Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/gwozdziarka-gazowa-jak-wybrac-jaka-najlepsza/11299/ 2018-09-18 15:42:00.000000

Gwoździarka gazowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Gwoździarka gazowa, a właściwie gazowo-akumulatorowe, ponieważ ten typ narzędzi wyposażony jest też w baterię, wyróżniają się mobilnością, trwałością i zdolnością do wbijania gwoździ nawet w bardzo twarde materiały. Nie są, jak można by przypuszczać, skrzyżowaniem tego, co najlepsze w gwoździarkach akumulatorowych i pneumatycznych, tylko stanowią odrębną klasę narzędzi.

Gwoździarki gazowe – zasada działania

Jak działa gwoździarka gazowa? W gwoździarkach gazowych w komorze dochodzi do wybuchu. Gaz wpuszczany jest z dedykowanego pojemnika, a iskra pochodzi z iskrownika zasilanego stosunkowo niewielkim akumulatorem. Po zapłonie gazu dochodzi do gwałtownego wydzielenia sporej ilości gazów, które, rozprężając się, wypychają na zewnątrz z ogromną siłą gwóźdź. Kolejny jest ładowany automatycznie, a narzędzie jest od razu gotowe do kolejnego wystrzału. Zaletą tego systemu jest bardzo duża wydajność i niezwykle wysoka energia wylatującego gwoździa, dzięki czemu gwoździarka gazowa do betonu sprawdza się lepiej niż inne, podobne narzędzia.

Po zużyciu pojemnika z gazem wystarczy zamontować kolejny, by można było wbić następne 1000-1500 gwoździ. Akumulator powinien zwykle starczyć nawet na 6-8 tysięcy sztuk.

Kryteria wyboru gwoździarki gazowe

Są to narzędzia bardzo specyficzne i w gruncie rzeczy niewiele się między sobą różnią. Jest tylko kilka cech, które pozwalają wskazać konkretny model.

  • Pojemność zasobnika. Zwykle gwoździarki gazowe mogą zmieścić w magazynku około 50 gwoździ, choć to oczywiście zależy od ich wielkości. W zdecydowanej większości przypadków będą to gwoździe na taśmie papierowej.
  • Komfort. Gwoździarki gazowe są tak wysoko cenione między innymi dlatego, że nie wymagają zewnętrznego źródła zasilania i pozwalają na swobodną pracę w wielu miejscach. To jednak wymaga, aby cała konstrukcja była dobrze wyważona i żeby narzędzie o dość sporej mimo wszystko masie dało się wygodnie utrzymać. Możliwość osadzania gwoździo-wkrętów. Nadal jest to stosunkowo rzadko wykorzystywana technika łączenia, ale tylko gwoździarki gazowe są na tyle potężne, żeby z powodzeniem mocować gwoździo-wkręty. Dotyczy to jednak tylko wybranych modeli.
  • Cena. Zdecydowanie nie powinna nigdy stać na pierwszym miejscu, ale gwoździarki gazowe są drogie i poszukiwania najtańszej zawsze są kuszącą opcją. Koszt zakupu wynoszący 4 czy nawet 5 tysięcy nie jest jeszcze najwyższy. Warto też wziąć pod uwagę konieczność zakupu pojemnika z gazem (koszt 30-60 złotych za sztukę).

Producenci i marki

Gwoździarki gazowe to narzędzia na tyle specyficzne, że producenci znani z doskonałych narzędzi szerokiemu gronu użytkowników tworzą tu klasę średnią – bardzo dobą, ale jednak średnią. Gwoździarki gazowe Makita, Hilti, Yato, Wurth czy Bosch są lubiane przez cieśli i stolarzy, ale zdecydowanie nie pozwalają na tak wysokie ustawienie sobie poprzeczki, jak gwoździarki gazowe Rawl czy Paslode. Te dwie ostatnie marki są zdecydowanie mniej znane wśród amatorów, ale wśród profesjonalistów to właśnie ci producenci wyznaczają górne granice jakości.

W wielu profesjonalnych warsztatach dominują jednak narzędzia znanych marek – są również bardzo wytrzymałe i wszechstronne, brakować im może jedynie najbardziej zaawansowanych funkcji, czyli wspomnianego już mocowania gwoździo-wkrętów, czy dodatkowych systemów kontroli elektronicznej. Te przydają się choćby w celu oszczędzania energii, ale zdecydowanie nie należy uznawać ich za niezbędne nawet w wielu przypadkach prac profesjonalnych.

Specjalizacja czy wszechstronność

Spora część gwoździarek gazowych to narzędzia tak wysoce specjalistyczne, że na przykład bardzo drogą gwoździarką do drewna raczej nie da się dobrze wbić dużego gwoździa w beton. Nie jest to wada. Po prostu przystosowanie sprzętu do pracy z jednym materiałem wyklucza jakiekolwiek kompromisy. Dlatego też w grupie najdroższych gwoździarek stosunkowo niewiele jest narzędzi uniwersalnych. To także nie jest wadą, jednak należy mieć na uwadze, że jeśli producent opisał gwoździarkę jako służącą do wbijania gwoździ, to nie zawsze można oczekiwać, że równie skuteczna będzie w pracy na betonie. 

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni