Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/gogle-ochronne-jak-wybrac-jakie-najlepsze/12537/ 2018-11-30 13:48:19.000000

Gogle ochronne - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Gogle ochronne zapewniają lepszą ochronę wzroku niż nawet bardzo dobre okulary, przynajmniej jeśli chodzi o osłonę przed szkodliwymi czynnikami zagrażającymi oczom z boków, góry lub z dołu. Aby jednak mieć pewność, że będą one w tym zadaniu skuteczne, trzeba naprawdę postarać się na etapie wyboru gogli, co jest znacznie trudniejsze, niż się powszechnie uważa.

Kiedy stosujemy gogle ochronne?

W niektórych przypadkach stosowanie gogli ochronnych wynika wprost z charakterystyki pracy. Najczęściej jednak ich użycie jest opcjonalne i wtedy gogle są alternatywą dla klasycznych okularów ochronnych. Szczególnie dobrze sprawdzają się one zamiast okularów chemicznych czy okularów do szlifowania, szczególnie jeśli wokół pracuje kilka osób i oczy mogą zostać uszkodzone na przykład opiłkami z sąsiedniego stanowiska.

Nie ma raczej sytuacji, w której użycie gogli byłoby niezalecane, a rekomenduje się założenie prostszych okularów. Ponieważ jednak gogle robocze z zasady są cięższe i nieco mniej wygodne, to bardzo często podaje się, że ich noszenie jest ostatecznością. To nie do końca prawda – dobrze dobrane gogle nie muszą być mniej wygodne od okularów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gogli ochronnych?

Nie można stworzyć żadnego ogólnego rankingu, który pokazałby, które gogle są najlepsze. Można oczywiście z góry założyć, że supermarketowe no-name’y nie będą miały zbyt wielu zastosowań, ale nawet taka ochrona będzie lepsza niż żadna. Warto jednak poświęcić czas i nieco więcej zainwestować, by dowiedzieć się, jaki model będzie naprawdę dobry i taki właśnie kupić. Czym się przy tym kierować?

  • Atesty. Tylko gogle ochronne ze stosownymi atestami mogą być użyte jako ochrona oczu i twarzy. Brak atestu w praktyce oznacza, że nie ma żadnej pewności co do zachowania uszkodzonych gogli – być może ich odłamki powstające na przykład po uderzeniu mogłyby spowodować większe szkody niż bezpośrednie działanie szkodliwego czynnika.
  • Nieograniczone pole widzenia. To jedna z największych zalet gogli, która wyraźnie stawia je ponad okularami. Dobre gogle nie ograniczają pola widzenia w żadnym miejscu – oznacza to również, że nie mogą zniekształcać widzianego obrazu.
  • Duża szczelność. Dobre gogle muszą ściśle przylegać do twarzy. Najczęściej cel ten producenci realizują przez zastosowanie dodatkowej gąbki, która z jednej strony odgrywa rolę uszczelki, a z drugiej zapewnia też większy komfort i do pewnego stopnia ogranicza parowanie soczewek od wewnątrz. Poza tym oczywiście w goglach stosuje się różne inne systemy wentylacji, ale one także nie mogą umożliwiać wnikania na przykład opiłków pod soczewki.
  • Wymienne szkła. Nie jest to absolutnie niezbędne, jednak jeśli planowana jest dłuższa eksploatacja, to wtedy zdecydowanie przydaje się możliwość wymiany szybek. Jest to tańsze niż zakup drugiej pary naprawdę dobrych gogli, a poza tym daje swobodę doboru soczewek – przynajmniej w przypadku niektórych modeli – dzięki czemu można szybko przystosować gogle do pracy w różnych warunkach.
  • Komfort noszenia. Sama konstrukcja ramy gogli musi być wygodna i wykończona tak, by nie uwierała w twarz. Dodatkowo pas podtrzymujący je na miejscu powinien być elastyczny, regulowany i szeroki, co pozwoli na wygodniejsze korzystanie z gogli.
  • Marka. Ma ona znaczenie, choć może nie tak duże, jak w przypadku innych elementów ochronnych. Znacznie ważniejsza jest mechaniczna wytrzymałość i parametry użytkowe, natomiast na markę warto spojrzeć choćby dlatego, że wybór właściwej pozwala od razu wstępnie określić poziom jakości. W tym kontekście można wspomnieć choćby o goglach Uvex czy 3m, zarówno tych budowlanych, jak i bardziej specjalistycznych.

Mocne czy bardzo mocne?

Uniwersalne gogle ochronne często są tylko nieco lepsze od okularów. Te projektowane z myślą o bardziej zaawansowanych użytkownikach, na przykład gogle ochronne do szlifowania maszynowego, to konstrukcje zdecydowanie mocniejsze i trwalsze. Również bardzo mocne są gogle ochronne do ASG, ich konstrukcja jest jednak nieco inna, często są to też modele nieco lepiej dopracowane pod względem estetycznym, co w przypadku gogli ochronnych budowlanych nie jest może bez znaczenia, ale zdecydowanie nie jest aż tak istotne. Do zastosowań domowych i na przykład ręcznej obróbki materiałów najczęściej wystarczają podstawowe modele tańszych gogli lub okularów ochronnych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni