Udostępnij
Skomentuj

Dzbanek do wody – jak jest najlepszy? Jak wybrać dzbanek do wody z filtrem?

Picie czystej wody jest koniecznością dla każdego z nas, staramy się zatem zadbać o to, aby była odpowiednio podana oraz czysta – przefiltrowana.

Naprzeciw tych oczekiwań wychodzą różni producenci, proponując zwykłe dzbanki szklane, gliniane, dzbanki do oczyszczania lub filtrowania wody czy elektryczne o różnej pojemności i designie. Podpowiadamy, jak dobrać najlepszy dzbanek do wody, zarówno jeśli chodzi o klasyczne szklane, jak i dzbanki filtrujące lub elektryczne.

Dzbanek do wody szklany – jaki wybrać?

Najlepszy będzie dzbanek szeroki na dole, a węższy na górze. Ważne jest także wyposażenie w lejek i rączkę, które umożliwią porcjowanie wody bez jej wylewania. Alternatywą dla tej opcji są karafki – te nie zawsze mają rączkę, bywają bowiem tak cienkie u góry, że bez problemu możemy je objąć ręką, nie obawiając się, że coś upuścimy. Pojemności dzbanków i karafek są różne. Standardowa to 1,2 l lub 1,4 l, jednak bez problemy znajdziemy modele większe. Warto decydować się także na karafki albo dzbanki z pokrywką lub korkiem – nasza woda będzie dłużej bezpieczna i aromatyczna.

Warto wiedzieć

Dzbanki szklane są zwężane ku górze nie tylko ze względów estetycznych – taki układ minimalizuje kontakt wody z powietrzem, sprawiając, że nie „wietrzy” się tak szybko (co szczególnie ważne przy wodzie gazowanej lub mineralizowanej), jest też mniejsze ryzyko, że wpadną do niej zanieczyszczenia.

Dzbanek do wody z filtrem – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Większość dzbanków ze średniej półki nie różni się za bardzo jeśli chodzi o parametry samego filtrowania, jednak ich ceny potrafią być zupełnie odmienne. Dlaczego? Zwykle składa się na to kilka czynników. Oto one:

 • Pojemność dzbanka – może być to parametr mylący, bo część dzbanka zajmuje filtr, który sprawia, że jego rzeczywista pojemność jest mniejsza. Najlepiej, żeby dzbanek miał możliwość przefiltrowania około 1,4 litra wody – to standardowa pojemność, którą możemy zwiększać wraz z ilością osób, którzy mają z wody korzystać.
 • Materiał – najpopularniejsze modele są szklane lub plastikowe. Jeśli kupujemy duży, kilkulutrowy dzbanek, zwykle lepszy będzie ten plastikowy – szklany byłby ciężki, a jego podnoszenie mniej bezpieczne, szczególnie dla młodszych domowników. Plastik jest jednak sztucznym materiałem, który szybciej się niszczy i wchłania zabrudzenia. Woda z nim przetrzymywana może też nabierać też nieprzyjemnego posmaku, dlatego wielu użytkowników decyduje się na mniejsze, ale szklane modele. Są one jednak droższe i znacznie trudniej dostępne.
 • Filtry – najważniejsza jest ich dostępność – jeśli kupimy model, do którego pasują filtry mało popularnego rodzaju i do tego takie, które ciężko dostać w wielu sklepach, możemy mieć problem z wygodnym korzystaniem z dzbanka filtrującego. Istotna jest także ich cena – sprawdźmy zawczasu, czy nie będzie ona zbytnio nadwyrężała domowego budżetu.
 • Wskaźnik zużycia – to przydatna opcja, pozwalająca łatwo stwierdzić, kiedy jest czas na wymianę filtra. Wskaźnik bada czas, jaki zwykle filtr jest odpowiedni – zwykle jest to od 2 do Jeśli korzystamy ze dzbanka często, warto jednak wymieniać filtr nieco wczesnej, gdyż wskaźnik nie mierzy realnego zużycia, a tylko uniwersalny czas.

Warto wiedzieć

Co daje dzbanek filtrujący? Usuwa z kranowej wody metale i związki organiczne, a także rdzę, chlor oraz inne zanieczyszczenia, uzdatniając ją tym samym do bezpośredniego spożywania.

Elektryczny dzbanek do wody – wady i zalety

Elektryczny dzbanek do wody służy do jej przegotowywania. Są poręczne i znacznie szybciej zagrzewają wodę niż czajniki tradycyjne. Nie są jednak wolne od wad, choć jest ich nieco mniej niż zalet. Zobaczmy, jakie są mocne i słabe strony elektrycznych dzbanków.

ZALETY

 • Duży wybór producentów i modeli
 • Niska cena
 • Możliwość dobrania dodatkowych opcji: regulacji temperatury, podtrzymania ciepła wody
 • Automatycznie wyłącza się po zagotowaniu
 • Wiele modeli posiada filtry, w tym antyosadowe
 • Szybkie i komfortowe działanie

WADY

 • Zużywają prąd, więc ich koszt eksploatacji jest wyższy niż na przykład czajników gazowych
 • Jeśli wybierzemy model z tworzywa sztucznego, woda przejdzie niemiłym posmakiem plastiku.
 • Na dnie mino filtrów po czasie często osadza się kamień, czajniki więc trzeba od czasu do czasu czyścić specjalnymi preparatami.

Ceramiczny i gliniany dzbanek do wody

Jeśli chodzi o dzbanek elektryczny, za najlepszą, ale i najdroższą opcję uznawany jest dzbanek ceramiczny. Jest to najzdrowszy i najbezpieczniejszy materiał, ponadto łatwo się go czyści, a jego ścianki nie nagrzewają się tak mocno jak szkło czy stal. Jeśli chodzi o jego wady, wymienić można w zasadzie tylko spory ciężar i słabszą odporność na uszkodzenia niż na przykład modeli metalowych czy plastikowych.

Jeśli chodzi o klasyczny gliniany dzbanek do wody, nieelektryczny, jest to wybierany głównie ze względu na swój rustykalny design. Wiele modeli jest ręcznie wykonanych i dekorowanych, przez co mogą stanowić ozdobę stołu i kuchni. Glina to jednak dość kruchy materiał, stąd po czasie może się uszczerbić albo zbić.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)