, takich jak stal, plastik czy poliester. Nie oznacza to, że nie są one z powodzeniem używane tak w domach, jak i w burach czy barach.

Drewniane krzesło obrotowe – najważniejsze cechy

Drewniane krzesło biurowe wcale nie musi być niewygodne i sztywne – chyba że zdecydujemy się na takie bez obicia. Krzesła nieobite nie powinny być jednak używane na co dzień. Twarde siedzisko nie jest odpowiednie dla prawidłowej postawy cała. Jakie zatem cechy powinno mieć drewniane krzesło obrotowe, żeby było tak wygodne i ergonomiczne, jak estetyczne? Poniżej lista czynników, na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

  • Wysokość – wysokość krzesła powinna być dopasowana do użytkownika. Jeśli nie jesteśmy jej pewni, warto wybrać opcję z regulacją wysokości. Regulacja powinna umożliwiać zmianę o co najmniej 50 cm. Sama wysokość zależy jednak od typu krzesła. Polecane parametry poszczególnych rodzajów znajdują się niżej.
  • Obicie – jeśli używamy krzesła często, obicie jest koniecznością. Najpopularniejsze opcje to obicia materiałowe i skórzane (lub ze skóry ekologicznej). Te drugie bywają twardsze, dobrze dopasowują się do ciała i nadają meblowi bardziej elegancki wygląd, zwykle są jednak droższe, a wybór kolorów i wzorów jest znacznie mniejszy niż w przypadku obić materiałowych.
  • Rodzaj drewna – będzie miał wpływ nie tylko na wygląd i barwę, ale także na stałość mebla i to, jak będzie reagował na upływający czas. Drewno sosnowe, choć kusi niższą ceną, jest znacznie bardziej miękkie niż bukowe, dębowe czy jesionowe, zatem po czasie pomogą powstać na nim obicia. Od rodzaju drewna zależeć będzie także odcień – bukowe będzie bardziej zaróżowione, ciemniejsze, jasionowe jasne w zimnych barwach, sosnowe jasne w barwie ciepłej. Wyśrodkowaną opcją kolorystyczną jest na przykład krzesło obrotowe drewniane orzech krem.
  • Cena – zależna jest od wszystkich powyżej wymienionych czynników. Krzesło drewniane obrotowe jest raczej droższą opcją niż krzesła ze sztucznych materiałów, choć i tu zdarzają się wyjątki. Dobre krzesło dostaniemy za około 500–700 zł, choć znaleźć można tak niewiele tańsze, jak i znacznie droższe modele. Proste drewniane krzesła obrotowe w stylu „szkolnym” mogą kosztować już 150–200 zł.

Drewniane krzesło obrotowe – wady i zalety

ZALETY

  • Ponadczasowy design
  • Naturalny materiał
  • Solidność, trwałość

WADY

  • Sztywność, mniejsza elastyczność
  • Wyższa cena

Drewniane krzesła barowe – drewniane hokery

Drewniane krzesła barowe – zarówno obrotowe, jak i klasyczne – to rozwiązanie pojawiające się nie tylko w kawiarniach czy pubach, ale coraz częściej w prywatnych domach. Niezależnie jednak od przeznaczenia, trzeba zadbać o odpowiednie wysokość i obicie. Dla blatów o wysokości 110 cm hoker powinien mieć wysokość 80 cm. Obliczamy to według prostej zasady – krzesło barowe powinno być około 30 cm niższe niż blat. Optymalną wielkość siedziska szacuje się na około 40 × 40 cm.

Drewniane hokery obrotowe zwykle są wyposażone w jedną nogę, często także w regulację wysokości. Alternatywą dla nich są modele o trzech albo czterech nogach, które mają lżejszą konstrukcję. Jeśli krzesło nie ma obicia, rozwiązaniem pozytywnie wypływającym na komfort użytkowania mogą okazać się podkładki na siedzisko. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że za ich pomocą łatwo i niewielkim kosztem można odświeżyć wnętrze. Jeśli nie będą dobrze przymocowane, mogą się jednak zsuwać, stąd dla codziennego użytku warto kupować takie z rzepami albo wiązaniami.

Drewniane krzesła barowe występują w różnych stylach. Materiał często kojarzony jest z wnętrzami klasycznymi lub rustykalnymi, i właśnie takie – razem z krzesłami w stylu skandynawskim – dominują wśród ofert producentów. Proste, czarne lub białe krzesła mogą jednak dobrze sprawdzić się w stylu nowoczesnym czy industrialnym.

Warto wiedzieć

Niskie oparcia, w jakie wyposażone bywają hokery, stanowią podporę dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jeśli korzystamy z tego typu krzeseł często, warto więc zaopatrzyć się właśnie w modele z oparciem.

Krzesło obrotowe drewniane biurowe

To, ile chcemy wydać na krzesło i jak powinno ono wyglądać, zależy przede wszystkim od sposobu, na jaki będziemy z niego korzystać. Im częściej, tym wygodniejszy i lepiej dopasowany powinien być fotel. Przyjmuje się, że dla standardowej wysokości biurka (75 cm) krzesło powinno posiadać możliwość regulacji o 50 cm. Podłokietniki ustawia się tak, aby usytuowane były równo z blatem biurka. Dzięki temu podczas pracy ramiona będą mogły swobodnie się opierać. Stopy powinny dotykać ziemi, a kręgosłup przylegać do oparcia. Nogi w kolanach podczas siedzenia winny tworzyć kąt prosty.

Stare drewniane obrotowe krzesło do biurka

Jeśli chodzi o krzesła stare, można albo szukać odpowiedniego mebla po antykwariatach bądź u osób prywatnych, albo zdecydować się na mebel jedynie stylizowany na stary. Zaletą pierwszego z rozwiązań jest autentyczność i niepowtarzalność, wadą może okazać się konieczność renowacji bądź nie tak dobre jak to bywa w przypadku nowszych modeli dopasowanie do ciała i ergonomia użytkowania. Antyki są też zwykle droższe – uzyskana cena zależy od wytrwałości w poszukiwaniach. Nowe krzesło stylizowane na stare można dostać za około 600 zł.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni