Udostępnij
Skomentuj

Gwoździarka elektryczna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Gwoździarka elektryczna to narzędzie, które rzadko bywa w ten sposób opisywane. Najczęściej pod tą nazwą kryje się w praktyce zszywacz elektryczny z magazynkiem na gwoździe. Typowych gwoździarek elektrycznych jest bardzo niewiele i nie należy się dziwić – jeśli urządzenie ma małą moc, to równie dobrze może wbijać zszywki, natomiast jeśli dużą, to prawdopodobnie nie jest przesadnie poręczne.

Gwoździarka elektryczna: jak działa

Elektryczna gwoździarka wystrzeliwuje gwoździe dzięki temu, że uderza w nie tłok zamocowany na ruchomym elektromagnesie, który przesuwa się po wyzwoleniu spustu narzędzia. Załadowanie kolejnego gwoździa odbywa się automatycznie, elektromagnes wraca do pozycji wyjściowej i cały cykl może się powtórzyć zwykle około 20 razy w ciągu minuty.

Kryteria wyboru gwoździarki elektrycznej

Wybór gwoździarki elektrycznej nie jest prosty. Urządzenia te można podzielić na dwie duże grupy: pierwszą tworzą zszywacze z funkcją gwoździarek, a drugą profesjonalne gwoździarki.

Zszywacze z gwoździarkami

Są zwykle stosunkowo małe, lekkie, pracuje się, opierając ich dość dużą i stabilną podstawę o opracowywaną powierzchnię. Nie mają zbyt dużych możliwości, choć niektóre modele radzą sobie nawet z montażem paneli czy boazerii. Nawet wtedy jednak używa się w nich niewielkich gwoździ lub szpilek.

Profesjonalne gwoździarki elektryczne

Ich budowa zewnętrzna przypomina konstrukcję innych dużych gwoździarek – pneumatycznych i akumulatorowych. W teorii pozwalają na pracę pod niemal dowolnym kątem i w dowolnym miejscu, a duża moc sprawia, że mogą pracować nawet jako elektryczne gwoździarki do betonu, ale tego typu sprzęt kosztuje naprawdę sporo i nie jest szczególnie popularny. Podstawową przeszkodą w jego szerokim wykorzystaniu jest przede wszystkim ograniczenie mobilności, jakim jest przewód zasilający. Raczej nie ma on więcej niż 3 metry, a to w niektórych przypadkach zbyt mało, żeby wygodnie pracować.

Wspólne cechy i kryteria oceny

Zawsze należy sprawdzić staranność wykonania. Jeśli gwoździarką nie da się wygodnie pracować, a narzędzie nie zapewnia odpowiedniej precyzji, to oznacza to zawsze konieczność poprawy ręcznie pozycji wielu gwoździ – nie po to kupuje się gwoździarkę, żeby gwoździe dobijać ręcznie.

  • Wielkość magazynka. To, ile gwoździ zmieści się do magazynka, zależy nie tylko od jego konstrukcji, ale także wielkości gwoździ czy szpilek (która zresztą sama w sobie może zostać uznana w konkretnych przypadkach za wadę lub zaletę konkretnego urządzenia). Rozsądne minimum to 40-60 gwoździ średniej wielkości.
  • Marka. Na nią zawsze warto zwrócić uwagę. Gwoździarka elektryczna Tacwise, Titan, Stanley czy DeWalt to sprzęt tworzony z myślą o konkretnych zastosowaniach i konkretnej grupie użytkowników. Oznacza to inne techniki wykonania narzędzia, skupienie na innych jego cechach, ale także zupełnie inną cenę.
  • Koszt zakupu. Nawet dość duże gwoździarki elektryczne nie stanowią raczej poważnego obciążenia dla budżetu, jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne. Sam zakup jednak może być już odczuwalny – najtańsze gwoździarki elektryczne kosztują kilkadziesiąt złotych, najdroższe – około 500. Kwestią dyskusyjną pozostaje przydatność narzędzi z najtańszej półki. Na pewno sprawdzą się w sporadycznym użyciu, ale im większe wymagania, tym więcej ich wad stanie się widocznych.

Jaka gwoździarka elektryczna będzie najlepsza?

Nawet kupując profesjonalną gwoździarkę elektryczną, warto mieć świadomość, że ten sprzęt w wielu konkurencjach przegra ze sprzętem na akumulator lub pneumatycznym. To jednak nie znaczy, że elektryczne gwoździarki sieciowe nie są godne zainteresowania. Są one jednak przeznaczone najczęściej do użytku półprofesjonalnego lub do pracy w niedużych warsztatach, gdzie łączone elementy można wygodnie oprzeć na blacie roboczym. Im trudniejsze zadania są do wykonania, tym bardziej uciążliwe będą ograniczenia związane z zasilaniem sieciowym czy samą konstrukcją narzędzia. Gwoździarka jednak będzie stanowiła cenne uzupełnienie domowego zestawu narzędziowego, jeśli jej zakup będzie poprzedzony dokładną analizą potrzeb. 

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)