Udostępnij
Skomentuj

Firanki żakardowe - jak wybrać? Które wybrać?

Wybór odpowiedniej firany to nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy wziąć nie tylko jej estetyczny wygląd czy też dopasowanie do stylu danego wnętrza, ale również walory użytkowe materiału, z którego została wykonana. Czy zatem firanki żakardowe będą dobrym rozwiązaniem?

Co to są firanki żakardowe?

Jak sama nazwa wskazuje, firanki żakardowe produkuje się z żakardu. To materiał, który otrzymuje się w wyniku mniej lub bardziej gęstego splotu włókien naturalnych, na przykład lnu, bawełny, jedwabiu, lub włókien sztucznych, najczęściej poliestrowych. Z bliska żakard wygląda jak drobna siateczka, przez co doskonale nadaje się na firany.

Dzięki zastosowaniu naturalnych włókien tkanina żakardowa jest przyjemna w dotyku i hipoalergiczna. Wykonane w tej technologii firanki są zatem w pełni bezpieczne dla alergików. Niestety z uwagi na skomplikowany proces produkcji żakard to materiał stosunkowo drogi.

Koszty wykonania tkaniny zmniejsza jednak zastosowanie włókien sztucznych. Dzięki nim staje się ona nie tylko tańsza, ale również trwalsza. Nic więc dziwnego, że coraz większym uznaniem na rynku cieszą się firany żakardowe wykonane jedynie z włókien poliestrowych lub z niewielkim dodatkiem bawełny, lnu bądź innych włókien naturalnych.

Wśród najważniejszych cech żakardu wymienić można:

 • dokładny rysunek, dzięki czemu firany żakardowe mogą mieć niezwykle dekoracyjny charakter. Najczęściej zastosowanie znajdują wzory jedno- i wieloosnowowe,
 • wysoką trwałość – co wpływa na długowieczność firanek,
 • odporność na nagłe zmiany temperatury,
 • łatwość pielęgnacji.

W jakich wnętrzach warto stosować firanki żakardowe?

Firanki żakardowe cieszą się dużym uznaniem za sprawą swych walorów użytkowych. Dobrze przepuszczają światło, a jednocześnie zapewniają wysoki stopień prywatności, chroniąc wnętrze domu przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów.

Im większej ochrony szukamy, tym gęstszy powinien być żakardowy splot. Doskonałą barierę tworzą również duże wzory. Warto się zatem na nie zdecydować, jeżeli chcemy zachować prywatność. W tym przypadku bogate wzornictwo pełni więc nie tylko rolę dekoracyjną, ale również praktyczną.

Co więcej, determinuje to, gdzie firanki żakardowe sprawdzą się najlepiej. Z uwagi na swoją strojność pasują one przede wszystkim do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym. Harmonijnie współgrają z drewnianym umeblowaniem i tradycyjnymi dodatkami.

Na rynku dostępne są również firanki żakardowe gładkie. Zapewniają one mniej prywatności niż warianty bogato zdobione, jednak prezentują się nowocześniej, dzięki czemu zdobyły uznanie wśród wielu klientów.

Firany żakardowe bez wzoru sprawdzą się szczególnie dobrze w pomieszczeniach, których okna zlokalizowane są od północnej strony. Przepuszczają bowiem więcej promieni słońca, dzięki czemu ciemne wnętrze będzie lepiej doświetlone.

Jak pielęgnować firanki żakardowe?

Jak zostało wspomniane, wśród zalet żakardu wymienia się łatwość pielęgnacji. Jest to niezwykle istotna cecha, gdyż firanki żakardowe są podatne na kurz, przez co wymagają częstego prania. Dzięki wysokiej trwałości materiału, nie musimy się jednak obawiać, że doprowadzi to do szybkiego zniszczenia tkaniny.

Firanki żakardowe z powodzeniem możemy prać w pralce automatycznej, najlepiej w niskiej temperaturze, ustawiając jedynie lekkie odwirowanie. Jeszcze wilgotne zawieszamy w oknie, dzięki czemu nie będziemy musieli ich prasować. Wyprostują się same pod własnym ciężarem. To kolejna, niezwykle praktyczna ich cecha, która sprawia, że są chętnie wybierane.

Co ważne, jeżeli wybrana przez nas firanka żakardowa ma w sobie naturalne włókna, może szybciej żółknąć. Nie należy jej zatem stosować:

 • w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, na przykład miastach z gęstym smogiem,
 • pomieszczeniach, w których pali się papierosy,
 • kuchniach bez okapu, w których często się gotuje.

Drobne zanieczyszczenia możemy usunąć za pomocą płynu do mycia naczyń. Nie jest nawet konieczne pranie całej firanki. Wystarczy odrobinę namoczyć zabrudzenie przy pomocy szmatki nasączonej wodą i detergentem czyszczącym i delikatnie przetrzeć plamę. Od czasu do czasu możemy się również zdecydować na odkurzenie firanki żakardowej.

Firanki gotowe czy na metry?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup firanek żakardowych, do wyboru mamy w zasadzie dwie opcje:

 • firanki żakardowe gotowe – zwykle stosuje się je w przypadku okien o typowych rozmiarach. Jedyne, co musimy zrobić, to dopasować wymiary firany do długości i szerokości naszego okna. Ich zaletą jest również to, że nie wymagają dodatkowych poprawek krawieckich.

  Co więcej, niektórzy producenci oferują gotowe firanki żakardowe, które zaraz po wyjęciu z opakowania można powiesić. Zwykle wyposażone są one w taśmę, która gwarantuje regularne i estetyczne marszczenie, dzięki czemu firanka pięknie się układa bez naszej ingerencji,

 • firanki żakardowe na metry – sprawdzą się w przypadku okien o nietypowych rozmiarach. Zwykle są tańsze niż firanki gotowe, jednak wymagają obróbki krawieckiej, co generuje dodatkowe koszty. Dają jednak wiele możliwości indywidualnej aranżacji, przez co również są chętnie wybierane. Za ich pomocą możemy stworzyć niezwykle modne nowoczesne firanki asymetryczne.

Istotna kolorystyka

Wybierając firanki żakardowe, warto zwrócić uwagę na ich kolorystykę. Klasycznym rozwiązaniem są firanki białe. Rozświetlają one wnętrze, gdyż wpuszczają dużo promieni słonecznych. Jeszcze większy efekt rozświetlenia uzyskamy, jeżeli wybierzemy żakard z nabłyszczającymi nitkami. Co więcej, dzięki jasnej kolorystyce optycznie zwiększymy dostępną przestrzeń.

Firanki żakardowe białe nadają się zatem do różnych pomieszczeń. Sprawdzą się zarówno w jasnych i przestronnych wnętrzach, jak i ciemnych i małych. To niezwykle uniwersalne dekoracje okienne, które prezentują się elegancko i modnie, a przy tym mają szereg walorów użytkowych. Warto je zatem stosować w pomieszczeniach reprezentacyjnych, gdzie przyjmujemy gości.

W tej roli doskonale odnajdują się firanki żakardowe do salonu. Dzięki bogatemu wzornictwu przyciągają uwagę, a przy tym zapewniają odpowiedni stopień prywatności.

Podsumowując, na rynku dostępnych jest wiele firanek żakardowych. To, na jaki wariant, się zdecydujemy zależy w głównej mierze od naszych upodobań. Zwrócić musimy jednak uwagę także na kolorystykę dekoracji okiennej, a przede wszystkim jej odpowiednie wymiary. Tylko wówczas będzie się on prezentować bez zarzutu.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)