Udostępnij
Skomentuj

Foremki do ciastek – jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Praktyczne i funkcjonalne foremki do ciastek znacznie ułatwiają przygotowywanie domowych wypieków. Jakie foremki do ciastek wybrać?

Wykrawacze, foremki na muffinki, a także formy do pierników oraz ciastek Speculaas – akcesoriów umożliwiających wykonanie w domu apetycznych i doskonale prezentujących się smakołyków nie brakuje. Kupując foremki do ciastek, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich kształt i możliwości, ale także materiał, z jakiego zostały wyprodukowane. To on w głównej mierze odpowiada za łatwość przygotowania wypieków oraz ich wyjęcia z formy. Jakie foremki na ciastka przydadzą się w domu? Na które modele warto zwrócić uwagę?

Jakie foremki do ciastek przydadzą się w domu?

Foremki do ciastek można podzielić na dwie grupy – wykrawacze oraz pełne formy. Te pierwsze służą do wycinania ciasteczek – nie mają spodu, dzięki czemu za ich pomocą można z łatwością odcisnąć kontur smakołyków na cieście. Pełne foremki posiadają nie tylko boczne ścianki, ale także dno – ich zadaniem jest utrzymanie masy w określonym kształcie. Zarówno foremki do wycinania ciastek, jak i pełne formy dostępne są w wielu ciekawych, fantazyjnych wzorach – występują jako pojedyncze akcesoria, a także zestawy składające się z kilku, a nawet kilkunastu foremek o różnych kształtach i wielkościach.

  1. Foremki do wycinania ciastek – to tradycyjne wykrawacze w kształcie choinki, gwiazdki, Mikołaja, serduszka, księżyca, kwadratu czy okręgu, a także foremki do wycinania ciasteczek linckich, ciastek Speculaas, Springerle czy też atrakcyjne prezentujące się wałki do herbatników. Foremki do wykrawania pierników i ciasteczek umożliwiają przygotowanie smakołyków nie tylko o różnych kształtach, ale także wielkościach.
  2. Pojedyncza forma do wykrawania wielu ciastek – stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych wykrawaczy. Pozwala ona na wycięcie wielu kształtów ciastek za jednym razem. Forma ta składa się z kilku, a nawet kilkunastu otworów o różnych wzorach i wielkościach.
  3. Foremki do pieczenia babeczek – czyli silikonowe, metalowe lub papierowe formy, które znacznie ułatwiają przygotowanie w domu pysznych, puszystych muffinek. Dzięki tego rodzaju formom można z łatwością wykonać w domu tradycyjne babeczki, a także upiec ciastka w kształcie gwiazdy, serca, choinki i innych.
  4. Stemple do ciastek – od kiedy pojawiły się w sprzedaży, są jednym z częściej kupowanych akcesoriów do domowych wypieków. Stemple nie pozwalają wykroić konkretnego kształtu ciastka, ale odcisnąć wzór na cieście – tego rodzaju akcesoria wykorzystuje się więc do dekoracji smakołyków. W zestawie ze stemplami do ciastek zazwyczaj oferowany jest również wykrawacz. Za pomocą tych dwóch narzędzi można przygotować pyszne i atrakcyjnie prezentujące się wypieki, na które skuszą się zarówno dzieci, jak i dorośli.
  5. Foremki do ciastek orzeszki – umożliwiają wypiek niewielkich „skorupek”, które wypełnione słodkim, apetycznym kremem stanowią doskonałą przekąskę. Formy do orzeszków oferowane są jako niewielkie, pojedyncze akcesoria, a także nieco większe blachy pozwalające upiec za jednym razem nawet 20 połówek orzeszków.

Foremki do ciastek – jaki materiał?

Wpływ na funkcjonalność foremek do ciastek i łatwość przygotowania w nich domowych smakołyków ma w głównej mierze materiał, z jakiego zostały wyprodukowane.

  1. Plastikowe foremki do ciastek – są lekkie, poręczne i przede wszystkim tanie. Można je bez problemu kupić w większości sklepów z akcesoriami kuchennymi. Foremki do ciastek z tworzywa sztucznego dostępne są w wielu wariantach. Ze względu na to, iż krawędzie w tego rodzaju akcesoriach nie są bardzo ostre, śmiało mogą używać ich również dzieci. Tego rodzaju foremki są łatwe do utrzymania w czystości. Przed zakupem warto upewnić się, iż tworzywo sztuczne, z którego zostały wykonane to materiał solidny, wytrzymały i dopuszczony do kontaktu z żywnością.
  2. Metalowe foremki do ciastek – produkowane są przede wszystkim ze stali nierdzewnej, miedzi oraz aluminium. Wyróżnia je trwałość i wytrzymałość. Foremki ze stali nierdzewnej nie wyginają się podczas użytkowania, są odporne na uszkodzenia oraz korozję, a ich ostre krawędzie pozwalają wycinać z ciasta precyzyjne kształty. Niekiedy trudno usunąć z nich pozostałości ciasta, które gromadzą się w zakamarkach foremek. Większą elastycznością wykazują się foremki aluminiowe, które są łatwiejsze w czyszczeniu, ale bardzo łatwo tracą swój pierwotny kształt.
  3. Silikonowe foremki do ciastek – można w nich upiec niebanalnie prezentujące się pierniczki, babeczki, kruche ciastka, a także przygotować czekoladki. Dzięki elastyczności tego rodzaju form, bardzo łatwo można wyciągnąć z nich wypieki – nie uszkadzając kształtu smakołyków. Silikonowe foremki do ciastek są łatwe do utrzymania w czystości, można je myć nawet w zmywarce. Nie sprawiają też trudności w przechowywaniu – zwinięte w rulon można schować do szafki czy szuflady.
  4. Drewniane foremki do ciastek – to przede wszystkim nietuzinkowe stemple, a także wałki do herbatników. Drewniane akcesoria są trwałe i odporne na uszkodzenia. Niestety ciasto często gromadzi się w zakamarkach foremek i jest trudne do usunięcia.

Jak wyczyścić foremki do ciastek?

Jednym z problemów, który pojawia się podczas wykrawania lub pieczenia ciastek w foremkach, jest pozostające w zakamarkach ciasto. Jego usunięcie może być trudne, szczególnie w przypadku form metalowych. Usuwanie zgromadzonych resztek ciasta najlepiej wykonać ostrym narzędziem, jednak w przypadku stali nierdzewnej może skończyć się to uszkodzeniem wierzchniej powłoki, co z kolei doprowadzi do niszczenia blaszek. W jaki więc sposób usunąć ciasto z zakamarków? Warto użyć do tego drewnianych wykałaczek, które nie zniszczą akcesoriów do wypieków.

Czy foremki do ciastek można myć w zmywarkach? Zależne jest to od materiału, z jakiego zostały wykonane. Nie zaleca się wkładania do zmywarki foremek metalowych, gdyż te pod wpływem wysokiej temperatury i silnych detergentów mogą zacząć rdzewieć. Foremki metalowe i drewniane najlepiej myć ręcznie przy pomocy płynu do naczyń, lekko ciepłej wody i niezbyt ostrej gąbeczki.

Jak zrobić foremki do ciastek?

Pomimo iż oferta foremek do ciastek zachwyca bogactwem, tego rodzaju akcesoria kuchenne można przygotować również w domu. To świetna zabawa i sposób na rozwijanie swojej kreatywności. Co będzie potrzebne do wykonania własnych foremek do ciastek? Przede wszystkim aluminiowa puszka po napoju, nożyczki do metalu (lub duże nożyce), karton, ołówek oraz kombinerki. Gdy wszystko jest pod ręką, można przystąpić do przygotowania foremek. W pierwszym kroku należy pociąć puszkę w wąskie i długie kawałki, następnie narysować na kartonie szablony foremek. Kolejnym krokiem będzie przyłożenie aluminiowego paska do szablonu i powginanie go za pomocą kombinerek w foremkę o wymarzonym kształcie.

Foremki do ciastek – gdzie kupić?

Niebanalne i atrakcyjne wykrawacze oraz foremki do ciastek można kupić w większości sklepów z akcesoriami i sprzętem kuchennym. Z łatwością można znaleźć je w serwisach internetowych, które oferują formy z różnych materiałów, o wielu kształtach i wielkościach. W naszym sklepie meblujesz.pl dostępne są zarówno foremki metalowe, silikonowe, jak i plastikowe. Foremka do wykrawania ciastek w kształcie zamku, helikoptera, grzechotki czy róży? Zapoznaj się już dziś z naszą ofertą i wybierz foremki do ciastek, które uatrakcyjnią twoje wypieki i zachwycą wszystkich gości.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)