Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/glebogryzarka-elektryczna-jak-wybrac-jaka-najlepsza/11346/ 2018-09-21 12:40:28.000000

Glebogryzarka elektryczna – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Aby ogród tętnił życiem, podłoże pod kwiaty, warzywa i krzewy musi zostać odpowiednio przygotowane. W tej roli doskonale sprawdza się glebogryzarka elektryczna. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego narzędzia ogrodowego?

Jak działa glebogryzarka elektryczna?

Glebogryzarka elektryczna swym wyglądem przypomina kosiarkę. Służy jednak do czegoś innego. Jej zadaniem jest spulchnienie i napowietrzenie gleby, a robi to za pomocą specjalnych ostrzy. Sprzęt ten ma niezwykle korzystne działanie.

Pozwala między innymi przygotować podłoże pod siew czy też zakładanie trawnika. Dzięki niej gleba łatwiej chłonie tlen i składniki odżywcze, a rośliny zyskują optymalne warunki do rozwoju. Ostrza niszczą również chwasty.

Zaletą tego sprzętu jest nie tylko szeroki zakres prac, do których można go wykorzystać, ale również możliwość stosowania przez cały sezon: od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Wyjątek od tej reguły stanowią bardzo trudne warunki atmosferyczne, które sprawiają, że ziemia jest zamarznięta lub silnie przesuszona. Wówczas należy zrezygnować z użycia glebogryzarki elektrycznej.

W porównaniu z wariantami spalinowymi to sprzęt, który:

 • lepiej nadaje się do prac w ogrodach o niedużej powierzchni,
 • ciszej pracuje,
 • nie wydziela szkodliwych spalin, przez co jest przyjazny środowisku,
 • wymaga stałego dostępu do źródła prądu, co zmniejsza nieco komfort pracy.

Na rynku dostępnych jest szereg różnorodnych modeli glebogryzarek, co czyni zakup właściwego modelu jeszcze trudniejszym. Wybierając sprzęt, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na nasze potrzeby. Nie bez znaczenia jest również cena urządzenia, a także jego parametry techniczne, z których najważniejsza jest moc.

Glebogryzarka elektryczna – jaka moc?

Im wyższa moc, tym w cięższych i bardziej zróżnicowanych warunkach jest w stanie pracować glebogryzarka elektryczna. Analizując ten parametr, pod uwagę należy również wziąć wielkość ogrodu. Oto najchętniej wybierane rozwiązania:

 • glebogryzarka elektryczna 1400 W – to wydajne i efektywne urządzenie, zwłaszcza jeśli do obróbki mamy niewielki skrawek terenu. Dobrze sprawdza się w przypadku lekkich gleb piaszczystych. Przykładem takiego rozwiązania jest glebogryzarka elektryczna Macallister 1400 W, która cieszy się dużym uznaniem wśród klientów. Na uwagę zasługuję przede wszystkim jej kompaktowe rozmiary, dzięki czemu doskonale sprawdza się ona w wąskich ogrodach,
 • glebogryzarka elektryczna 1600 W – może posłużyć do obróbki nieco twardszej piaszczysto-żwirowej lub torfowej gleby. Sprawdzi się zarówno na niewielkich, jak i średnich posesjach,
 • glebogryzarka elektryczna 2000 W – to model odpowiedni nawet w przypadku nieco większych ogrodów, przy czym wówczas musimy sprawdzić, czy długość kabla jest wystarczająca lub postarać się o dodatkowe źródło energii w ogrodzie. Sprawdzi się podczas obróbki  gleb piaszczysto-gliniastych, które charakteryzują się umiarkowaną twardością.

Jaka glebogryzarka elektryczna okaże się najlepsza?

Moc to nie jedyny aspekt, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze glebogryzarki elektrycznej. Równie ważne są inne parametry techniczne, które przesądzają o tym, czy sprzęt będzie dostosowany do naszych potrzeb i preferencji. Wśród najważniejszych kwestii wymagających analizy wymienić można:

 

image
 1. Szerokość robocza – określa, jaką powierzchnię będzie w stanie obrobić sprzęt w trakcie jednego przejazdu. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy od tego, w jakich warunkach będziemy najczęściej wykorzystywać sprzęt. Jeżeli mamy niewielkie grządki, wąską szklarnię lub małą rabatę kwiatową, wówczas duża szerokość robocza sprzętu będzie przeszkodą, gdyż nie pozwoli na precyzyjne manewrowanie glebogryzarką i może doprowadzić do zniszczenia roślin. W takiej sytuacji sprawdzi się urządzenie o jak najmniejszej szerokości roboczej. W tej kategorii produktów dostępne są modele mające 16-23 centymetry szerokości roboczej. Gdy zaś potrzebujemy uniwersalnego sprzętu, dobrze sprawdzą się warianty o szerokości roboczej w granicach 30-45 centymetrów. To właśnie te glebogryzarki są najchętniej wybierane. Na rynku nie brakuje także jeszcze większych modeli, które oferują szerokość sięgającą nawet powyżej 45 centymetrów. Sprawdzają się one bardzo dobrze podczas zakładania trawnika. Niezwykle ciekawą, a zarazem praktyczną opcją są glebogryzarki elektryczne wyposażone w możliwość regulacji szerokości roboczej. Dzięki temu możemy je bez trudu dostosować do aktualnych potrzeb,
 2. Głębokość robocza – podobnie jak szerokość robocza, tak i maksymalna głębokość sprzętu może być regulowana. Wówczas otrzymujemy glebogryzarkę wielozadaniową o uniwersalnym charakterze. Oczywiście na rynku dostępne są również klasyczne modele pozbawione regulacji. Małe glebogryzarki elektryczne standardowo pracują na głębokości do 13-15 centymetrów. Sprawdzają się na niewielkich powierzchniach, na przykład przy zakładaniu grządek lub rabat. Na rynku znajdziemy także sprzęt pracujący głębiej – nawet na 20-35 centymetrach. Zwykle ma on także wyższą moc. Pozwala na bardziej zaawansowane prace, na przykład zakładanie upraw roślin o rozbudowanym systemie korzeniowym,
 3. Waga – im lżejsza glebogryzarka elektryczna, tym lepiej się nią manewruje. Najlżejsze modele ważą jedynie około 8 kilogramów. Nie powinny zatem sprawiać operatorowi trudności w sterowaniu. Tak lekki sprzęt zwykle ma bardzo kompaktowe rozmiary, dzięki czemu nie mamy żadnych problemów w jego przechowywaniu i transporcie,
 4. Rodzaj kół – im większe i szersze koła będzie miała glebogryzarka, tym łatwiej będzie nam operować sprzętem,
 5. Dodatkowe funkcje – ich obecność zwiększa funkcjonalność sprzętu i gwarantuje wysoki komfort obsługi. Jedną ze szczególnie przydatnych opcji jest możliwość zmiany prędkości ostrzy. Pozwala to na dopasowanie parametrów sprzętu do rodzaju podłoża. Jeżeli zależy nam na wygodzie manewrowania sprzętem, powinniśmy zadbać o to, aby był on wyposażony w regulację uchwytu rączek. Zapewni to duży komfort w trakcie pracy.

Jaka glebogryzarka elektryczna? Popularne marki

Sprzęt ogrodniczy cieszy się dużą popularnością. Nie brak zatem firm zajmujących się produkcją glebogryzarek elektrycznych. Wybierając urządzenie, warto kierować się nie tylko jego parametrami technicznymi, ale również renomą marki. Istotne są także opinie klientów. Dzięki nim możemy się dowiedzieć, czy dana glebogryzarka sprawdza się w praktyce.

Wśród modeli cieszących się dużym uznaniem poczesne miejsce zajmuje glebogryzarka elektryczna Nac. Jest to model wytrzymały, solidny i skuteczny. Charakteryzuje się korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Popularna jest też glebogryzarka elektryczna Macallister 1400 W, która jest odpowiednia w przypadku mniejszych ogrodów.

Podsumowując, glebogryzarka elektryczna może okazać się użytecznym sprzętem przy wielu pracach ogrodowych. Wybierając ją, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jej moc. Powinna być ona dostosowana do wielkości ogrodu i rodzaju prac, jakie będziemy wykonywać tym sprzętem. Nie bez znaczenia są również inne parametry techniczne. Analizując je, wybierzemy urządzenie na miarę naszych potrzeb.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Bardzo przystępna informacja, skłania do wyboru sprzętu po spokojnym przemyśleniu i ... ponownym przemyśleniu.
Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni