Udostępnij
Skomentuj

Grubościówka - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Grubościówka, a właściwie strugarko-grubościówka, bo tak poprawnie nazywa się to urządzenie, ma zasadniczo dość prostą konstrukcję i równie proste zastosowanie. Jest to narzędzie, które dzięki zestawowi noży jest w stanie obrobić ogólnie powierzchnię każdego drewna.

Marki i ich znaczenie

Strugarki są dość powszechnie stosowane i produkuje je znakomita większość producentów znanych z rynku elektronarzędzi: grubościówka DeWalt, Makita czy Dedra to dość często wybierane urządzenia. Muszą one jednak konkurować z niszowymi producentami, takimi jak Jaroma, Meec czy inni, których nazwy znane są przede wszystkim osobom zainteresowanym stolarstwem.

Trzeba z całą mocą podkreślić, że samo logo producenta o niczym nie przesądza. Podobnie nie da się wyciągnąć żadnych wniosków z etykiety „made in China”. Niektórzy producenci naprawdę dbają o jakość i kraj pochodzenia niczego tutaj nie zmienia. Oczywiście – są też kiepskie grubościówki, ale te najczęściej pochodzą z katalogów producentów zajmujących się głównie sprzętem hobbystycznym.

Jaka grubościówka najlepsza? Przegląd kryteriów

Pytanie o to, jaka grubościówka dla majsterkowicza, a jaka dla profesjonalisty, jest w gruncie rzeczy pytaniem nie o nazwę modelu czy nawet marki, ale o konkretne parametry techniczne. Tych w przypadku strugarek grubościówek jest sporo, ale nie wszystkie mają duże znaczenie.

Moc silnika. Większość dostępnych na rynku grubościówek ma moc z zakresu 1,5 do 3 kW. Te najsłabsze, jeśli zostaną wyposażone w dobre noże, dadzą radę nawet twardemu drewnu, ale trzeba się będzie uzbroić w cierpliwość, bo jego obróbka trochę potrwa. Grubościówki mające silniki prawie po 3 kW to już zdecydowanie potężne maszyny, które ze swoimi zadaniami poradzą sobie bez problemu, ale oczywiście dla profesjonalistów są dostępne także jeszcze mocniejsze grubościówki.

Prędkość skrawania. Strugarki są szybkimi narzędziami. Większość z nich pracuje z szybkością 8 m/min, a to już spora wartość i w większości przypadków nawet dwukrotne spowolnienie nie będzie drastycznie obniżało użyteczności maszyny. Znów – segment profesjonalny korzysta często z szybszych grubościówek, natomiast ze względu na cenę są one wybierane rzadko.

Masa własna. Ten parametr bywa często pomijany, a akurat ma duże znaczenie i przy okazji nie tak łatwo go zinterpretować. Najlżejsze grubościówki ważą po około 100 kilogramów. Niby dużo, ale w czasie pracy z większymi elementami taka strugarka nie zapewnia maksymalnej stabilności. Cięższe modele, na przykład ważące po 150-160 kilogramów dają najczęściej większy komfort pracy.

Grubość wiórów. Ponieważ strugarki-grubościówki są wykorzystywane do obróbki ogólnej, ich podstawowym atutem będzie zawsze szybkość przy zadanej dokładności. Zdjęcie półcentymetrowego wióra dla dobrej strugarki nie stanowi żadnego problemu i jest to wartość, którą można uznać za rozsądne minimum. Grubościówka zdejmie zwykle od milimetra do trzech.

Rozmiary stołów. Blat roboczy strugarki zwykle jest dwa razy większy od blatu grubościówki. W obu przypadkach trzeba znaleźć jakiś kompromis między zbyt dużym i niepraktycznym blatem, a za małym i niezapewniającym właściwego podparcia obrabianym elementom. Dobre strugarki mają blaty mniej więcej 250×1100 mm, a grubościówka zajmuje połowę tej wielkości.

Mechanizmy zabezpieczające. Tutaj lista może być bardzo długa – począwszy od systemów ochrony silnika (miękki start, elektroniczna stabilizacja parametrów pracy), przez te, które wpływają na komfort (mechanizm zmniejszający odrzut) aż po takie, których rolą jest głównie zwiększenie prestiżu (dodatkowe panele kontrolne lub zdublowane układy). Warto szukać modeli bardziej nowoczesnych i wszechstronnych, ale na pewno nie za wszelką cenę.

Pytania o grubościówki

Grubościówki nie są szerzej znane poza branżą obróbki drewna, tymczasem jednak są to narzędzia pozwalające wynieść na nowy poziom również prace pół-profesjonalne i amatorskie. Warto więc wiedzieć o nich coś więcej.

Co robi grubościówka? Grubościówka jest narzędziem pokrewnym strugarce, ale zapewniającym większą precyzję. Służy do zdejmowania wierzchniej warstwy drewna z obrabianego elementu.

Jaka tania grubościówka jest najlepsza? Nie ma najlepszego ani najgorszego sprzętu, ponieważ ocena zależy od dopasowania do planowanych zadań. Najdroższa grubościówka w warsztacie hobbysty będzie stała niewykorzystana i też wcale nie spełni pokładanych w niej nadziei.

Grubościówka czy heblarka? Oba narzędzia działają prawie tak samo, natomiast grubościówka (w zasadzie zawsze występująca razem ze strugarką) jest po prostu bardziej uniwersalna. Wszystko rozbija się więc o różnice w cenie i to też dopiero po porównaniu możliwości obu narzędzi w stosunku do konkretnych zadań.

Grubościówka czy strugarka? Strugarka jest narzędziem nieco mniej dokładnym, po którym trzeba jeszcze wyrównać powierzchnię do takiego poziomu, na jakim pracuje grubościówka. Właśnie dlatego oba te urządzenia dziś najczęściej dostają wspólną ramę i blat, także wybór między nimi nie jest już konieczny.

Strug czy grubościówka? Grubościówka jest szybsza, a jej użycie nie wymaga specjalnych umiejętności. Jest też jednak ciężka i zdecydowanie nie można mówić o mobilności. Na korzyść strugów przemawiają również ceny, ale kiedy trzeba obrobić większą ilość materiału, wszystkie te atuty nagle tracą na znaczeniu i w rywalizacji wygrywa grubościówka.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)