Udostępnij
Skomentuj

Dziadek do orzechów dźwigniowy – jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Dziadek do orzechów laskowych, włoskich czy migdałów przyda się w każdym domu, szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jaki dziadek do orzechów kupić?

Orzechy stanowią jeden z częściej wykorzystywanych dodatków do ciast, ciastek i tortów. Można wykorzystać je do przygotowania pysznego kremu, a także jako ciekawą ozdobę tortu czy rolady. Przygotowanie orzechów wymaga żmudnego rozłupywania twardej skorupy. Narzędziem, które znacznie ułatwia i przyspiesza pracę, jest niewątpliwie dziadek do orzechów. Te niewielkie akcesoria są nie tylko praktyczne, ale stanowią także niebanalną dekorację kuchni. Wykonane z drewna, plastiku czy metalu, dostępne w formie tradycyjnej dźwigni, w postaci ludzika lub kształcie zwierzęcia. Nowoczesne dziadki do orzechów zachwycają wyglądem, a także jakością. Najpopularniejszy model stanowią dziadki do orzechów dźwigniowe, które łączą w sobie klasyczny mechanizm oraz nowoczesny design. Jaki dziadek do orzechów dźwigniowy wybrać?

Jaki dziadek do orzechów?

Dostępne w ofertach sklepów dziadki do orzechów różnią się między sobą nie tylko wyglądem oraz materiałem, z jakiego zostały wyprodukowane, ale także mechanizmem rozłupywania skorupek. W Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych te niewielkich rozmiarów przybory kuchenne mają swoje muzea, które imponują ilością zgromadzonych eksponatów, pochodzących z wielu zakątków świata. Najmniejsze dziadki do orzechów mają długość niecałe… 5 mm.

Dokonując podziału dziadków do orzechów ze względu na zastosowany w nich mechanizm, można wyróżnić takie rozwiązania jak:

  • dziadek do orzechów dźwigowy – to najczęściej wybierany model przez użytkowników i nie ma się czemu dziwić – dziadki do orzechów dźwigniowe towarzyszą ludziom już od wielu lat, są łatwo dostępne, tanie i oferowane w wielu ciekawych formach. Składają się one z dwóch długich ramion, pomiędzy którymi umieszcza się orzecha. Solidne ramiona narzędzia nierzadko mają specjalne ząbkowane wgłębienia, które znacznie ułatwiają rozłupanie twardej skorupki i zapobiegają sytuacji, w której zgniatany orzech wysmykuje się spomiędzy ramion. Dziadki do orzechów dźwigniowe wymagają użycia siły, niekiedy nawet sporej;
  • dziadek do orzechów ze śrubą – tego rodzaju narzędzia zachwycają różnymi ciekawymi kształtami oraz wzorami. Niezależnie od formy, jaką posiadają, mają dwa wspólne elementy, a mianowicie otwór na orzecha oraz szeroką i solidną śrubę. Dokręcając śrubę, orzech dociskany jest do ścianki urządzenia i po pewnym czasie pęka, można go wtedy z łatwością obrać z twardej łupiny;
  • dziadek do orzechów otwieracz – ciekawą alternatywę dla dziadka do orzechów dźwigniowego stanowi otwieracz zaprojektowany przez Jima Hannona-Tana w 2007 roku. Jest to proste akcesorium w kształcie nasiona klonu, wyposażone w ostry szpic. Rozłupanie orzecha przy jego pomocy jest bardzo proste i sprowadza się do wbicia otwieracza pomiędzy dwie połówki skorupy i jego przekręcenia;
  • dziadek do orzechów elektryczny – w tym przypadku do rozłupania orzecha użytkownik nie musi stosować siły. Nowoczesne i proste w obsłudze urządzenia znacznie różnią się od tradycyjnych dziadków do orzechów dźwigniowych. Mechanizm elektryczny zapobiega przypadkowemu miażdżeniu orzechów. Większość oferowanych przez producentów dziadków do orzechów umożliwia rozłupanie każdego rodzaju i wielkości surowca – orzechów włoskich, laskowych, migdałów itp. Elektryczne łuskarki mają dodatkową możliwość dostosowania parametrów łuskania do wielkości orzecha, przez co należą do jednych z najefektywniejszych urządzeń.

Dziadki do orzechów dźwigniowe – jaki materiał?

Wpływ na jakość dziadka do orzechów dźwigniowego ma przede wszystkim materiał, z jakiego został on wyprodukowany. Urządzenia te muszą poradzić sobie z twardym surowcem, dlatego powinna wyróżniać je wytrzymałość, trwałość i solidność. Produkowane są zazwyczaj z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego.

  1. Dziadek do orzechów drewniany – zrobiony z drewna bukowego i dostępny w wielu wariantach – najpopularniejsze stanowi niewątpliwie narzędzie w kształcie bajkowego „dziadka do orzechów”. Drewniane modele zaliczane są do jednych z najtrwalszych, wyróżnia je także niecodzienne i ciekawe wzornictwo. Akcesoria te oferowane są w formie malowanych i zabezpieczonych przed niszczeniem narzędzi, a także modeli „surowych”, które wymagają samodzielnej konserwacji przed pierwszym użyciem. Impregnacji dziadków do orzechów drewnianych można dokonać za pomocą oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego.
  2. Dziadek do orzechów plastikowy – mogłoby się wydawać, iż tworzywo sztuczne nie zda egzaminu w przypadku dziadków do orzechów. Nic bardziej mylnego! Produkowane z wysokiej jakości polipropylenu plastikowe akcesoria są lekkie, poręczne i zarazem funkcjonalne.
  3. Dziadek do orzechów metalowy – ze względu na jakość i wytrzymałość stali nierdzewnej oraz aluminium, z których jest produkowany, stanowi narzędzie nie tylko wytrzymałe, ale także odporne na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne – zarysowania i wgniecenia. Dziadki do orzechów metalowe można myć pod bieżącą wodą, a także używać do ich czyszczenia płynu do naczyń i niezbyt silnych detergentów. Pomimo informacji o możliwości mycia ich w zmywarkach nie jest to polecane. Działanie wysokiej temperatury w połączeniu z silnymi detergentami może uszkodzić strukturę materiału i w konsekwencji doprowadzić do jego rdzewienia.

Jaki dobry dziadek do orzechów? Polecane modele

Dziadki do orzechów dźwigniowe można z łatwością kupić w większości sklepów internetowych oferujących sprzęt domowy i elementy wyposażenia kuchni. Nie są to narzędzia drogie, a ich cena często uzależniona jest od wielkości, kształtu i materiału danego rozwiązania. Kupując dziadka do orzechów dźwigniowego, warto wybrać akcesorium nie tylko solidne, ale także niebanalnie prezentujące się w kuchni. Wyeksponowany dziadek do orzechów będzie stanowił jedną z ciekawszych dekoracji kuchni. Jakie rozwiązania zasługują na szczególną uwagę?

  • Dziadek do orzechów dźwigniowy księżyc – ciężki i masywny dziadek do orzechów mający postać półksiężyca z ludzką twarzą. Orzechy wkłada się pomiędzy zęby figurki i zgniata.
  • Dziadek do orzechów dźwigniowy 3D – zbudowany z trzech długich ramion znacznie ułatwia zgniatanie skorupy. Orzech umiejscowiony na środku – pomiędzy trzema dźwigniami nie wypada i nie wyślizguje się podczas zgniatania.
  • Dziadek do orzechów dźwigniowy żołnierz – w tym przypadku role dźwigni odgrywają nogi żołnierza. Orzecha wkłada się pomiędzy nie i mocna zaciska. Tego rodzaju dziadki do orzechów można kupić również w postaci znanych osób lub bohaterów z filmów oraz kreskówek.
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)