Udostępnij
Skomentuj

Fotel biurowy skórzany czy siatka? Który jest lepszy?

Oparcie foteli obrotowych wykonane może być ze skóry, tkaniny lub siatki. Które rozwiązanie jest najlepsze? Jaki fotel gabinetowy wybrać?

Fotel siatka czy skóra – a może tkanina?

Fotel obrotowy do biura, gabinetu czy do domu powinien być przede wszystkim wygodny, ergonomiczny i zapewniać najwyższy poziom komfortu podczas pracy. Spędzając wiele godzin w pozycji siedzącej, należy zadbać o utrzymanie odpowiedniej pozycji, która w znacznym stopniu odciąży kręgosłup. Pomocne w tej kwestii są specjalnie wyprofilowane oparcia foteli biurowych. Mogą być one pokryte skórą naturalną lub ekologiczną, tkaniną zwykłą lub membranową, a także wykonane z przewiewnej siatki, umożliwiającej cyrkulację powietrza. Konstrukcja oparcia fotela obrotowego z siatką zrobiona jest najczęściej z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, stali chromowanej lub stali nierdzewnej. Pozwala ona naprężyć siatkę tworząc z niej wygodne i zarazem funkcjonalne oparcie. Siedziska foteli biurowych z siatką wykonane są najczęściej z mięsistej pianki i tapicerowane wytrzymałą i miękką skórą lub tkaniną. Połączenie takiego typu siedziska i oparcia z siatki, zapewnia wygodę podczas wielu godzin pracy, a także umożliwia swobodny przepływ powietrza, redukując nadmierne pocenie się podczas siedzenia w fotelu.

Fotel biurowy siatka – zalety i wady

Wybierając fotel obrotowy do biura, gabinetu, sali komputerowej lub też do domowego użytku, warto zaopatrzyć się w mebel wysokiej jakości, przystosowany do potrzeb użytkownika. Siatka, z której wykonuje się oparcia krzeseł biurowych występują w formie elastycznej oraz sztywnej. Oparcie fotela biurowego z siatki elastycznej pozwala wygodnie rozsiąść się na krześle, dając efekt „wtopienia się” w fotel, z kolei oparcie z siatki sztywnej bardziej przypomina konstrukcje pokryte tkaniną lub skórą.

Wykorzystanie siatki jako materiału na oparcie fotela obrotowego, niesie za sobą wiele korzyści. Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Poniżej krótkie zestawienie najważniejszych cech tego rozwiązania.

Siatka

ZALETY

 • Wytrzymała.
 • Zapewnia swobodny przepływ powietrza.
 • Dopasowuje się do ciała.
 • Fotele z siatką są przystępne cenowo.

WADY

 • Ciężko usunąć z niej niektóre zabrudzenia.
 • Siatka elastyczna nie zapewnia utrzymania odpowiedniej sylwetki.
 • Fotele z oparciem z siatki są mniej eleganckie, niż te tapicerowane skórą.

Fotel biurowy skóra – zalety i wady

Oparcia krzeseł obrotowych tapicerowanych skórą wykonane są z miękkiej, ale mięsistej pianki. Ich sztywna konstrukcja sprzyja prostowaniu sylwetki, a tym samym w znacznym stopniu odciąża kręgosłup – szczególnie jego lędźwiową część. W przypadku foteli skórzanych tapicerkę może stanowić skóra naturalna lub ekologiczna, zwykła lub perforowana. Skóra perforowana posiada małe dziurki, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Fotele skórzane są droższe od tych pokrytych tkaniną lub siatką, ale za to charakteryzują się eleganckim wyglądem i najwyższą jakością.

Skóra

ZALETY

 • Wytrzymała.
 • Skóra naturalna jest przyjazna alergikom.
 • Prezentuje się niezwykle elegancko.
 • Łatwa do utrzymania w czystości – dobrze schodzą z niej wszelkie zabrudzenia.

WADY

 • Co jakiś czas powinna być poddawana konserwacji.
 • Ma tendencje do „naciągania się”.
 • Fotele skórzane są droższe, niż te pokryte tkaniną lub siatką.
 • W zimie sprawia wrażenie zimnej, a w lecie gorącej.
 • Często „klei się” do ciała.
 • Pomimo perforacji zapewnia mniej swobodny przepływ powietrza niż fotele z siatką.

Czym kierować się podczas zakupu fotela biurowego?

Dobór odpowiedniego fotela biurowego ma zasadniczy wpływ na komfort i zarazem jakość pracy. Spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej bywa męczące i może obniżać koncentrację i efektywność wykonywanej pracy. Fotele do pracy przy biurku lub komputerze muszą być więc dobrane w taki sposób, aby osoba spędzająca w nich kilka godzin dzienne, mogła czuć się w pełni komfortowo. Najnowsze rozwiązania pozwalają nie tylko wybrać materiał, z jakiego wykonane jest siedzisko albo oparcie, ale także w pełni dostosować krzesło do potrzeb użytkownika.

Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując fotel obrotowy?

 • Ergonomia. Krzesło obrotowe powinno być wykonane z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Wygodne obszerne siedzisko, wyprofilowane oparcie i mechanizm ruchowy zapewniający możliwość regulacji najważniejszych elementów fotela, to absolutne minimum. Nowoczesne mechanizmy ruchowe np. TILT, MULTIBLOCK i inne, umożliwiają regulację wysokości siedziska, zablokowanie fotela w pozycji do pracy (w zależności od mechanizmu można wybierać pomiędzy określoną liczbą pozycji), ustawienie siły oporu oparcia podczas odchylania, a także swobodne kołysanie się na krześle. Możliwość dostosowania wysokości siedziska fotela zapewnia wygodną pracę zarówno osobom wysokim, jak i niskim. Z kolei regulowane podłokietniki umożliwiają podparcie rąk w czasie pracy.
 • Materiał. Jak zostało wspomniane wyżej – fotele obrotowe posiadają metalowe lub plastikowe konstrukcje, a ich oparcia i siedziska wykonane są z siatki lub mięsistej pianki, tapicerowanej tkaniną albo skórą. Fotele biurowe z siatki charakteryzują się najlepszą cyrkulacją powietrza, z kolei te pokryte skórą, niebanalnym wyglądem. Podczas zakupu krzesła obrotowego, warto zwrócić uwagę na parametry informujące o wytrzymałości danego materiału, np. wytrzymałość mechaniczną tapicerki na przetarcia, która mierzona jest ilością cykli do czasu pojawienia się na materiale widocznych zmian oraz peeling tapicerki, a więc tendencje do powstawania zmechaceń na materiale.
 • Design. Fotel obrotowy kupiony z przeznaczeniem do biura lub gabinetu, powinien pasować do stylu, w jakim utrzymane jest wnętrze. Design nowoczesnych krzeseł jest dość uniwersalny i sprawia, że będą one wyglądać odpowiednio w większości aranżacji – zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych.
 • Cena. Niewątpliwie stanowi jeden z istotniejszych elementów podczas kupna fotela obrotowego – nie powinna być jednak głównym kryterium. Za meble wysokiej jakości trzeba niekiedy zapłacić więcej, ale za to można cieszyć się ich funkcjonalnością i nietuzinkowym wyglądem przez wiele lat.

Zakup fotela obrotowego do biura, gabinetu lub do domu należy poprzedzić analizą dostępnych na rynku rozwiązań. Fotele obrotowe z siatką, skórą lub tkaniną posiadają zarówno zalety, jak i wady. Każdy powinien więc wybrać fotel, który w 100% spełnia jego oczekiwania.

 

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)