Udostępnij
Skomentuj

Glebogryzarka ręczna – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Spulchnianie i napowietrzanie gleby motyką to czasochłonne i żmudne zajęcie, nawet jeśli posiadamy tylko niewielki skrawek ogrodu. Warto zatem zainwestować w bardziej wydajne narzędzie, jakim jest glebogryzarka ręczna. Jak ją wybrać?

Glebogryzarka ręczna – jak działa?

Jak zostało wspomniane, glebogryzarka ręczna to narzędzie służące do spulchniania gleby. Można ją wykorzystywać przez cały sezon – od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Jedynym obostrzeniem jest zamarznięta lub bardzo wysuszona ziemia. Wówczas lepiej zrezygnować ze stosowania urządzenia, gdyż jego ostrza mogłyby ulec zniszczeniu.

Glebogryzarka ogrodowa ręczna to sprzęt, który doceni każdy wielbiciel ogrodnictwa. Co prawda glebę możemy spulchnić za pomocą motyki lub strzemiączka, jednak jest to długotrwała i męcząca praca, a glebogryzarka działa efektywniej i sprawniej.

Zamontowane w niej rotatory (ostrza) przerzucają kopki ziemi, w ten sposób likwidując znajdujące się w niej grudki. Dzięki temu ziemia jest spulchniona, napowietrzona i odchwaszczona. Zabieg ten sprawia, że do gleby przedostaje się więcej wody, tlenu i składników odżywczych, co sprzyja rozwojowi roślin.

Główny element roboczy stanowią noże (rotatory) do przekopywania ziemi. Są one zamontowane na obracających się wokół własnej osi tarczach. Dzięki specjalnej zakrzywionej konstrukcji, działają jak niewielki szpadel, zagłębiając się w glebę, wydobywając jej część i przewracając na drugą stronę. Dzięki temu ziemia jest wzruszona. Nie tworzą się jednak między nią szczeliny powietrzne.

Pamiętajmy, że na rynku możemy się spotkać także z określeniami „glebogryzarka ręczna spalinowa”, przy czym słowo „ręczna” nie odnosi się do rodzaju napędu (bo w tym przypadku jest on spalinowy), a do sposobu obsługi sprzętu. Aby wykonywać pracę glebogryzarkę, należy bowiem trzymać w ręku.

Glebogryzarka ręczna – jaka najlepsza?

Glebogryzarki ręczne to urządzenia lekkie i poręczne. Nieskomplikowana konstrukcja sprawia, że charakteryzują się one również niską awaryjnością. Są idealne, jeżeli do obróbki mamy niewielki skrawek ziemi. W przypadku średnich i dużych ogrodów nie zdają egzaminu, gdyż są napędzane siłą naszych mięśni, a to wiązałoby się z żmudną i czasochłonną pracą.

Ich atutem są natomiast kompaktowe rozmiary. Dzięki temu wprost idealnie nadają się do małych i wąskich ogrodów oraz tworzenia grządek i rabat kwiatowych. Z tego samego powodu ich przechowywanie i transport nie nastręczają żadnych trudności.

 

image

Wybierając glebogryzarkę ręczną, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • szerokość robocza – parametr ten informuje nas, jak szeroką powierzchnię obrobi sprzęt, wykonując jeden przejazd. Im większa szerokość robocza, tym szybciej uporamy się ze spulchnieniem ziemi. Wiąże się to jednak również z większą wagą sprzętu i trudnościami w manewrowaniu nim. Niewielkie glebogryzarki ręczne mają powyżej 25 centymetrów szerokości roboczej. Na rynku znajdziemy także szersze warianty, które przekraczają 35 centymetrów, jednak są one mniej zwrotne,
  • głębokość robocza – nieduże glebogryzarki ręczne pozwalają pracować na głębokości około 13-15 centymetrów. Sprawdzają się one przy zakładaniu grządek, trawnika oraz rabat kwiatowych. Jest to zatem odpowiednia glebogryzarka ręczna do truskawek. Na rynku znajdziemy również sprzęt pracujący głębiej. Sprawdzi się on bardzo dobrze, jeżeli będziemy zakładać uprawy charakteryzujące się bardziej rozbudowanym systemem korzeniowym i potrzebujemy solidnego napowietrzenia gleby,
  • waga –  to ważny parametr, zważywszy na to, że glebogryzarki ręczne są napędzane siłą ludzkich mięśni. Zwykle urządzenia te charakteryzują się niedużą wagą, która oscyluje wokół 8-15 kilogramów. Wpływa to na ich bardzo dobrą zwrotność,
  • udogodnienia – w przypadku glebogryzarek ręcznych warto zwrócić uwagę na to, czy uchwyty do sterowania sprzętem są pokryte antypoślizgowym materiałem. Dzięki temu będziemy mogli pewnie chwycić urządzenie i pracować nawet w trudniejszych warunkach atmosferycznych,
  • koła – im większe i grubsze, tym łatwiej nam będzie pracować.

Glebogryzarka ręczna – cena

Cechą charakterystyczną glebogryzarek ręcznych napędzanych siłą naszych mięśni jest stosunkowo niska cena. Zwykle nie przekracza ona 300 złotych, jednak na rynku znajdziemy także i droższe urządzenia, które oferują większą szerokość roboczą.

Podsumowując, ręczna glebogryzarka okaże się niezwykle przydatna, jeśli jesteśmy posiadaczami niewielkiego ogrodu. Pozwoli odpowiednio przygotować glebę pod uprawę. Jest lekka, poręczna i prosta w obsłudze. Wybierając ją, kierujmy się nie tylko ceną, ale również parametrami technicznymi. Uważnie przyjrzyjmy się także jakości wykonania sprzętu.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)