Udostępnij
Skomentuj

Fartuch roboczy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Fartuchy robocze to ta część odzieży roboczej, której stosowanie jest wymagane przede wszystkim w fabrykach, u spawaczy czy podczas prac sprzątających. Warto zastanowić się jak wybrać dobry fartuch roboczy spełniający zasady BHP, gdyż jego dobre dopasowanie sprawia, że będziemy mogli mieć pewność co do jakości wykonywanych usług. Zatem, wybierzmy najlepszy z najlepszych!

Odzież robocza a odzież ochronna

Zacznijmy od określenia różnicy, jaka dzieli odzież roboczą, o której mowa, a odzież ochronną. Całą specyfikację ubioru specjalistycznego używanego w pracy i regulowanego przepisami BHP można podzielić na cztery części: czynnik, przed którym chroni dane ubranie; certyfikacja, jaka jest lub nie jest wymagana; możliwość dostosowania estetycznego do warunków pracy oraz stosunek noszenia do odzieży własnej. Biorąc więc pod uwagę statystyczną odzież roboczą, jest ona funkcjonalna głównie przeciwko zabrudzeniom, podczas gdy odzież ochronna może osłonić nas przed substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Przy stosowaniu i kupowaniu odzieży roboczej certyfikacja nie jest wymagana, podczas gdy w przypadku odzieży ochronnej mamy niezbędną certyfikację pod kątem zagrożenia, które ma niwelować. Rzadko kiedy mamy również możliwość jej estetycznego dopasowania, podczas gdy odzież robocza występuje w wielu wariantach między innymi kolorystycznych. Jest też czwarty aspekt, a więc stosunek do odzieży własnej. Odzież robocza zazwyczaj ją zastępuje, natomiast odzież ochronna jest używana na odzież własną, by ją chronić.

Podział ubrania roboczego

Podstawowy podział opiera się o kryterium przynależności ubrań roboczych kompletów do określonej grupy asortymentowej. Zatem odzież roboczą możemy podzielić na:

Ten klasyczny podział nie odróżnia się znacząco zatem od normalnego podziału odzieży własnej.

Względem czego wybierać najlepszy fartuch roboczy ochronny

Kryteria wyboru fartucha mogą być naprawdę różne, gdyż różne jest jego zastosowanie. Toteż pierwszy aspekt to właśnie przeznaczenie. Możemy zatem mieć tutaj fartuchy gumowe ochronne do sklepu, dla sprzątaczek, ale także fartuchy spawalnicze męskie. Drugie kryterium to materiał, z którego go wyprodukowano. Warto podkreślić, że obok gumowych fartuchów możemy znaleźć choćby fartuchy robocze drelichowe czy fartuchy robocze stylonowe, nie mówiąc o bawełnianych. Kolejne kryterium to płeć. Inne są fartuchy damskie, a inne fartuchy robocze męskie. Wybierając najlepszy z nich nie wolno zapomnieć o cenie. Nie warto kierować się tylko tam, gdzie jest ona najniższa. Należałoby bowiem skupić się także na tych aspektach jak jakość, a to pokazuje, że ważną rolę w kontekście całości odgrywać będzie stosunek tego jak wykonano fartuch, do tego za jaką cenę go się proponuje.

Jaki fartuch jest najlepszy?

Wybierając fartuch roboczy pamiętajmy nie tylko o materiale, ale także o preferencjach pracownika. Jeśli decydujemy się na fartuch dla sprzątaczki, możemy zapytać o jej preferencje odnośnie do koloru czy kroju albo materiału. Podobnie sprawa ma się w przypadku fartucha spawalniczego ochronnego oraz warsztatowego czy ochronnego do sklepu. Istotną rolę odgrywa także firma. Warto wybierać renomowane, gdyż są gwarantem najlepszego stosunku jakości do ceny. Inaczej możemy bardzo szybko zniszczyć fartuch i zostać z niczym. Generalnie w wyborze najlepszego produktu kierujmy się zdrowym rozsądkiem, a dopiero później indywidualnymi preferencjami.

Fartuch ochronny bhp roboczy jest fartuchem wymaganym w wielu miejscach pracy. Ułatwia on ją i nie zawsze pasuje do opisu odzieży roboczej. Czasami możemy go nakładać na własną odzież i używać jako ochrona przed chemikaliami czy innymi substancjami. Niemniej należy cały czas brać pod uwagę przede wszystkim to, byśmy kierowali się najlepszym stosunkiem jakości do ceny i słuchali osób, które będą nosiły te produkty.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)