Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/glebogryzarka-spalinowa-jak-wybrac-jaka-najlepsza/11347/ 2018-09-21 12:44:07.000000

Glebogryzarka spalinowa – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Wśród narzędzi ogrodniczych poczesne miejsce zajmuje glebogryzarka. Ułatwia ona bowiem wykonywanie różnych prac w ogrodzie. Jaką glebogryzarkę spalinową kupić, aby cieszyć się bardzo dobrymi efektami jej działania przy zachowaniu niezawodności sprzętu?

Glebogryzarka spalinowa – co to jest?

Glebogryzarka spalinowa to nic innego jak narzędzie ogrodnicze, które jest wyposażone w ostrza. Swym wyglądem przypomina kosiarkę, jednak jej przeznaczenie jest zupełnie inne. Ma za zadanie spulchniać ziemię.

Glebogryzarka spalinowa – co robi?

Spektrum prac, jakie możemy wykonywać glebogryzarką spalinową jest naprawdę szerokie. Z łatwością posłuży nam ona do:

 • przygotowywania podłoża pod siew warzyw,
 • poprawy jakości gleby,
 • spulchniania i napowietrzania gleby,
 • zakładania trawnika,
 • tworzenia grządek i rabat.

Co więcej, urządzenie to może być wykorzystywane także do mieszania nawozów lub nawet odśnieżania, o ile zadbamy o wprowadzenie odpowiednich modyfikacji. Może również pełnić rolę aeratora, wertykulatora czy też kultywatora.

Glebogryzarka spalinowa to urządzenie wytrzymałe, toteż może być intensywnie eksploatowane praktycznie przez cały sezon – od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jedyne ograniczenie stanowią naprawdę trudne warunki atmosferyczne. Gdy ziemia jest skuta lodem lub bardzo wysuszona, lepiej zrezygnować z zastosowania glebogryzarki spalinowej, nawet jeśli jest to sprzęt o dużej mocy.

Czy cena ma znaczenie?

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli glebogryzarek spalinowych. Dobór właściwego wariantu jest kwestią indywidualną. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, w tym przede wszystkim zasobność naszego portfela. Ceny sprzętu są bowiem bardzo rozbieżne i wahają się od 500 do nawet 5000 złotych. Wielkość dostępnych środków, jakie możemy przeznaczyć na zakup urządzenia, jest zatem istotna.

Jednak cena nie zawsze świadczy o jakości sprzętu, a już na pewno nie informuje, czy dany produkt jest dopasowany do naszych potrzeb. Aby to ocenić, musimy przeanalizować parametry techniczne danego modelu. Wśród czynników pozacenowych, które musimy wziąć pod uwagę przy zakupie glebogryzarki spalinowej, wymienić można przede wszystkim moc silnika.

Glebogryzarka spalinowa – jaka moc będzie odpowiednia?

Jeżeli zamierzamy wykorzystywać sprzęt do pracy w trudnych i zróżnicowanych warunkach, moc silnika to podstawowa kwestia, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze glebogryzarki spalinowej. Urządzenia charakteryzujące się mniejszą mocą mogą nie być wystarczające podczas:

 • spulchniania silnie zbitych, ciężkich i gliniastych gleb,
 • pracy z ustawioną większą szerokością i/lub głębokością.

Sprzęt o dużej mocy poradzi sobie w powyższych warunkach doskonale. Zwykle również charakteryzuje się większą wydajnością i efektywnością pracy, a także mniejszą skłonnością do awarii.

To, na jaką moc sprzętu ostatecznie się zdecydujemy, zależy nie tylko od przeznaczenia sprzętu, ale również wielkości ogrodu. W przypadku niedużej posesji wystarczająca będzie glebogryzarka spalinowa o mocy 4 KM. Jeżeli jednak sprzętem chcemy obrabiać więcej terenu, konieczna będzie moc 5-6,5 kM.

Jaka glebogryzarka spalinowa? Istotne parametry techniczne

Jak zostało wspomniane, moc silnika to jeden z najważniejszych parametrów technicznych, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze glebogryzarki spalinowej. Ostateczną decyzję podjąć należy jednak dopiero po przeanalizowaniu także innych aspektów. Oto czynniki, które przesądzają o wyborze sprzętu:

 • szerokość robocza – parametr ten określa, jak dużą powierzchnię jest w stanie obrobić glebogryzarka podczas jednego przejazdu. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od wielkości i ukształtowania naszego ogrodu. Jeśli jest on mały i wąski, wówczas odpowiednim wyborem będzie sprzęt o niezbyt dużej szerokości roboczej, mieszczącej się w granicach 27-35 centymetrów. Taki sprzęt kompletnie jednak nie zda egzaminu w dużym ogrodzie, gdyż jego użycie będzie niezwykle praco- i czasochłonne. W takiej sytuacji najlepszą opcją będzie urządzenie o dużej szerokości roboczej – powyżej 45 centymetrów. Jeżeli zależy nam na uniwersalnym sprzęcie, który sprawdzi się w zróżnicowanych warunkach, wówczas warto wybrać glebogryzarkę spalinową o regulowanej szerokości roboczej. Zwykle urządzenia tego typu są droższe, jednak pozwalają rozszerzyć spektrum wykonywanych prac.

 

image
 • głębokość robocza – jej maksymalna wartość jest różna w zależności od modelu glebogryzarki. W przypadku mniejszego sprzętu parametr ten zwyczajowo mieści się w przedziale 13-15 centymetrów. Głębokość ta jest odpowiednia przy pracach na niedużych powierzchniach, które obejmują między innymi zakładanie grządek i rabat. Jeżeli zatem zastanawiamy się, jaka glebogryzarka spalinowa do truskawek, już znamy odpowiedź. Większe i mocniejsze urządzenia pozwalają nawet na pracę przy głębokości 33-35 centymetrów. Dzięki temu możemy solidnie napowietrzyć glebę czy też zakładać uprawy, które charakteryzują się rozbudowanym systemem korzeniowym. Podobnie jak w przypadku szerokości roboczej, jeżeli zależy nam na sprzęcie wielozadaniowym, wybierzmy model, który pozwala regulować głębokość roboczą,
 • waga – z parametrem tym wiąże się bezpośrednio łatwość transportu i przechowywania sprzętu. Jeżeli jesteśmy właścicielami niedużego ogrodu, możemy zdecydować się na stosunkowo lekki sprzęt o wadze 10-15 kilogramów. Ma on wiele zalet. Przede wszystkim łatwo nim operować. Nie zajmuje również dużo miejsca, dzięki czemu nie będziemy mieć żadnych problemów z jego transportem i przechowywaniem. Sprzęt mocniejszy, przeznaczony do dużych ogrodów jest znacznie cięższy. Jego waga może sięgać nawet 50 kilogramów, co utrudnia manewrowanie nim, a także sprawia, że transport i przechowywanie wymaga sporo miejsca. Największe, a zarazem najcięższe glebogryzarki spalinowe dostępne na rynku to mini traktory wyposażone w napęd na koła, co znacząco ułatwia ich obsługę. Glebogryzarka spalinowa z napędem na koła to urządzenie wszechstronne, które odpowiednio zmodyfikowane, może wykonywać szerokie spektrum prac. Opcja ta sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku posesji o znaczących rozmiarach,
 • obecność biegu wstecznego – to nieocenione ułatwienie, jeżeli do dyspozycji mamy ciężki i duży sprzęt. Umożliwia bowiem bezproblemowe zawracanie,
 • dodatkowe funkcje – nie są niezbędne, jednak zwiększają funkcjonalność sprzętu i ułatwiają jego obsługę. Wśród przydatnych opcji wymienić można przede wszystkim zmianę prędkości obrotowej ostrzy. Dzięki temu z łatwością dopasujemy sposób pielęgnacji do rodzaju podłoża. Inną praktyczną funkcją jest możliwość regulacji uchwytu rączek, którymi sterujemy glebogryzarką spalinową. Pozwala to na bardziej komfortową pracę za pomocą urządzenia.

Jaka najlepsza glebogryzarka spalinowa? Analiza producentów

Na rynku funkcjonuje wielu producentów sprzętu ogrodniczego, którzy mają w swej ofercie glebogryzarki spalinowe. Wybierając markę, warto kierować się jej renomą, na którą wpływ ma nie tylko długoletnia historia działalności firmy i zabiegi marketingowe, ale przede wszystkim niezawodność sprzętu i korzystny stosunek ceny do jakości.

Przed zakupem warto także sprawdzić, jak dany sprzęt radzi sobie w praktyce. Pomocne w tym względzie będą opinie użytkowników, które są łatwo dostępne on-line. Wśród urządzeń, które cieszą się dużym uznaniem klientów jest między innymi glebogryzarka spalinowa Stiga. Inna popularna opcja to glebogryzarka spalinowa Honda. To, jakie ostatecznie rozwiązanie wybierzemy, zależy od tego, czy spełni ono nasze oczekiwania.

Podsumowując, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jaka jest najlepsza glebogryzarka spalinowa, przychodzi nam z pomocą analiza podstawowych parametrów technicznych sprzętu. Dzięki niej jesteśmy w stanie dopasować model do naszych potrzeb, preferencji i możliwości finansowych.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni