Udostępnij
Skomentuj

Firanki balkonowe-jak wybrać? Które będą najlepsze?

Wybór firanki balkonowej to nie lada wyzwanie. Zadania nie ułatwia mnogość dostępnych na rynku wariantów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze firanki balkonowej, aby była piękna i funkcjonalna?

Rodzaj firanki

Firanki do okna balkonowego spełniają te same role co klasyczne rozwiązania. Mają chronić przed ciekawskim spojrzeniami z zewnątrz i intensywnym promieniowaniem słonecznym, dbając jednocześnie o odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu. Na rynku znajdziemy szereg interesujących opcji, które zachwycają swą funkcjonalnością oraz atrakcyjnym wyglądem. Oto główne rozwiązania:

 • firanki klasyczne – to zwykle zestaw składający się z krótkiej firanki na okno balkonowe i długiej firanki na drzwi balkonowe. Elementy te są jednorodne pod względem kolorystyki i motywu dekoracyjnego, jednak mogą występować oddzielnie. Zwykle jednak tworzą całość, którą wiesza się na jednym karniszu,
 • makarony – to inaczej mówiąc firanki sznurkowe, które obecnie cieszą się sporą popularnością. Swój niepowtarzalny wygląd zawdzięczają swobodnie układającym się frędzlom,
 • firany-panele – za ich pomocą możemy tworzyć tak zwaną ścianę japońską. Wykonane są ze sztywnego materiału. Mocuje się je na szynach, co pozwala na ich przesuwanie. Mogą pełnić także funkcję zasłon.

Przeznaczenie firanki

Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny wariant, warto przeanalizować kilka istotnych kwestii, w tym przede wszystkim to, czy:

 • okno balkonowe będzie często otwierane – jeżeli tak, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj materiału, z którego została wykonana firanka. Będzie ona bowiem często przesuwana i dotykana, przez co szybciej ulegnie zabrudzeniu. Tkanina musi być zatem odporna na częste pranie. Dobrze, jeśli nie będzie wymagała prasowania. Wymogi te spełniają firanki żakardowe, z markizety oraz tak zwane makarony (firanki sznurkowe),
 • w miejscu zawieszenia firany powstają przeciągi – jeśli tak, warto zadbać o to, aby firanka była wyposażona w obciążniki lub ołowiankę. Tym sposobem utrzymamy firankę na miejscu,
 • często będziemy pozostawiać drzwi balkonowe otwarte na oścież – w takiej sytuacji każdorazowe odsuwanie firanki na bok może być uciążliwe. Jeżeli jednak zdecydujemy się na firanki sznurkowe, frędzle będą swobodnie spływać po obu stronach okna, co da ładny efekt, a przy okazji będzie praktyczne. Ułatwi bowiem przechodzenie przez drzwi bez konieczności odsuwania firany.

  W tym przypadku nie sprawdzą się również firany panele. Ich częste dotykanie może bowiem powodować zagniecenia. Co więcej, jeśli panel będzie obciążony ołowianką, wówczas jego odsuwanie nie będzie wygodne,

 • w domu są małe dzieci – wówczas istotną rolę odgrywa sposób montażu. Firanki balkonowe zawieszane na żabkach mogą być często zrywane, a w wyniku szarpania przez dzieci może dojść do ich podarcia. W takim przypadku o wiele lepiej sprawdzą się firanki na szelkach bądź tunelu. Ich mocowanie jest bowiem trwalsze i bezpieczniejsze.

Rodzaj materiału

Decydując się na zakup firanki balkonowej, należy upewnić się, czy rodzaj materiału, z którego została wykonana, spełnia nasze oczekiwania. To właśnie on w znaczącej mierze wpływa na przejrzystość tkaniny oraz stopień przepuszczalności światła. Determinuje także sposób, w jaki firanka się układa. Wśród najczęściej wybieranych rozwiązań wymienia się:

 • markizetę – wygląda jak rybacka siatka. Im gęstszy ma splot, tym lepsza jej trwałość, a zarazem mniejsza przepuszczalność światła. Jeżeli zależy nam na jak największej prywatności, wówczas zdecydujmy się na gęste i niewielkie oczka. Brak konieczności prasowania to jej kolejny atut.

  Firanki balkonowe z markizety prezentują się niezwykle elegancko. Będą zatem odpowiednie do salonu lub jadalni. Ich dekoracyjny charakter sprawia bowiem, że zachwycą wszystkich gości,

 • żakard – to niezwykle popularny materiał na firanki, który podobnie jak markizeta nie wymaga prasowania. Tkaninę wystarczy powiesić w oknie, a ta sama się rozprostuje pod wpływem własnego ciężaru.

  Chociaż pięknie się prezentuje i nigdy nie wychodzi z mody, ma jedną wadę. Mianowicie szybko łapie kurz, przez co wymaga częstego prania. Na szczęście, nie trzeba tego robić ręcznie. Żakardowe firany balkonowe z powodzeniem możemy prać w pralce, ustawiając niską temperaturę i lekkie obroty wirowania,

 • organtynę (organzę) – jej niewątpliwym atutem jest piękny wygląd. Przepuszcza także sporo światła. Sprawdzi się zatem wręcz idealnie w przypadku pomieszczeń niedoświetlonych. Jest to tkanina zwiewna i cienka, dzięki czemu stanowi doskonałe tło dla przeróżnych haftów czy też drukowanych wzorów.

  Jeżeli zależy nam na tym, aby zapewniała większą prywatność, wówczas warto zdecydować się na firankę balkonową z organtyny kreszowanej. To wariant mniej przejrzysty, a przy tym niewymagający prasowania,

 • woal – zwiewny, miękko układający się materiał, który przyciąga uwagę swą delikatnością. Będzie doskonałym rozwiązaniem w przypadku salonów nowoczesnych. Oferuje duży stopień ochrony przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz, a przy tym dobrze przepuszcza światło. Jeżeli szukamy tkaniny, która dobrze sprawdza się w upięciach i marszczeniach, woal będzie idealny,
 • tiul – jest podobny do woalu, przy czym wpuszcza więcej światła. Delikatność i zwiewność to jego główne wyznaczniki. Niestety, wymaga dokładnego prasowania. Szybko również się mnie. Jest efektowny jednak nie sprawdzi się w przypadku okien balkonowych, które są często otwierane,
 • satynę – daje ciekawy efekt aranżacyjny, jednak podobnie jak tiul wymaga dokładnego prasowania. Sprawdzi się w sypialni lub salonie. Dodaje bowiem wnętrzom niepowtarzalnego uroku.

Kolorystyka firanki

Wybierając firanki balkonowe, warto zwrócić uwagę także na ich kolorystykę. Przesądza ona bowiem o tym, czy dane rozwiązanie będzie pasować do stylu wnętrza. Wśród najchętniej wybieranych rozwiązań wymienić można:

 • firanki białe – to rozwiązanie uniwersalne, które sprawdzi się w każdym wnętrzu – niezależnie od stylu, w jakim zostało ono urządzone. Przepuszczają one sporo promieni słonecznych, dzięki czemu pomieszczenie jest rozświetlone i pięknie się prezentuje.

  Białe firanki dodatkowo optycznie zwiększają dostępną przestrzeń, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zwiewną, miękko układającą się i długą tkaninę. Prezentują się niezwykle elegancko i nigdy nie wychodzą z mody. Są to zatem odpowiednie firany balkonowe do salonu,

 • firanki lawendowe – będą doskonałym wyborem w przypadku wnętrz urządzonych w stylu romantycznym, rustykalnym i shabby chic. Stanowią ciekawy akcent kolorystyczny, który należy harmonijnie zestawić z barwami pomieszczenia. W tej sytuacji doskonale sprawdzą się ściany białe, szare, błękitne lub zielone.

  Lawendową barwę powinny mieć firany balkonowe do sypialni. Wprowadzą one bowiem do wnętrza nutę sielskości, przez co wnętrze zyska przytulny charakter. Kolor ten doskonale uspokaja i koi zmysły, co ułatwia wypoczynek,

 • firanki kolorowe – to niejednorodna grupa produktów. Znajdziemy w niej nie tylko firanki żółte, czerwone, niebieskie czy też zielone, ale również półprześwitujące białe firanki zdobione kolorowymi wypalanymi wzorami.

  Dzięki feerii barw warianty te pięknie się prezentują i sprawdzają nie tylko w pokojach dziecięcych czy też sypialniach. Te firanki balkonowe nowoczesne z powodzeniem możemy zastosować w minimalistycznych salonach, zwłaszcza jeżeli zależy nam na wprowadzeniu ciekawego akcentu kolorystycznego. Z kolei wielobarwne motywy kwiatowe sprawdzą się szczególnie dobrze w przypadku wnętrz urządzonych klasycznie.

Długość i motyw dekoracyjny

Dzięki odpowiedniemu manipulowaniu karniszem oraz właściwemu doborowi firanki balkonowej jesteśmy w stanie skorygować mankamenty wnętrza. Jeżeli zależy nam na jego optycznym powiększeniu, wówczas warto zdecydować się na długie firanki białe powieszone na minimalistycznym, prawie niewidocznym karniszu. Dzięki takiej konstrukcji wnętrze nie tylko będzie wyglądać na większe, ale również pięknie się rozświetli.

Z kolei firany balkonowe krótkie sprawdzą się, gdy chcemy podkreślić piękno parapetu lub ciekawy, nowoczesny grzejnik. Eksponują bowiem one te elementy. Będą także odpowiednie, jeśli mamy małe dzieci i obawiamy się, że maluch mógłby poszarpać długie warianty.

Gdy zaś zależy nam na tym, aby pomieszczenie wydawało się niższe, wówczas karnisz warto zamontować tuż nad oknem. Jeżeli zaś chcemy ukryć pewne mankamenty, na przykład zniszczoną framugę okienną, stary grzejnik lub brzydki parapet, należy zastosować firany balkonowe fantazyjne. Dzięki bogato zdobionej fakturze z łatwością zasłonimy wszelkie niepożądane elementy. Muszą mieć one również odpowiednią długość.

Dekoracyjne firany będą szczególnie odpowiednie w przypadku klasycznych wnętrz. Pięknie bowiem podkreślają ich tradycyjny charakter. W nowoczesnych pomieszczeniach z kolei lepiej sprawdzą się firanki balkonowe gładkie. Brak zdobień oddaje ich minimalistyczny klimat i sprawia, że są one niezwykle eleganckie. Co więcej, przepuszczają one więcej promieni słonecznych, dzięki czemu wnętrze jest rozświetlone. Warto je zatem wieszać w oknach, które zlokalizowane są od północnej strony, gdzie dociera mniej światła.

Ciekawie prezentują się również firanki balkonowe z gipiurą. Zwykle nie mają bardzo strojnego charakteru, przez co są uniwersalnym rozwiązaniem. Będą odpowiednie zarówno do wnętrz urządzonych klasycznie, jak i nowocześnie.

Jak upiąć firany balkonowe?

Jak zostało wspomniane, najlepszą tkaniną na efektowne upięcia i drapowania jest woal. Jeżeli zatem zależy nam na dekoracyjnych marszczeniach, właśnie ten materiał powinniśmy wybrać, co jednak nie oznacza, że inne tkaniny całkowicie się do tego nie nadają. Niewątpliwie ciekawą opcją są firany balkonowe podwójne. Mają one niezwykle strojny charakter. Wszystko za sprawą efektownego upięcia. Są polecane zwłaszcza w przypadku klasycznych wnętrz.

Podsumowując, oferta rynkowa firanek balkonowych jest niezwykle zróżnicowana. Nic więc dziwnego, że wybór właściwej to nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy wziąć nie tylko nasze indywidualne upodobania, ale również dopasowanie firanki do stylu, w jakim urządzamy wnętrze czy też jej długość.

Wbrew pozorom istotna jest również kolorystyka oraz motyw dekoracyjny. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy także przeanalizować kwestie takie jak częstotliwość otwierania drzwi balkonowych czy też sposób montażu firanki.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)