Udostępnij
Skomentuj

Drewniany zegar ścienny - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Odpowiednio dobrany zegar powinien znaleźć się w każdym domu. Pełni on nie tylko funkcję praktyczną, ale również ozdobną. Pod tym względem doskonale sprawdzają się modele drewniane – jak dokonać ich wyboru?

Drewno to materiał niezwykle często wykorzystywany w produkcji rozmaitych akcesoriów domowych oraz elementów dekoracyjnych. Nic w tym dziwnego, w końcu jest to tworzywo naturalne, doskonale komponujące się z rozmaitymi aranżacjami domów i mieszkań. Wprowadza ono również przyjemny, specyficzny klimat, który często znacząco podnosi atrakcyjność pomieszczenia, w którym element drewniany się znajduje.

Biorąc to wszystko pod uwagę, warto zainteresować się również drewnianymi zegarami ściennymi, zwłaszcza że występują one na rynku w wielu odmianach, zróżnicowanych pod względem kształtu, design czy też oferowanych funkcji. Dobór tego typu produktów powinien przebiegać z uwzględnieniem wielu istotnych kwestii.

Drewniany zegar ścienny – gdzie powiesić?

Zanim jednak przejdziemy do wyboru konkretnych rozwiązań, warto zastanowić się, w jakich pomieszczeniach takie rozwiązanie okaże się atrakcyjne. Na wstępie można podkreślić, że zegary drewniane są niezwykle uniwersalne, dlatego sprawdzą się nie tylko w pomieszczeniach utrzymanych w stylu naturalny.

  • Zegar ścienny drewniany do salonu – rozpoczynamy od miejsca, w którym omawiany zegar jest wykorzystywany najczęściej. Często stanowi on główny element dekoracyjny, dlatego nie powinniśmy wieszać go zbyt wysoko, zaraz pod sufitem. Najlepiej sprawdzi się mniej więcej na linii wzroku, a więc na wysokości 170-200 centymetrów. Drewno doskonale komponuje się ze ścianami pomalowanymi farbą o stonowanej barwie.
  • Zegar ścienny drewniany do biura – okażę się doskonałą ozdobą, która podkreśli elegancki wystrój tego wnętrza. Warto celować w modele wykonane z ciemnych gatunków drewna lub pomalowanych ciemną farbą.
  • Zegar ścienny drewniany w sypialni – zegar sypialniany powinien stanowić połączenie atrakcyjnego, designerskiego stylu z funkcją praktyczną. Warto powiesić go w miejscu widocznym z każdego zakątka pomieszczenia.
  • Zegar ścienny drewniany do kuchni – należy decydować się na modele wykonane z drewna odpornego na zmienną wilgotność, wysokie temperatury i liczne zabrudzenia. Oczywiście każdy zegar jest odpowiednio impregnowany, jednak warto upewnić się, czy wybrany przez nas model rzeczywiście poradzi sobie w takich warunkach.
  • Drewniany zegar ścienny dla dzieci – na rynku można znaleźć pełno urządzeń urozmaiconych licznymi grafikami i dodatkowymi elementami. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić zegar z mapą świata czy też stylizowany zgodnie z różnego rodzaju bajkami czy też filmami dla młodzieży.

Zegar ścienny drewniany - jak wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, rynek tego typu urządzeń jest niezwykle zróżnicowany, toteż wybór konkretnego produktu musi uwzględniać wiele istotnych kwestii, które ułatwią nam dobór produktu zgodnego z naszymi oczekiwaniami i wymaganiami.

  • Rodzaj. Jak można się domyślić, z drewna tworzone są wszystkie rodzaje zegarów ściennych. Dzięki temu nie musimy ograniczać się wyłącznie do wąskiej grupy oferowanych produktów. Jako pierwszy wymienić musimy oczywiście drewniany zegar ścienny wskazówkowy, który dzieli się na dwa typy. Pierwszym jest zegar ścienny drewniany mechaniczny, którego mechanizm składa się z kół zębatych poruszających wskazówką, a także z wahadła lub balansu. Są to urządzenia typu retro, które okażą się prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników staroci. Drewniany zegar ścienny z wahadłem doskonale sprawdzi się w domach urządzonych na modłę klasyczną, a także w antykwariatach, czytelniach czy też biurach. Na rynku znaleźć można także modele nieco unowocześnione modele mechaniczne. Drugim typ urządzeń wskazówkowych tworzą zegary kwarcowe. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywany jest w nich kryształ kwarcu. Tego typu urządzenia są przeważnie zasilane poprzez baterie, prezentują się w sposób znacznie bardziej nowoczesny. Na ścianie znaleźć może się również drewniany zegar cyfrowy, a więc wyposażony w ekran LCD lub LED. Pozwala na odczyt godziny także w ciemnościach (większość modeli dysponuje bowiem podświetleniem), zapewnia również dostęp do wielu funkcji dodatkowych. Jego nowoczesny wygląd zaburza jednak efekt wykorzystania naturalnego materiału.
  • Styl. Z rodzajem zegara wiąże się także jego styl, który powinien zostać dopasowany nie tylko do naszych preferencji, ale również sposobu urządzenia pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Wszystko to zapewni pewną spójność aranżacyjną, która pozytywnie wpłynie na wystrój naszego domu lub mieszkania. Jak łatwo można się domyślić, rynek pod tym względem jest szalenie zróżnicowany. Sporą popularnością cieszy się przede wszystkim zegar ścienny drewniany retro. Mowa tu zarówno o modelach mechanicznych, jak i kwarcowych. Styl retro najczęściej jest podkreślany poprzez sposób przygotowania obudowy zegara – mogą być to spore konstrukcje z wahadłem lub płaskie tarcze z atrakcyjnymi zdobieniami. Wybór jest naprawdę szeroki. Swoich zwolenników ma również zegar ścienny drewniany nowoczesny – bardzo często mamy tu do czynienia nie tylko z ciekawymi kształtami i wzorami, ale również połączeniami materiałów. Wspomnieć można chociażby zegar ścienny metalowo-drewniany, który prezentuje się nad wyraz okazale. Takie zegary doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim. Czym jeszcze warto się zainteresować? Ciekawą alternatywę stanowi drewniany zegar ścienny rustykalny. Styl ten związany jest często z celowym postarzaniem zegara, a także wprowadzaniem klasycznych czcionek i motywów kwiatowych.
  • Gatunek drewna. Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów wykonanych z drewna, także zegary wyróżniają się różną wytrzymałością i odpornością na wpływ czynników zewnętrznych. Ma to związek oczywiście z gatunkiem wykorzystanego drewna. Modele najtańsze są zazwyczaj wykonywane z cienkich materiałów (np. sosny), natomiast te droższe tworzone są z drewna bukowego, cedrowego, a także odmian egzotycznych. Każdy zegar, niezależnie od tego, z jakiego drewna został wykonany, musi zostać odpowiednio zaimpregnowany, co sprawi, że będzie odporny na wilgoć i zmienne temperatury.
  • Wykonanie. Producenci często decydują się również na implementacje pewnych wzmocnień i zabezpieczeń, dzięki którym zegary są bardziej wytrzymałe. Uwagę warto zwrócić także na sposób wykonania mechanizmu zegarowego.

Do kwestii podanych powyżej warto dodać również wymiary zegara, które należy dopasować do miejsca, w jakim ma się znaleźć. Pod tym względem oferta rynkowa także jest bardzo zróżnicowana, dlatego nie powinniśmy mieć żadnych problemów ze znalezieniem odpowiednich urządzeń.

Drewniany zegar ścienny – dodatki

Producenci, chcąc dotrzeć do większej grup odbiorców, decydują się na implementację wielu funkcji dodatkowych. Dotyczy to przede wszystkim modeli cyfrowych, które są w stanie, poza godziną, mierzyć również temperaturę, poziom wilgotności, a także pozwalają korzystać z prognozy pogody, kalendarza i kilku innych, pomniejszych dodatków.

Ciekawym rozwiązaniem jest zegar ścienny drewniany z barometrem. Jest to model wskazówkowy, który dysponuje dwoma tarczami- jedną do odmierzania czasu, a druga do ciśnienia.

Zegar ścienny drewniany - jaki najlepszy?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest tak prosta, jak może się wydawać. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych preferencji użytkownika.

Jeżeli zależy Wam na utrzymaniu stylu naturalnego, a do tego macie słabość do starych urządzeń, powinniście decydować się na zegary ścienne w stylu retro, koniecznie wskazówkowe. Pięknie na sianie prezentują się zwłaszcza modele z wahadłami. Oczywiście na rynku znaleźć można również coś dla zwolenników produktów bardziej nowoczesnych.

Niezależnie od wybranego modelu, warto upewnić się, z jakiego gatunku zegar został stworzony czy producent nie zapomniał o impregnacji i wzmocnieniu urządzenia, a także jakie są jego rzeczywiste wymiary.

Zegar ścienny drewniany – cena

Tak szeroki wybór urządzeń sprawia, że oferowane są one w różnych przedziałach cenowych. Modele najprostsze, wskazówkowe, zakupimy za mniej niż 100 złotych. Jeśli jednak zależy nam na stylu retro lub wielu funkcjach dodatkowych, trzeba przygotować się na wydatek od 100 do nawet ponad tysiąca złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)